Trump till grovt angrepp mot världsartister – ”Håll käften stängd”

2025 05 16

Donald Trump går till attack mot två av världens mest kända artister.

USA:s president Donald Trump går till attack mot två av världens mest kända pop- och rockartister.

Trump rasar mot rockikonen Bruce Springsteen i ett långt inlägg – och passar samtidigt på att understryka att han ”hatar” popstjärnan Taylor Swift.

Grova påhopp

Donald Trump är rasande för att Bruce Springsteen har fällt kritiska kommentarer om den amerikanska presidenten i samband med en spelning i Storbritannien.

I ett inlägg på plattformen Truth Social går Trump till angrepp mot Springsteen, som han bland annat beskriver som ”överskattad”.

– Jag ser att den högt överskattade Bruce Springsteen åker till ett främmande land för att tala illa om USA:s president. Har aldrig gillat honom, aldrig gillat hans musik eller hans radikala vänsterpolitik och, viktigast av allt, han är inte en begåvad kille, menar Trump i det rasande inlägget.

Trump förolämpar Springsteen (och Joe Biden) med ett mycket grovt språkbruk.

– Han är bara en påträngande, motbjudande IDIOT, som innerligt stödde den korkade Joe Biden, en mentalt inkompetent DÅRE, och vår VÄRSTA president NÅGONSIN, som var nära att förstöra vårt land, dundrar den amerikanska presidenten.

”Uttorkat sviskon till sångare”

Trumps rasande reaktion kommer efter att Bruce Springsteen riktat skarp kritik mot den amerikanska presidenten.

– I mitt hem är det Amerika jag älskar, det Amerika jag har skrivit om, som har varit en ledstjärna för hopp och frihet i 250 år, för närvarande i händerna på en korrupt, inkompetent och förrädisk administration, sade Springsteen vid en konsert i Manchester, enligt The Guardian.

– Ikväll ber vi alla som tror på demokrati och det bästa av vårt amerikanska experiment att resa sig med oss, höja era röster mot auktoritärism och låta friheten genljuda, tillade Springsteen.

Trump uppmanar rockstjärnan att ”hålla käften stängd”.

– Detta uttorkade "sviskon" till rockare (hans hud är helt förtvinad!) borde HÅLLA KÄFTEN STÄNGD tills han kommer tillbaka till landet, menar Donald Trump.

I ett separat inlägg passar Trump också på att rikta sin ilska mot popsångerskan Taylor Swift, och mer oklar anledning. Han har dock attackerat Swift tidigare, vilket han nu återkopplar till.

– Har någon noterat att, sedan jag sade ”JAG HATAR TAYLOR SWIFT”, är hon inte längre ”SNYGG”? skriver Donald Trump i inlägget.

Foto: Paolo V, Wikimedia resp Official White House Photo by Molly Riley resp Raph_PH 

Text: Redaktionen


JUST NU: Moskva under attack

2025 07 17

Ryska huvudstaden uppges vara under attack.

Mängder med ukrainska drönare uppges strömma in över Ryssland.

Den ryska militären har tvingats ägna hela natten åt att skjuta ned farkosterna över flera olika regioner, rapporterar Kyiv Independent.

Bland annat i huvudstadsregionen, hävdar Moskvas borgmästare Sergej Sobjanin.

Rysslands försvarsministerium uppgav att totalt 122 ukrainska drönare hade nedskjutits över olika regioner i landet, skriver den ukrainska tidningen som beskriver uppgifterna som ett “stort anfall”.

Akutstängt flygplats

Enligt Sobjanin har tre drönare på väg mot Moskva skjutits ned. Borgmästaren hävdar också att räddningstjänst inkallats.

Uppgifterna har inte bekräftats av västerländska medier.

Samtidigt rapporteras det om drönaranfall mot storstaden St. Petersburg. Flygplatsen Pulkovo akutstängde verksamheten klockan 5 på morgonen, enligt den ryska luftfartsmyndigheten Rosaviatsia. 

– Förmodligen på grund av inkommande drönare, eftersom att ryska flygplatser regelbundet har upplevt tillfälliga markstopp på grund av ukrainska attacker, framhåller Kyiv Indepedent.

Minst tio flyg ska ha stoppats under morgonen.

Flera regioner

Även i Belgorod, nära den ukrainska gränsen, uppger den lokala guvernören att drönarattacker har ägt rum. 

Ryska Telegramkanaler uppger även att ett bostadshus i staden Voronezj har träffats av attacker. Minst fem drönare påstås ha skjutits ned över regionen, enligt guvernören Vladislav Shapsha.

Inte heller dessa uppgifter har verifierats.

Ukraina har inte heller kommenterat rapporterna.

LÄS MER: Ryssland kan tvingas till desperat försäljning – “behöver allt”

Regnar in missiler i Ukraina

Tidigare i veckan uppgav Financial Times att USA:s president Donald Trump uppmanat Ukraina att slå till långt inne i Ryssland. Presidenten ska även ha frågat Ukrainas motsvarighet Volodymyr Zelensky om Ukraina kan attackera Moskva.

Trump har efteråt förnekat att han vill att Moskva ska attackeras och Vita huset har dementerat uppgifterna.

De rapporterade ukrainska motattackerna kommer kort efter att Ryssland genomfört en rad luftanfall mot Ukraina.

Så sent som igår regnade missiler och drönare in över det krigsdrabbade landet.

Det kom bara dagen efter USA:s president Donald Trump hotat om exceptionellt hårda 100-procentiga tullar om inte Ryssland avslutar kriget inom 50 dagar.

– Massattack drabbar städer i natt medan ukrainare förbereder sig för ytterligare 50 dagar av rysk terror, framhöll Kyiv Independent igår.

– Jag tycker inte att 50 dagar är särskilt lång tid, har Trump sagt i en kommentar efter tullhotet.

LÄS MER: Storbanker varnar Trump

Foto:

Text: Redaktionen


Storbanken Nordea rasar mot Trump: “Det är ju ren korruption”

2025 07 17

Tre nya lagar är på gång i USA för att underlätta handeln med kryptovalutor.

Förslagen diskuteras för närvarande under en stor konferens arrangerad av republikaner i representanthuset.

Donald Trump har tidigare sagt att USA ska leda vägen för bitcoin, vars kurs i veckan nått över 120 000 dollar, motsvarande över 1,1 miljoner svenska kronor.

Tidigare i år lanserade den amerikanska presidenten även en egen kryptovaluta, $Trump, som på några dagar blev värd över 128 miljarder kronor.

Ilskan: "Är ju ren korruption"

I samband med den så kallade kryptoveckan vädrar nu storbanken Nordea kraftig kritik mot lanseringen av den omtalade valutan.

– Det tycker jag är det värsta Trump gör. Det här är ju ren korruption, säger Robert Naess, Nordeas investeringschef i Norden, till SR på torsdagen.

Flera experter har kritiserat samma drag. Även här hemma i Sverige.

– Är det lagligt att presidenten gör det? Uppenbarligen. Är det lämpligt? Verkligen inte, sade ekonomijournalisten Gunnar Harrius i SVT:s Morgonsoffan i vintras.

LÄS MER: Storbanker varnar Donald Trump

"Kryptopresidenten"

När bitcoin passerade 120 000 dollar i måndags beskrevs det som en milstolpe, enligt Reuters.

I veckan förväntas de nya lagförslagen som ska underlätta handeln med kryptovaluter att antas. 

Trump, som kallat sig själv för “kryptopresidenten”, har förutom lanseringen av den egna valutan, gjort en rad andra satsningar inom området.

Det är en tvärvändning av Trump  efter att tidigare ha kallat bitcoin för “bedrägeri”. 

Slår mot kritiken

Vita huset har nyligen slagit tillbaka mot anklagelserna om korruption.

– Det finns inga intressekonflikter eftersom presidenten inte förvaltar tillgångarna. Varje antydan om att det finns en intressekonflikt är oansvarigt, framhöll en presstalesperson från Trumpadministrationen till Reuters häromdagen.

LÄS MER: Sverige hotar Trump

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen