Trump utreds för dödshot

2024 11 02

Donald Trump misstänks för att det senaste dygnet ha dödshotat en 58-årig kvinna.

Kvinnan är Liz Cheney som är dotter till USA:s tidigare vicepresident Dick Cheney.

Inför många människor

– Jag har redan bett min brottsavdelning att titta på hans uttalande, säger Arizonas delstatsåklagare Kris Mayes till NBC News.

– Det ska analysera huruvida det är ett dödshot enligt Arizonas lagar, säger han.

Det misstänkta hotet ägde rum inför en mängd människor då Trump uttryckte sig mycket aggressivt på ett av sina valmöten.

Nio gevärspipor

Han gick plötsligt till grov attack mot den tidigare republikanska kongressledamoten Liz Cheney.

Det var vid ett event tillsammans med den ökända högerprofilen Tucker Carlson som Trump angrep Liz Cheney

– Hon är en radikal hök, inledde Donald Trump sitt angrepp.

– Låt hennes ställas med ett gevär stående där med nio gevärspipor som skjuter mot henne, sa Trump.

Riktas mot hennes ansikte

Trump är känd för att favorisera den ryska diktatorns linje om att det är lätt att skapa fred i Ukraina samtidigt som Liz Cheney står för en mer traditionell Rysslandskritisk linje.

– Okej, låt oss se hur hon trivs med det, fortsatte Trump

– Du vet, när vapnen riktas mot hennes ansikte, du vet de är alla krigshökar när de sitter i Washington i en fin byggnad, sa Trump.

När Trump fick kritiska uppföljningsfrågor av reportrar efter hans omtalade kampanjevent så försvarade han sitt kritiserade uttalande.

– Hon dödar människor, sa Donald Trump bland annat.

Allt extremare

Oron är betydande i USA-valet för att den våldsamma retoriken kan leda till att sjuka människor tar till vapen mot någon av kandidaterna eller mot väljare.

Trump själv har rean varit föremål för två mordförsök under valkampanjen varav det ena slutade med att blev skjuten i örat.

Demokraterna riktar nu hård kritik mot Trump för hans uttalande.

– Han har ökat sin våldsamma retorik. Detta är diskvalificerande. Hans retorik blir allt extremare, säger Kamala Harris.

Trump kritiseras även av Arizonas åklagare.

– Det är inte positivt  när vi försöker bevara lugnet vid våra vallokaler och i vår delstat, säger han till NBC News.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: Kaos i turistområde – evakueras med helikopter

2025 07 01

Ett stort antal människor har evakuerats efter kaotiska scener i ett turistområde.

Kaotiska scener har utspelat sig i Österrike på tisdagen.

En by i den populära turistregionen Tyrolen har drabbats av ett allvarligt jordskred.

Black Hawk-helikoptrar har satts in för att evakuera människor från området.

Evakuerades med helikoptrar

Ett hundratal människor har evakuerats med Black Hawk-helikoptrar från den lilla alpbyn Gschnitz och från fjällstugor i Gschnitztal i Tyrolen i Österrike, rapporterar AP.

Hus och stugor i byn och dess omgivningar har hamnat under stora jordmassor efter jordskredet.

Österrikisk militär var tvungen att sätta in Black Hawk-helikoptrar för att kunna evakuera invånarna.

Jordskredet uppges har orsakats av kraftiga åskväder på måndagen. Detta har lett till att hus och stugor i området har täckts av jord, vatten och bråte, enligt nyhetsbyrån.

Bäcken Gschnitzbach har också svämmat över till följd av ovädret och jordskredet, vilket har försvårat situationen ytterligare.

Människor har tvingats lämna sina hem och vägar är inte längre användbara.

”Övervakar situationen”

Runt 100 människor har alltså evakuerats. Det verkar dock som att ingen människa har kommit till skada i samband med jordskredet, rapporterar nyhetsbyrån.

Det har däremot uppstått andra skador, bland annat ska ett friluftsmuseum ha ödelagts.

Medan människor väntade på evakuering ombads de att hålla sig inomhus och att undvika garage och källare.

– Vi övervakar situationen noga och är i ständig kontakt med räddningstjänsten, säger Elmar Rizzoli, chef för Tyrolens center för kris- och katastrofhantering, enligt nyhetsbyrån.

Gschnitz har 466 invånare och ligger 1230 meter över havet.

Naturkatastrofen i området påminner om en liknande händelse i maj, då cirka 300 personer evakuerades från alpbyn Blatten i Schweiz. Bara några dagar senare rasade sten och is ned från en glaciär, och hela byn täcktes av lera, enligt nyhetsbyrån.

Foto: Acroterion, Wikimedia 

Text: Redaktionen


SPANIEN: Barn glömdes bort – förlorade livet

2025 07 01

Ett barn i Spanien har förlorat livet under tragiska omständigheter.

En liten pojke har dött i Spanien på tisdagen.

Pojken förlorade livet i byn Valls i nordöstra Spanien, efter att ha glömts bort av sin pappa.

Det tragiska händelsen inträffade samtidigt som Sydeuropa är mitt i en värmebölja.

Tragisk händelse

Det handlar om en 2-årig pojke som har dött.

Pojken glömdes kvar i bilen av sin pappa, rapporterar La Vanguardia.

Just den här dagen skulle pappan ta sin son till dagis, vilket han inte brukar göra, enligt tidningen.

På morgonen satte pappan pojken i bilbarnstolen och börja åka, men istället för att köra till förskolan, åkte han direkt till jobbet. Där glömde han kvar pojken i bilen.

Temperaturen i byn låg på 37 grader när pojken lämnades kvar i bilen.

Mannen anlände till arbetsplatsen vid 10-tiden, och barnet upptäcktes vid 15-tiden.

Flera personer slog larm, både genom att ringa 112 och försöka hitta barnets pappa.

Pappan i svår chock

De personer som slog larm hade också fått ut barnet ur bilen när räddningstjänsten anlände, enligt tidningen.

Det gjordes intensiva försök att rädda barnets liv. Men efter cirka 5 timmar i den kokheta bilen fanns det inget att göra.

Den räddningstjänst som anlände till platsen kunde inte göra mycket annat än att bekräfta att barnet hade avlidit.

Pojkens far anlände till platsen och försökte också själv hjälpa sitt barn. Pappan var i svår chock och behövde akut psykologisk hjälp efter sonens tragiska död. Det gick heller inte att förhöra honom efter händelsen, eftersom han var så chockad.

Händelsen ska nu utredas av polis.

Extremväder i Europa

Den tragiska händelsen har alltså inträffat i samband med en svår värmebölja som drabbat södra Europa.

Flera värmerekord har slagits bland annat i Spanien. I söndags uppmättes hela 46 grader i El Granado i sydvästra Spanien.

I flera städer i Sydeuropa har man stängt sevärdheter på grund av värmen. I Paris håller exempelvis Eiffeltornet stängt på grund av hettan.

Foto: P. Nicolello

Text: Redaktionen