Trump ursinnig – ”försöker påverka valet”

2024 09 06

Under gårdagen slog Vita huset till mot flera ryska aktörer som försöker påverka det amerikanska presidentvalet i november.

Två ryska medborgare åtalades, sanktioner utfärdades mot tio individer och 32 internetdomäner beslagtogs.

– På order av den ryske presidenten Vladimir Putin har tre ryska företag använt falska profiler för att främja falska berättelser på sociala medier, sade USA:s vice justitieminister Lisa Monaco i ett uttalande.

Enligt Biden-administrationen utgör Ryssland det största underrättelse- och påverkanshotet mot presidentvalet. Vidare uppger man att den ryska underrättelsetjänsten föredrar Republikanernas presidentkandidat Donald Trump, som anses stå för en ryssvänligare politik.

Det bekräftas även av interna dokument från FBI, rapporterar CNN.

– Ett av målen för de ryska företagens propagandasatsning var att stärka Donalds Trumps kandidatur, rapporterar kanalen med hänvisning till FBI-dokumenten.

Trump ursinnig

Uppgifterna får Donald Trump att se rött.

Republikanen anklagar sin motkandidat Kamala Harris och Demokraterna för att försöka ”påverka valet”.

– Kamrat Kamala Harris och hennes justitiedepartement försöker blanda sig och påverka valet till förmån för Demokraterna genom att återuppliva Ryssland, Ryssland, Ryssland bluffen och försöka säga att Ryssland försöker hjälpa mig, vilket är helt FALSK, dundrar han på sociala medie-plattformen Truth Social.

– Faktum är att president Putin mycket hellre skulle se kamrat Kamala Harris tillträda som president, fortsätter Trump och anklagar Biden-administrationen för att stirra sig blind på rysk valpåverkan.

– Varför tittar de inte på Iran, Kina och andra länder?

Iran och Ryssland

Tidningen USA Today har tidigare rapporterat att Ryssland och Iran försöker påverka det amerikanska valet.

Diktaturerna uppges använda sig av dataintrång för att stärka utsikterna för varsin kandidat.

Iran påstås föredra Kamala Harris och Ryssland arbetar för att Donald Trump ska ta tillbaka makten i Vita huset.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


22 maj 26

Nytt besked om Arlasuccé – anstormning i butikerna

2026 05 22

En mejerivara har tagit svenska konsumenter med storm.

Den limiterade rosa mjölken från Arla har blivit en viral succé som säljer slut på nolltid.

Nu öppnar mejerijätten för att livsmedlet kan bli en permanent produkt i sortimentet.

Slutsåld överallt

Den rosa mjölken från Arla har blivit en oväntad succé i svenska butiker.

Produkten försvinner från hyllorna så fort den levereras, och många butiker hinner knappt få in den innan den är slut igen.

– Man har inte en chans, det kommer verkligen som en blixt från klar himmel de här stora trenderna och hypeade produkterna, sade Christian Hagman, ICA-handlare i Norrköping, till SVT, om trycket på den virala drycken förra månaden.

Trycket beskrivs som så stort att produktionen nu har svårt att hänga med.

– Trots att vi verkligen har växlat upp produktionen och ligger mycket bättre till än vad vi gjorde inledningsvis, kan vi fortfarande inte riktigt möta efterfrågan, för den flyger ur hyllorna så fort den kommer ut i butik, säger Max Wallenberg, presschef på Arla, till Dagligvarunytt.

LÄS MER: Tillfälligt stopp för nytt körkort i Sverige

Kan bli permanent

På grund av den enorma efterfrågan öppnar Arla nu för att den rosa mjölken kan bli en permanent produkt, trots att den från början var tänkt som en limiterad sommarnyhet.

– Jag tror inte att något beslut är fattat ännu, men om efterfrågan fortsätter att ligga på den här nivån är det mycket möjligt att den får stanna kvar, säger Max Wallenberg.

Enligt Arla själva är det framför allt sociala medier som ligger bakom succén.

Produkten har fått en nästan kultliknande status där konsumenter jagar den i butik.

Företaget beskriver situationen som unik och jämför den med tidigare virala livsmedelstrender där FOMO-effekten drivit upp efterfrågan kraftigt.

Nya smaker får draghjälp

Utöver den rosa mjölken har Arla även lanserat två andra sommarnyheter – Fil Lemonad och Yoghurt Päronglass.

Även dessa produkter har fått ökad uppmärksamhet tack vare hypen kring mjölken.

Trots ökad produktion är trycket fortfarande högt och många butiker rapporterar återkommande brist.

LÄS MER: Rysk attackdrönare nedskjuten i Afrika

Foto: M Ryner Axfood

Text: Redaktionen


22 maj 2026

JUST NU: Wallenberg uppmanar hela svenska folket

2026 05 22

Miljardären Jacob Wallenberg, ordförande för investmentbolaget Investor och Svenskt Näringsliv, vänder sig till just dig.

I ett uttalande riktar kapitalförvaltaren ett budskap till hela svenska folket.

“Alla” måste ta sig i kragen och kämpa hårdare.

Annars riskerar Sverige att bli utkonkurrerade av andra länder.

Vi som befolkning har ju det ganska bra. Samtidigt säger alla att vi måste jobba ännu hårdare och konkurrensen ökar från våra amerikanska och kinesiska konkurrenter, säger Jacob Wallenberg till TV4 Nyheterna. 

"Alla måste ställa upp"

Enligt den profilerade företagsledaren behöver folk förhålla sig till en ökad kravbild. Anledningen är just att konkurrensen blivit hårdare.

På en fråga om vilka det är som borde kämpa mer svarar Wallenberg “alla” och påtalar att detsamma gäller hela Europa.

– Då måste alla ställa upp på det. Jag känner inte att alla gör det, säger finansmannen och tillägger att konkurrenter numera är hungrigare än svenskar.

Facket rasar

Jacob Wallenberg menar att exempelvis high tech-bolag flyttar till USA om “vi inte gör saker bättre”.

Facket köper inte resonemanget.

Johan Lindholm, ordförande i LO, ser rött efter miljardärens kommentarer. Han menar istället att Svenskt Näringsliv “tappat örat mot mark” och “ätit sig proppmätta på oxfilé och snittar”, säger Lindholm till TV4.

Under gårdagen valdes Jacob Wallenberg om till styrelseordförande för Svenskt Näringsliv.

Han tog då upp frågan om betydelsen av tillväxt i Sverige.

När företagen känner att de har rätt förutsättningar att satsa och skapa fler jobb, så betyder det fler människor som arbetar. Vilket i sin tur ökar skatteunderlaget och skapar bättre förutsättningar för den välfärd som vi alla är så stolta över, sade Wallenberg i sitt tal.

LÄS MER: Trump ger bort en miljard kronor i gåva till ärkefiende

Hyllningen: "Ni behövs!"

Den omvalde ordföranden hyllade i samma veva den svenska företagsamheten.

Ni behövs! Nu är det dags att leverera. Politiken behöver er, och Sverige behöver er. Förmedla denna sense of urgency, säg vad ni kan bidra med och vad ni behöver för att växa och anställa. Så att ni kan fortsätta bidra till att vi tillsammans kan göra Sverige, Norden och Europa starkare och mer konkurrenskraftigt, sade Wallenberg enligt Svenskt Näringsliv.

LÄS MER: Tillfälligt stopp för nytt körkort i Sverige

Foto: Svenskt Näringsliv

Text: Redaktionen