Trump ligger under mot ny kandidat

2024 07 10

En ny demokratisk kandidat skulle kunna vinna mot Trump, visar en ny mätning.

President Joe Biden har varit tydlig med att han inte kommer att hoppa av som presidentkandidat.

Trots det så är många demokrater oroliga inför presidentvalet och vill att Biden ska stiga åt sidan och lämna plats åt någon annan demokratisk presidentkandidat.

Och det finns en kandidat som har chansen att slå Trump, enligt en ny opinionsmätning som Politico rapporterar om.

Kandidaten ligger före Trump

Det handlar om vicepresidenten Kamala Harris.

En ny mätning från Bendixen & Amandi visar att Harris skulle kunna slå Trump, om än med liten marginal.

Harris leder över Trump med 1 procentenhet, enligt mätningen, rapporterar USA Today.

I mätningen får Kamala Harris 42 procent, medan Donald Trump får 41 procent.

Det rör sig alltså om en ledning med minsta möjliga marginal.

Men det kan ändå ses som en signal om att det finns andra kandidater än Biden som skulle ha chansen att besegra Donald Trump.

Biden själv ligger nämligen inte lika bra till i mätningen.

Biden skulle förlora

I mätningen har man även ställt Joe Biden mot Donald Trump.

Trump får då 43 procent medan Biden får 42 procent, rapporterar tidningen.

Även flera andra tänkbara demokratiska kandidater (om Biden skulle hoppa av) förlorar mot Trump i mätningen.

Det gäller bland annat Kaliforniens guvernör, Gavin Newsom, som skulle få 37 procent mot Trumps 40 procent, och Michigans guvernör Gretchen Whitmer, som skulle förlora med siffrorna 36-40.

Även Clinton före Trump

Det finns dock ytterligare en kandidat som skulle slå Trump: Hillary Clinton, som slår Trump med två procentenheter i mätningen.

Den hetaste kandidaten – om Biden verkligen skulle hoppa av – är dock Kamala Harris, enligt de flesta bedömare.

Och enligt den aktuella mätningen ser hon alltså ut att ha ett gott utgångsläge mot Trump.

Det ska dock tilläggas att Bendixen & Amandi, som ligger bakom mätningen, har kopplingar till Demokraterna.

Joe Biden har dessutom varit tydlig med att han inte tänker hoppa av presidentvalet.

– Jag tror inte att det finns någon som är mer kvalificerad för att vara president eller för att vinna det här valet än jag, sade Joe Biden nyligen i en intervju med ABC News.

Foto: Library of Congress

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen