12 juli 2026

Trump ryter ifrån – vänder sig direkt till Putin

2025 01 21

USA:s president Donald Trump höjer tonläget mot Rysslands diktator Vladimir Putin.

I ett färskt uttalande hävdar Trump att Putin ”förstör Ryssland” genom att vägra en överenskommelse för att avsluta kriget i Ukraina.

– Han bör genast underteckna ett avtal. Jag anser att han förstör hela Ryssland genom att vägra detta, säger Trump till reportrar i Vita huset.   

– Ryssland kommer få stora problem, tillägger Trump och vänder sig sedan direkt till Vladimir Putin.  

– Jag tror att han skulle må mycket bra av att få slut på kriget. De flesta trodde att kriget skulle ha varit över på en vecka.

”Kommer bra överens”

Under sitt anförande öppnar Trump för samtal med Putin.

Den amerikanske presidenten konstaterar att han kommer tala med den ryske ledaren ”vid något tillfälle”.

– Jag kom bra överens med honom. Jag hoppas att han vill nå en överenskommelse.

Vidare berättar Trump att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har sagt till honom att han vill se ett fredsavtal för att få slut på kriget.

Tvivlar på Trump

Under sin presidentvalskampanj lovade Trump att avsluta kriget i Ukraina inom 24 timmar efter att han tillträtt. Han har backat från löftet under de senaste veckorna men har fortsatt lova att få ett snabbt slut på kriget.

Många bedömare och experter tvivlar på Trumps vision. De menar att det kommer att bli svårt att avsluta kriget på kort sikt, eftersom Putin anser att Ryssland vinner kriget och därför inte har något incitament att stoppa striderna.

Sveriges tidigare stats- och utrikesminister Carl Bildt tror att Trump själv inte riktigt vet hur han ska gå till väga för att stoppa kriget.

– Hans stöd för Ukraina blir mindre tydligt än under Biden. Samtidigt är det inte meriterade för Trump att framstå som förlorare i förhållande till Putin, säger Bildt till SvD.

Enligt Bildt kommer Putin sannolikt fortsätta kriget om det amerikanska stödet till Ukraina försvagas.

– Den enda rationella politiken är att öka stödet till Ukraina. Men sannolikheten för det är kanske inte så stor.

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 sep 26

Tacka nej direkt – skarp uppmaning till Ulf Kristersson

2026 09 29

Magdalena Andersson (S) lämnade under gårdagen tillbaka sitt sonderingsuppdrag till talmannen Andreas Norlén.

På onsdag ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.   

Magdalena Andersson har uppmanat honom att lämna över uppdraget till M eller V efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Norlén i måndagens talmansomröstning.

Eftersom Norlén nominerades av Moderaterna anser Andersson att det bildats en ”ny konstellation” i riksdagen bestående av M och V.  

– Jag tar naturligtvis Vänsterpartiets besked seriöst. Jag kan utifrån det och de samtal som jag har fört sammantaget konstatera att det inte i nuläget finns någon möjlighet för mig att bilda en regering, sade hon på en pressträff under gårdagen.

Uppmanar Kristersson

Nu uppmanas M-ledaren Ulf Kristersson att tacka nej om han erbjuds sonderingsuppdraget. Flera M-källor anser att det vore oklokt att acceptera uppdraget just nu, rapporterar TV4.

– Det skulle bara hjälpa S, genom att ta fokus från deras problem att samla stöd. Jag vet inte vad strategin är, men jag hoppas att Ulf tackar nej snabbt om frågan kommer, säger en M-ledamot till kanalen.

På sikt bedömer dock flera moderater att Kristersson kan lyckas locka över Centerpartiet och på så vis bilda regering.

– Men jag tror det är för tidigt nu. Vi måste ha ett par misslyckade statsministeromröstningar först, säger en annan M-ledamot till TV4.

Läs mer: “Norrland kan bli som Dubai” – succéval för partiet 

Ebba Busch hoppfull

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch utrycker förhoppning inför Ulf Kristersson potentiella sonderingsuppdrag.  

– Jag ser att det finns en bred politisk majoritet för en borgerlig ekonomisk politik i Sveriges riksdag. Det tror jag skulle tjäna Sverige väl, säger hon till SVT.

Läs också: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen