25 oktober 2025

Trump varnas – kan bli allvarligt lurad på måndag

2025 08 30

Donald Trump varnas för att han kan bli lurad.

USA:s president Donald Trump är på väg att bli lurad.

På måndag måste någonting stort hända – annars står det klart att den amerikanska presidenten har blivit lurad.

Det säger Frankrikes president Emmanuel Macron.

”Om det inte sker på måndag…”

I en gemensam presskonferens med Tysklands förbundskansler Friedrich Merz varnar Macron för att Trump har blivit lurad av Vladimir Putin.

På måndag löper Trumps egen deadline mot Putin ut – då måste diktatorn ha gått med på att träffa Zelenskyj.

Annars har Trump blivit lurad, understryker Macron, enligt Reuters.

– Om det inte sker senast på måndag, den tidsfrist som president Trump satt, betyder det att president Putin återigen har lurat president Trump, säger Emmanuel Macron på fredagen, enligt nyhetsbyrån.

Även Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har gått ut och påminner om Trumps deadline.

Zelenskyj: ”Kommer att påminna alla”

Trump har sagt att han ger Putin ”en till två veckor” att gå med på ett bilateralt möte med Zelenskyj, understryker den ukrainske presidenten.

– Två veckor kommer att vara på måndag. Och vi kommer att påminna alla om det, säger Zelenskyj på fredagen, enligt nyhetsbyrån.

Både Emmanuel Macron och Volodymyr Zelenskyj är alltså noggranna med att påminna om den deadline som Trump själv har satt gentemot Putin.

Donald Trump har tidigare vid flera tillfällen gått ut och satt deadlines gentemot Ryssland, samt hotat med allvarliga konsekvenser. ”Två veckor” är en tidsfrist som har återkommit gång på gång i Trumps hot mot Ryssland.

Men konsekvenserna har uteblivit och Trump tycks ha glömt bort de tidsfrister han själv har satt.

Därför går både Macron och Zelenskyj ut och påminner om den senaste tidsfristen, i ett försök att sätta press på den amerikanska presidenten.

Ger mer stöd till Ukraina

I samband med Macrons och Friedrich Merz gemensamma presskonferens meddelades också att Frankrike och Tyskland kommer att bidra med mer utrustning till Ukrainas luftvärn, rapporterar AFP.

Detta till följd av massiva ryska flygattacker de senaste dagarna.

De två ledarna öppnar också för en ”strategisk dialog” om gemensam kärnvapenavskräckning, enligt nyhetsbyrån. Frankrike är det enda EU-landet som har kärnvapen.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley 

Text: Redaktionen


5 sep 26

IMORGON SÖNDAG: Vädret totalvänder i hela Sverige

2026 09 05

Hösten ser ut att få vänta.

Hösten har de senaste dagarna varit på tydlig ingång med sänkta temperaturer, regn och kraftiga vindar på många håll i landet.

Men under söndagen totalvänder vädret när ett högtryck drar in över Sverige.

Då kommer vändningen

Den som har fått nog av det ruggiga vädret kan se fram emot en betydligt trevligare söndag.

Ett högtryck bygger upp över landet och förändrar väderläget rejält jämfört med de senaste dagarna.

Väderskillnaden är så pass stor att det rent av kan bli sommarväder i vissa delar av landet.

– Till på söndag har högtrycket förstärkts över hela landet. Det bjuds på en ganska så fin sommardag med varierad molnighet runt om i landet, uppger meteorologerna på TV4.

Högtrycksryggen innebär att stora delar av Sverige får en solig söndag, även om en del stackmoln kan bildas under dagen.

I Götaland och Svealand stiger temperaturerna till omkring 22-24 grader.

Det innebär en tydlig förändring från det kyligare och ostadigare vädret som präglat slutet av veckan.

LÄS MER: Ryskt MiG-29-jaktflygplan attackerat

Stor skillnad från lördagen

För den som planerar helgen blir skillnaden mellan lördag och söndag påtaglig.

Under lördagen drar ett regnoväder in över flera län.

– De flesta skurarna berör idag södra halvan av landet i väst eller nordvästvinden och främst över delar av Götaland kan de vara kraftiga med åska. Över södra Götaland även blåsigt med upp mot hårda vindbyar, meddelar SMHI.

Natten mot måndag kan dock bli ganska kylig i norr.

I delar av Tornedalen finns risk för temperaturer under noll grader.

Kyligt i norra Sverige

Längst i norr blir det däremot fortsatt betydligt kyligare.

I norra Norrland väntas temperaturer på omkring 8–13 grader.

I delar av fjällen, Jämtland och sydvästra Götaland kan molnen dessutom ligga kvar från natten.

Under eftermiddagen väntas molntäcket dock luckras upp på flera håll.

Enstaka lokala skurar kan förekomma, framför allt i fjälltrakterna.

LÄS MER: Mardrömssiffror för Putin – 1 000 stopp på en månad

Foto: Vader karta varning

Text: Redaktionen


3 sep 26

Skyfall och åska på väg – här drar det in

2026 09 04

Hösten är på ingång.

Regn och åska drar in över delar av Sverige på lördagen.

SMHI varnar samtidigt för kyligare temperaturer och pekar ut områden där ovädret kan braka loss.

Regn och åska

Helgen bjuder på ett tydligt väderomslag i delar av Sverige.

På lördagen väntas regn, skurar, blåst och betydligt kyligare temperaturer på flera håll.

– Skurar fortsätter huvudsakligen beröra södra halvan av landet, i synnerhet Götaland. I Götaland blir det mer växlande molnighet och alltså sol mellan skurarna men också lite byig västvind. Till viss del finns också luckor i molntäcket över Svealand, och i Lappland kan det möjligtvis bli lite större luckor i molntäcket, uppger vädermyndigheten.

Framför allt pekas delar av inre Halland, södra Västergötland och västra Småland ut som områden där skurarna kan ge större mängder regn.

I Svealand väntas ett mer blandat väder, där vissa platser kan slippa regn helt medan andra får skurar.

LÄS MER: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Åskan kan slå till

Regnet är inte det enda som kan dra in.

På sina håll finns även risk för åska under lördagen.

– Det är inte omöjligt att det kan förekomma åska i de här skurarna. Det ser inte ut att bli jättemycket åska, men det kan absolut förekomma imorgon, uppger SMHI.

Även östra delar av landet kan få åska, men enligt meteorologen är risken störst i samband med skurarna i Götaland.

Det innebär att södra Sverige kan få en ordentlig blandning av regn, skurar, blåst och åska under dagen.

Kyligare temperaturer

Temperaturerna blir också betydligt mer höstlika på flera håll.

I Götaland och Svealand väntas temperaturerna i regel ligga runt eller strax över 15 grader.

Längst i söder kan det på vissa platser bli omkring 16–17 grader.

Även Skåne och Halland får räkna med blåsigt väder.

Där kan vindbyarna nå upp till hårda nivåer.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: sethink

Text: Redaktionen