Trump lägger ut ny Jesusbild – ”galningar!”

2026 04 15

När Donald Trump i söndags publicerade en AI-genererad bild som till synes föreställde presidenten som Jesus var kritiken omedelbar.

Bilden lades ut i Trumps sociala medier, men togs senare bort.

Republikanen själv hävdade att han föreställde en läkare tillsammans med en anställd vid Röda Korset.

– Eftersom jag får människor att må bättre, sade Trump på en pressträff.

Ny bild publicerad

Nu har Donald Trump lagt ut en ny Jesusbild. Även denna är AI-genererad och publicerades också i presidentens sociala medier.

Se bilden genom att scrolla längs ned i artikeln.

– De galna vänsterradikala kanske inte gillar detta, men jag tycker att det är ganska trevligt!!! framhäver Trump.

Bilden är skapad av en annan användare. Presidenten har delat inlägget.

– Jag var aldrig en särskilt religiös man, men känns det inte som, med alla dessa satanistiska, demoniska, barnoffrande monster som avslöjas … att Gud kanske spelar ut sitt Trumpkort, står det att läsa i författarens text.

Game changer: "Det kokar"

Reaktionerna efter den första jesusbilden har varit starka. Einar Gelius, norsk församlingspräst, har bland annat sagt att påminner om symboler som oftast ses i världens värsta diktaturer.

– Det påminde mig väldigt mycket om den person- och gudsdyrkan som ses i Nordkorea, där ledaren framställs som något gudalikt och upphöjt, säger Gelius till Dagbladet.

Vebjørn Selbekk, redaktör på norska upplagan av den kristna tidningen Dagen, menar att bilden kan bli en “game changer” som får det kristna stödet för Trump att spricka.

– Det kokar mer där än jag sett tidigare, säger han till samma tidning och tillägger:

Han har raderat inlägget, men han ljuger. Ingen kan tro att det här har något med Röda Korset att göra. Det här är hämtat från den strategi som Trump leder, som är att inte erkänna, inte be om ursäkt, bara att attackera.

Öppet kristen

Donald Trump har varit mycket öppen med sin kristna tro. Han har exempelvis hävdat att det var Gud som räddade honom från att dö under mordförsöket i Pennsylvania 2024 och har etablerat ett eget religiöst kontor i Vita huset.

Här är bilden som presidenten ikväll delat på sociala medier.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp M. Campos Felipe

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Ryanair inför nytt förbud på flyget – kommer beslagtas

2026 05 15

Du gör bäst i att behålla dina skor på nästa gång du flyger med Ryanair.

Flygjätten har fått nog.

Stinkande fotsvett har blivit ett för stort problem ombord.

Nu meddelar Ryanair att resenärer som ändå väljer att ta av sig skorna kommer att få dem beslagtagna.

– Viktigt meddelande till passagerare: om du tar av dig skorna, så kommer vi att behålla dem, framhåller lågprisbolaget i ett uttalande på Facebook.

"Förstår inte varför"

Det raka budskapet har väckt många reaktioner.

En del menar att förbudet är för hårt och att Ryanair går för långt. Andra menar att det är helt rätt och på tiden att någon slår näven i bordet.

Frågan har varit hett omdebatterad inom flygbranschen under en längre tid.

Folk är på jobbet åtta timmar varje dag med skorna på. Jag förstår inte varför man absolut måste ta av sig dem på ett flygplan, säger Rich Henderson som jobbar inom kabinpersonalen för ett flygbolag i USA, till USA Today.

Jag tycker att man, precis som i alla andra offentliga utrymmen, ska ha skor på sig. Det är i princip kollektivtrafik. Man skulle inte gå barfota på tunnelbanan.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

SAS besked

Förutom sunt förnuft och respekt för medresenärer så kan det även vara en fråga om säkerhet. 

Det sista jag vill göra är att springa barfota längs landningsbanan bort från ett brinnande flygplan, säger Nick Leighton, etikettexpert, enligt norska Din Side.

SAS instämmer i att det finns ett stort värde i att behålla skorna på. Däremot har man inte smällt näven i bordet likt konkurrenten Ryanair.

Alla som reser med oss ​​ska känna sig välkomna och bekväma – oavsett vart resan tar oss. Ombord sitter vi tätt ihop, och sedan blir resan i praktiken en liten ansträngning där omtanke och tålamod gör upplevelsen bättre för alla, säger Øystein Schmidt, presschef på SAS i Norge, till den norska tidningen.

När det gäller frågan om man ska ta av eller på sig skorna handlar det främst om detta: att visa hänsyn till andra än sig själv.  

Din Side skriver att de kontaktat Ryanair för att få svar på varför förbudet skärps och hur skoinsamlandet ska praktiseras.

Flygbolaget har dock inte svarat.

LÄS MER: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen


15 maj 26

Stor förändring för pant i Sverige redan i sommar

2026 05 15

I mitten av 2025 höjdes pantbeloppet på dryckesförpackningar i Sverige.

Panten ökade från en till två kronor på aluminiumburkar och små petflaskor.

På stora petflaskor höjdes beloppet från två till tre kronor.

Men höjningarna har än så länge inte fått genomslag i Sverige. Hela 80 procent av förpackningarna har kvar de gamla pantbeloppen, rapporterar Sveriges Radio. 

Men snart blir det ändring på det.

Från och med 1 juli 2026 väntas en kraftig ökning av flaskor och burkar  med de högre pantbeloppen.

Det uppger Katarina Lundell, marknads- och kommunikationschefen på Pantamera.

– Vi kan se att det kommer fler och fler artiklar som har det nya pantbeloppet på sina förpackningar. Vi tror att det kommer bli en kraftig ökning under tredje kvartalet 2026, säger hon till radion.

För tidigt att utvärdera

Skiftet till de nya pantbeloppen har varit en utdragen process, uppger Katarina Lundell.

– Alla producenter ska ställa om och byta koder och pantmärke på alla förpackningar – så det tar lång tid. Men vår förhoppning är att panthöjningen ska ge en jättebra effekt, säger hon till radion.

Vidare konstaterar Lundell att det är för tidigt att utvärdera effekten av panthöjningen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

Sverige är världsledande

Syftet med höjningen är att få allmänheten att panta mer.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, sade Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera, i samband med beslutet.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillade Kjellker.

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen