Trump rasar inför toppmötet med Putin

2025 08 13

Donald Trump går till hårt angrepp mot flera aktörer inför hans stundande toppmöte med Rysslands diktator Vladimir Putin.

I ett inlägg på Truth Social rasar presidenten mot vad han kallar för ”orättvisa medier”.

– De citerar ständigt avskedade förlorare och riktigt dumma personer som John Bolton, som nyligen sade att, trots att mötet är på amerikansk mark, " Putin redan har vunnit". Vad handlar det om? Vi vinner i ALLA AVSEENDEN, dundrar Trump.

John Bolton var nationell säkerhetsrådgivare i Vita huset under Donald Trumps första mandatperiod. Han arbetade för Trump mellan 2018 och 2019. Därefter har han blivit en av presidentens största kritiker. 

”Sjuka och oärliga människor”

Donald Trump kallar mediebevakningen av toppmötet för ”Fake News”.

– Om jag fick Moskva och Leningrad helt gratis, som en del av ett avtal med Ryssland, skulle fejkmedia säga att jag gjort en dålig affär! Men nu har de blivit ertappade. Titta på alla riktiga nyheter som kommer ut om deras KORRUPTION, fortsätter presidenten.

Trump avslutar inlägget med att gå till angrepp mot journalister.

– De är sjuka och oärliga människor, som förmodligen hatar vårt land. Men det spelar ingen roll för vi vinner på allt!!! MAGA

LÄS MER: Europa har gått om USA 

Europeiska ledare i krismöte

Under onsdagen deltar flera europeiska ledare i ett virtuellt toppmöte för att diskutera kommande samtal mellan Trump och Putin.

Mötet inleddes klockan 14.00 svensk tid. President Trump och hans vicepresident JD Vance ska delta i samtalen i ett senare skede.

– Jag ska prata med europeiska ledare om en liten stund. De är fantastiska människor som vill få till en överenskommelse, skriver Trump på Truth Social inför dagens samtal.

LÄS MER: Tyskland blixtinkallar till krismöte

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin skräckslagen – akutåtgärd vid bostaden

2025 08 13

Rysslands diktator Vladimir Putin fruktar att hans bostad ska attackeras.

Diktatorn har placerat ut mängder av luftförsvarssystem runt bostaden i Valdaj i västra Ryssland.

Satellitbilder visar att minst tolv luftvärnssystem av modellen Pantsir har placerats ut i området, rapporterar oberoende Moscow Times.

– Som jämförelse har myndigheterna i Moskvaregionen, där det bor över 20 miljoner människor, placerat ut cirka 60 luftförsvarssystem sedan krigets början – bara fem gånger fler än antalet som skyddar bostaden i Valdaj, skriver tidningen.

Flickvän och barn i bostaden

Researchgruppen Dossier Center har tidigare avslöjat att bostaden används av Putins utpekade partner, den tidigare OS-gymnasten Alina Kabaeva. Utöver Kabaveva ska hennes två unga söner leva i bostaden.

Det är oklart om Putin är pappa till barnen, men enligt obekräftade uppgifter har diktatorn fyra barn tillsammans med Kabaeva.

Kreml har länge förnekat alla kopplingar mellan Putin, 72, och Kabaeva, 42, trots att medier har rapporterat om en romantisk relation i över ett decennium.

Färdas i pansartåg

Det har tidigare rapporterats om att Putin färdas i ett tungt bepansrat tåg under sina resor i landet.

Diktatorn uppges frukta för sitt liv och bedömer det bepansrade tåget som det säkraste färdalternativet när han åker hem till bostaden i Valdaj, erfar oberoende Meduza.

Förutom att tåget är bepansrat finns det andra säkerhetsaspekter som skyddar diktatorn under resans gång:

- Tåget kan inte spåras. Flygdata kan spåras genom till exempel spårningssystemet ADS-B Exchange. I nuläget finns det inget liknande system som kan spåra tågtrafik.

- Visuellt är Putins tåg nästan omöjligt att skilja åt från andra ryska järnvägståg. Samtliga är målade gråa med en enda tillhörande röd rand.  

- Tåget är sexaxligt i stället för fyraxligt eftersom den tunga bepansringen kräver det. Dessutom har tåget flera antenner och ovanligt många lok.

- Putins tåg färdas dessutom helt utan begränsningar. Pansartåget har högsta prioritet för att Putin ska kunna röra sig med maximal hastighet och utan stopp. Samtliga tågscheman justeras för att diktatorn ska komma fram så snabbt som möjligt.

LÄS MER: Europa har gått om USA

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Viktigt meddelande till alla svenskar som äger en cykel

2025 08 13

Det är högsäsong för cykelstölder.

I augusti månad när många svenskar återvänder till skola och jobb efter sommarledigheten noterar försäkringsbolaget If en drastisk ökning.

Antalet cykelstölder skjuter då i höjden.

Varje år anmäls omkring 60 000 cykelstölder i Sverige och i samband med skolstarten ser försäkringsbolaget If en tydlig ökning. 

– Cykelstölder drabbar fler än man tror och kan få konsekvenser för folkhälsan – därför måste vi ta dem på allvar, säger Anders Laajanen, skadespecialist på If, i ett pressmeddelande.

Tydlig ökning

Den som har cykel gör alltså rätt i att vara extra varsam om den.

If ser en tydlig ökning av cykelstölder i augusti månad, då skolan börjar och människor återgår till sina arbetsplatser efter semestern.

– Efter sommaren är det många som vill köpa en begagnad cykel, vilket tyvärr skapar en marknad som tjuvarna utnyttjar, säger Anders Laajanen.

Många avstår

Enligt försäkringsbolaget avstår så många som 40 procent från att använda cykel som transportmedel av rädsla för att cykeln ska bli stulen.

– Den här typen av vardagsbrott påverkar fler än man kanske tror, fortsätter Laajanen.

– Och när människor avstår från att cykla av rädsla för att bli av med cykeln får det också konsekvenser för folkhälsan. Därför behöver vi ta cykelstölder på allvar.

Det kan du göra

Det viktigaste du kan göra för att skydda din cykel mot att bli stulen är att låsa fast cykeln ordentligt i en fast punkt och använda ett godkänt lås. 

Även en extra kedja som låser ramen i en fast punkt kan göra stor skillnad.

“Be om kvitto”

Undvik även att parkera din cykel på undanskymda platser.

Det finns även vissa saker som är bra att tänka på när man ska köpa cykel.

– Om du köper en begagnad cykel är vår rekommendation att fundera på om priset är rimligt, om säljaren känns trovärdig, säger Laajanen.

– Be också alltid om originalhandlingar som kvitto. Det minskar risken att du köper något som är stulet.

Foto: Murillo de Paula

Text: Redaktionen