Trump vänder – sätter tullar på paus

2025 02 03

Donald Trump har nått en överenskommelse med Mexiko.

Under helgen har mycket av snacket kring Donald Trump handlat om tullar som ska införas mot flera länder.

Nu vänder Trump - åtminstone när det gäller ett av länderna.

Tullarna mot Mexiko sätts på paus efter att den amerikanska presidenten pratat med sin mexikanska motsvarighet.

Det rapporterar flera medier.

Tullar på paus

President Trump säger sig ha gått med på att ”omedelbart pausa” tullarna mot Mexiko i en månad efter ett ”mycket vänligt” samtal med landets president Claudia Sheinbaum.

Sheinbaum skrev också på sociala medier om pausen och framhöll att hon och Trump hade nått överenskommelser om säkerhet och handel. 

Mexiko kommer omedelbart att förstärka gränsen med 10 000 medlemmar av sitt nationalgarde, medan USA åtar sig att arbeta för att förhindra att vapen smugglas till Mexiko, sade Sheinbaum enligt CNN.

Det finns i nuläget inga ändringar gällande tullarna mot Kanada och Kina.

“Vänligt samtal”

Trump har tagit till sociala medier för att förklara sina tankar.

– Jag har just talat med Mexikos president Claudia Sheinbaum. Det var ett mycket vänligt samtal där hon gick med på att omedelbart förse 10 000 mexikanska soldater vid gränsen mellan Mexiko och USA med soldater, framhåller han på Truth Social.

“Är överens”

Trump fortsätter.

– Dessa soldater kommer att vara särskilt utsedda att stoppa flödet av fentanyl och illegala invandrare till vårt land, menar han.

– Vi enades vidare om att omedelbart pausa de förväntade tullarna under en månad, under vilken vi kommer att föra förhandlingar under ledning av utrikesminister Marco Rubio, finansminister Scott Bessent och handelsminister Howard Lutnick samt företrädare på hög nivå för Mexiko.

“Söker efter en deal”

Avslutningsvis menar Trump att fortsatta samtal kommer att äga rum.

– Jag ser fram emot att delta i dessa förhandlingar, tillsammans med president Sheinbaum, när vi försöker nå en överenskommelse mellan våra två länder.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen