21 januari 2026

Trump-lägret till angrepp mot Norge

2025 08 29

En av Trumps närmaste män går till angrepp mot Norge.

Donald Trump och hans administration drar sig inte för att kritisera andra länder, även sådana som är allierade till USA.

Nu går en av Trump närmaste män, senatorn Lindsey Graham, till angrepp mot Norge.

Går till angrepp mot Norge

Lindsey Graham är ett tungt namn inte minst när det gäller utrikespolitiken, vilket gör saken extra anmärkningsvärd.

Graham går till hårt angrepp mot Norge efter att den norska oljefonden beslutat att göra sig av med sitt innehav i det amerikanska företaget Caterpillar på grund av dess kopplingar till Israel.

Graham kallar det för ett ”skitbeslut” och går hårt åt Norge.

– Till Norges statliga förmögenhetsfond – som är den största i världen: Ert beslut att straffa Caterpillar, ett amerikanskt företag, för att Israel använder deras produkt är mer än stötande. Er skitbeslut kommer inte att förbli obesvarat, skriver Lindsey Graham på X.

Graham är relativt populär i Europa eftersom han anses ha pressat Trump till att bli tuffare mot Ryssland.

Men nu hotar han Norge med konsekvenser på grund av oljefondens beslut.

”Ingen rättighet” att besöka USA

Graham riktar skarpa ord mot Norge och den norska oljefonden, som alltså beslutat att sälja sitt innehav i Caterpillar efter uppgifter om företagets utrustning används för att förstöra palestinsk egendom i Gaza.

– Om ni inte kan göra affärer med Caterpillar för att Israel använder deras produkter, kanske det är dags att ni blir medvetna om att det är ett privilegium, inte en rättighet, att göra affärer eller besöka Amerika, skriver Lindsey Graham.

Hotar med straff för Norge och ledningen

Han menar att det norska beslutet bör få konsekvenser.

– Kanske är det dags att införa tullar på länder som vägrar att göra affärer med stora amerikanska företag, menar Graham.

Han öppnar också för att straffa ledningen för den norska oljefonden.

– Eller kanske borde vi inte ge visum till individer som driver organisationer som försöker straffa amerikanska företag för geopolitiska skillnader. Jag vill uppmana er att ompröva ert kortsynta beslut, dundrar Lindsey Graham i inlägget.

Foto: Gage Skidmore, Flickr resp L Zischke

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen