Trump uppmanar militären att öppna eld

2024 12 14

Mängder av mystiska ”flygande föremål” har noterats på den amerikanska himlen.

Farkosterna har upptäckts ovanför New Jersey och andra delar av landet.

Enligt uppgift rör det sig om flera drönare, vilket fått myndigheter i USA att blixtagera.  

Den federala säkerhetspolisen FBI har inlett en utredning, men har inte kunnat fastslå om drönarna utgör ett hot mot allmänheten eller nationell säkerhet. De mystiska farkosterna har inte heller kunnat kopplas till någon aktör.

Men oron är stor i USA och den fortsätter att öka med anledning av nya observationer runt om i landet.

Används i krig

Drönare ses i dag som ett kritiskt militärt hot.

De obemannade luftfarkosterna har blivit ett vanligt inslag under kriget i Ukraina. Drönare används bland annat för övervakning, precisionsangrepp och storskaliga bombkampanjer.

Trump: Öppna eld

Nu ger sig Donald Trump in i debatten.

Den tillträdande presidenten riktar kritik mot den sittande Biden-administrationen.

– Mystiska drönarobservationer över hela landet. Kan detta verkligen hända utan regeringens vetskap? Jag tror inte det! Låt allmänheten veta nu, skriver Trump i ett inlägg på Truth Social.

Vidare uppmanar han den amerikanska militären att agera.

– Skjut ner dem!!! dundrar Trump.

Varnar för konspirationsteorier

Iakttagelserna ska ha börjat den 18 november.

Efter att de första drönarna observerats på himlen tog spekulationerna fart. USA-fientliga länder som Kina och Iran har pekats ut som skyldiga.

Republikanen Jeff Van Drew påstår att det är Iran i samarbete med Kina som ligger bakom svärmarna, som ska ha dykt upp från och till under flera veckors tid.

Enligt teorin har drönarna släppts från ett stort “moderskepp” utanför kusten. Rapporter om moderskepp har skett även på andra platser i USA, bland annat Kalifornien.

Pentagon och FBI har dementerat påståendet.

Enligt FBI finns det för närvarande inga bevis som kopplar drönarna till en främmande stat.

John Kirby, talesperson för USA:s nationella säkerhetsråd, har dessutom konstaterat att många av drönarna betraktas som ofarliga.

– Vid granskning av tillgängliga bilder verkar det som att många av de rapporterade observationerna faktiskt är bemannade flygplan som används lagligt, sade han på en pressträff.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Projektet misslyckades – nu vänder sig Natojätten till Sverige

2026 08 28

Frankrike flörtar med Sverige om ett nytt stridsflygplanssamarbete.

Frankrike, Tyskland och Spanien arbetade under en längre tid med nästa generations stridsflygprojekt.

Men projektet kollapsade på grund av meningsskiljaktigheter mellan franska Dassault Aviation och tyska Airbus Defence and Space.

Nu flörtar Frankrike med Sverige gällande ett nytt stridsflygplanssamarbete, rapporterar Politico.

Flörtar med Sverige

Sverige har med Gripen-planen upprättat ett gott rykte i Europa när det kommer till tillverkning av stridsflygplan.

En fransk tjänsteman säger nu att Paris är öppet för att samarbeta med Sverige för nästa generations stridsflygplan.

– Vi letar båda två efter flygplan som är ganska lika, ganska små, säger tjänstemannen.

“Såklart”

Tjänstemannen svarar på frågan om det finns några möjligheter för samarbete framöver.

– Självklart finns det många: vi har tillverkningskapacitet för flygmotorer som Sverige inte har — det är något vi skulle kunna samarbeta kring.

Även Tyskland ska tidigare ha varit i kontakt med Sverige om ämnet.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Macron på besök

Uppgifterna om ett potentiellt samarbete kommer inför att Frankrikes president Emmanuel Macron besöker Sverige på måndag.

Det rör sig då om ett bilateralt möte med fokus på Sveriges och Frankrikes fördjupade försvarspolitiska samarbete, enligt regeringen.

Signerar ramavtal

Statsminister Ulf Kristersson (M) och president Macron deltar på måndagen i en signeringsceremoni för Sveriges anskaffning av fyra fregatter.

Under ceremonin signerar även försvarsminister Pål Jonson (M) och Frankrikes försvarsminister Catherine Vautrin ett ramavtal för att “stärka det svensk-franska samarbetet inom operativa frågor, försvarsförmåga och industriell utveckling”. 

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Nato

Text: Redaktionen