Trump upphäver alla Bidens presidentorder

2025 11 29

Donald Trump säger att han häver alla Bidens beslut.

President Donald Trump har länge varit en hård kritiker mot sin föregångare Joe Biden.

Nu går Trump ett steg längre – och meddelar att han häver mängder av beslut som har fattats av Joe Biden.

”Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe”

Donald Trump uppger att han upphäver alla beslut som Joe Biden har undertecknat med så kallad autopen, alltså automatisk penna.

Det meddelar presidenten i ett inlägg på Truth Social, där han sin vana trogen kallar Biden för ”Sleepy Joe”.

– Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe Biden med Autopen, vilket utgjorde ungefär 92 procent av dem, upphör härmed att gälla och saknar ytterligare verkan, meddelar Donald Trump i inlägget.

Trump antyder att Biden inte själv låg bakom besluten.

– Autopen får inte användas om inte godkännande uttryckligen ges av USA:s president. De radikala vänstergalna som omgav Biden runt det vackra Resolute-skrivbordet i Ovala rummet tog presidentposten ifrån honom, hävdar Trump.

”Upphäver alla order”

Därför återkallas nu alla beslut som Biden har undertecknat med autopen, enligt Trump, som också passar på att använda ett annat öknamn som han har gett sin föregångare – ”Crooked Joe Biden”.

– Jag upphäver härmed alla exekutiva order, och allt annat som inte direkt undertecknades av Crooked Joe Biden, eftersom de personer som skötte Autopen gjorde det olagligt, hävdar den amerikanska presidenten.

Trump hotar dessutom med att Joe Biden kan ställas inför rätta – om han hävdar att det är han själv som har skrivit under presidentordrarna med autopen.

– Joe Biden var inte inblandad i Autopen-processen och om han säger att han var det kommer han att ställas inför rätta anklagad för mened, dundrar Donald Trump i inlägget på Truth Social.

I samband med det senaste valet gjorde Trump en stor poäng av att ifrågasätta Joe Bidens hälsa och hans förmåga att själv leda arbetet i Vita huset.

Joe Biden hoppade sedermera av valrörelsen och lät Kamala Harris ta över som demokratisk kandidat i presidentvalet, som sedan vanns av Donald Trump.

Foto: Official White House Photo by Adam Schultz resp Nato

Text: Redaktionen


15 jul 26

Allt är slutsålt – plötslig anstormning till Biltema

2026 07 15

Biltema har slut på lagret.

Den kraftiga värmen har fått svenskarna att rusa efter kylprodukter.

På Biltema står hyllorna nu tomma när efterfrågan blivit större än väntat.

Helt slutsålda

Temperaturerna har stigit kraftigt i veckan och SMHI har utfärdat varningar för höga temperaturer i stora delar av landet.

Detta har gjort att allt fler svenskar söker efter sätt att kyla ner sina hem.

På Biltema i Örebro är efterfrågan så stor att både fläktar och AC-anläggningar har sålt slut.

– Vi hade inte räknat med att sommaren skulle komma så tidigt. AC-anläggningarna är också slutsålda, det skedde för en månad sedan, säger Henrik Dahlin, logistikansvarig på Biltema Örebro, till Nerikes Allehanda.

Kunder som kommer till butiken för att köpa en fläkt möts nu av tomma lager.

LÄS MER: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Högtrycket driver köprusningen

Den stigande värmen har fått många att agera snabbt.

När prognoserna visar temperaturer runt 30 grader eller mer ökar trycket på butiker som säljer kylprodukter.

Att söka sig till en annan butik är en möjlighet, men även där är tillgången begränsad då problemet inte bara gäller Biltemas butiker.

Leverantörerna har också svårt att möta den plötsligt höga efterfrågan.

– Problemet är att leverantören har slut på lagret, så trycket på fläktar och AC-anläggningar påverkar många kedjor, säger Henrik Dahlin.

Tryck hos fler kedjor

För två veckor sedan syntes samma trend hos teknikkedjan Power, där efterfrågan på kylprodukter sköt i höjden när värmen slog till.

Försäljningen av luftkonditionering ökade med hela 250 procent jämfört med samma vecka året innan.

Under en helg ökade trycket ytterligare när kunderna rusade efter svalka.

– Jag har aldrig sett siffror som dessa på en enda helg. Lördag och söndag låg vi på över 500 procents ökning mot förra året, och även idag ser vi en markant tillväxt", sade Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Biltema uppmanar kunder att vara ute i god tid om de vill köpa en fläkt inför varmare perioder.

Många väntar nämligen tills värmen redan är på plats innan de börjar leta efter en lösning.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Foto: Biltema CC scaled

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen