Trump ligger under mot ny kandidat

2024 07 10

En ny demokratisk kandidat skulle kunna vinna mot Trump, visar en ny mätning.

President Joe Biden har varit tydlig med att han inte kommer att hoppa av som presidentkandidat.

Trots det så är många demokrater oroliga inför presidentvalet och vill att Biden ska stiga åt sidan och lämna plats åt någon annan demokratisk presidentkandidat.

Och det finns en kandidat som har chansen att slå Trump, enligt en ny opinionsmätning som Politico rapporterar om.

Kandidaten ligger före Trump

Det handlar om vicepresidenten Kamala Harris.

En ny mätning från Bendixen & Amandi visar att Harris skulle kunna slå Trump, om än med liten marginal.

Harris leder över Trump med 1 procentenhet, enligt mätningen, rapporterar USA Today.

I mätningen får Kamala Harris 42 procent, medan Donald Trump får 41 procent.

Det rör sig alltså om en ledning med minsta möjliga marginal.

Men det kan ändå ses som en signal om att det finns andra kandidater än Biden som skulle ha chansen att besegra Donald Trump.

Biden själv ligger nämligen inte lika bra till i mätningen.

Biden skulle förlora

I mätningen har man även ställt Joe Biden mot Donald Trump.

Trump får då 43 procent medan Biden får 42 procent, rapporterar tidningen.

Även flera andra tänkbara demokratiska kandidater (om Biden skulle hoppa av) förlorar mot Trump i mätningen.

Det gäller bland annat Kaliforniens guvernör, Gavin Newsom, som skulle få 37 procent mot Trumps 40 procent, och Michigans guvernör Gretchen Whitmer, som skulle förlora med siffrorna 36-40.

Även Clinton före Trump

Det finns dock ytterligare en kandidat som skulle slå Trump: Hillary Clinton, som slår Trump med två procentenheter i mätningen.

Den hetaste kandidaten – om Biden verkligen skulle hoppa av – är dock Kamala Harris, enligt de flesta bedömare.

Och enligt den aktuella mätningen ser hon alltså ut att ha ett gott utgångsläge mot Trump.

Det ska dock tilläggas att Bendixen & Amandi, som ligger bakom mätningen, har kopplingar till Demokraterna.

Joe Biden har dessutom varit tydlig med att han inte tänker hoppa av presidentvalet.

– Jag tror inte att det finns någon som är mer kvalificerad för att vara president eller för att vinna det här valet än jag, sade Joe Biden nyligen i en intervju med ABC News.

Foto: Library of Congress

Text: Redaktionen


21 okt 26

Bensin- och dieselförbud på väg – här införs det

2026 10 21

Det rödgröna styret i Stockholms stad räknar med att stoppa bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Ett sådant förbud träda i kraft under mandatperioden, bedömer Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

– Det hoppas och tror jag. Transportstyrelsen ska komma med ett besked innan jul, säger han till Di.

– En av de största kritikerna av miljözonen har varit turistbussbranschen, men på onsdag ska jag tala på en panel där de lanserar en eldriven turistbuss. Det verkar inte längre vara ett problem, fortsätter Strömgren.

”Kliv på vägen”

Det är oklart när förbudet kommer att träda i kraft, men Strömgren räknar med att fossildrivna bilar snart stoppas i innerstaden.

Den så kallade miljözon klass 3 föreslås omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret planerar dock att expandera zonen i ett nästa steg.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, har Lars Strömgren framhållit.

Länsstyrelsen sa nej

I maj upphävde Länsstyrelsen i Stockholm beslutet att införa miljözon 3.

– Skälen för Länsstyrelsen beslut är i korthet att kommunens utredning inte ger stöd för att nyttan av miljözonen överväger de samhällsekonomiska konsekvenser som den får i det aktuella området, löd motiveringen. 

Stockholms stad har överklagat beslutet till Transportstyrelsen, som blir den sista instansen att pröva ärendet. Ett beslut väntas före årsskiftet.

Läs mer: Biljätte kollapsar 

FAKTA: Miljözon klass 3

Följande personbilar, lätta lastbilar och lätta bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon.

Laddhybrider är inte tillåtna.

Följande tunga lastbilar och tunga bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon

- laddhybrider med utsläppsklass Euro 6.

Källa: Stockholms stad

Andra läser: Nya regler för flygresenärer – får ersättning direkt

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens

2026 10 21

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen