Trump kräver mer än mineraler för att återuppta stödet

2025 03 09

Tillgång till Ukrainas mineraler tycks inte vara tillräckligt för Donald Trump.

Den amerikanske presidenten vill se mer.

Enligt nya uppgifter till NBC News har Trump gjort det tydligt internt att en överenskommelse om Ukrainas mineraler inte kommer att vara tillräckligt för att återuppta stödet till Ukraina.

LÄS MER: Man skjuten nära Vita huset

Behövs mer

Amerikanska och ukrainska tjänstemän förbereder sig för att träffas i Saudiarabien den här veckan.

Donald Trump har inför mötet privat gjort klart för kollegor att ett undertecknat mineralavtal mellan Washington och Kyiv inte kommer att räcka för att återuppta stöd och underrättelseutbyte med det krigshärjade landet.

Detta enligt en tjänsteman inom Trump-administrationen och en annan amerikansk tjänsteman.

Flera saker

Trump vill att avtalet, som skulle ge USA en andel i Ukrainas mineraltillgångar, ska undertecknas. 

Men han vill också se en förändring i Ukrainas president Volodymyr Zelenskyjs inställning till fredssamtal, enligt tjänstemännen.

Det inkluderar en vilja att göra eftergifter som att ge upp territorium till Ryssland. 

Trump vill också att Zelenskyj ska ta initiativ i oklar utsträckning mot val i Ukraina och eventuellt mot att avgå som landets ledare, säger tjänstemännen.

Fortsatt oklart

Trump har som bekant stoppat underrättelseutbyte med Ukraina.

Det är dock oklart i vilken omfattning det gäller, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Olika uppgifter

ISW förklarar.

– Washington Post rapporterade den 7 mars att ett uttalande från USA:s National Geospatial-Intelligence Agency noterade att NGA ”tillfälligt avbrutit Ukrainas tillgång” till det system som förser Ukraina med kommersiella satellitbilder som USA har köpt, uppger ISW.

– Ukraina kan enligt uppgift fortfarande få tillgång till bilder som landet har köpt med sina egna konton. En ukrainsk militär berättade för Washington Post att satellittjänsten nära Pokrovsk ”helt enkelt försvann” men att de ukrainska styrkorna kommer att ”använda sina egna planer”.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump varnar för Vladimir Putin

2025 07 05

USA:s president går ut med en varning om Vladimir Putin.

Trump-administrationens ansträngningar för att få till ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina har än så länge inte fungerat.

Efter veckans samtal mellan Donald Trump och Vladimir Putin står tydligt att den ryske ledaren inte har några planer på att avsluta kriget.

Donald Trump går nu ut med en varning för Vladimir Putins planer framöver.

Det rapporterar AFP.

Trump varnar

Trump säger att han är “mycket missnöjd” efter samtalet med Putin – och utfärdar samtidigt en varning.

– Det är en väldigt tuff situation. Jag sade ju att jag var mycket missnöjd med mitt samtal med president Putin. Han vill gå hela vägen, bara fortsätta döda människor, det är inte bra, säger Trump.

1 000 per dag

Trump preciserar inte vad han menar med att Putin vill “gå hela vägen” – men det antyder att Putin inte har för avsikt att nå ett fredligt avtal – utan snarare intensifiera krigsansträngningarna.

Befälhavaren för Ukrainas styrkor för obemannade system varnade på fredagen för att ryska Shahed-drönarattacker kan eskalera till 1 000 per dag.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

Befälhavarens varning

Så här säger befälhavare Robert Brovdi om saken:

– Under trycket av fiendens ökande massanvändning av en billig, men överallt tillgänglig Shahed. Det kommer att skickas 1 000 enheter per dag och mer.

Största hittills

Ryska styrkor genomförde natten mellan den 3 och 4 juli den största kombinerade drönar- och missilattacken mot Ukraina sedan starten av Rysslands fullskaliga invasion, främst riktad mot Kyiv.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att de ryska anfallen skadade minst 23 personer totalt, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Ukrainska tjänstemän rapporterade att ryska styrkor slog till mot bostäder och civil infrastruktur i Kirovohrad, Poltava, Odessa och Kyiv oblast.

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Kina ger chockbesked om Ryssland

2025 07 05

Kina har gett ett chockerande besked om Putins Ryssland.

Kinas utrikesminister Wang Yi har haft ett möte med EU:s utrikeschef Kaja Kallas.

I samband med mötet ska den kinesiske utrikesministern ha gett ett besked som lär väcka bestörtning i Ukraina och i många västländer.

Har gett chockbesked

Officiellt är Kina neutralt inställda till Putins krig mot Ukraina, även om det är känt att det förekommer mycket samarbete mellan Kina och Putinregimen.

Men i mötet med EU:s Kaja Kallas kom ett drastiskt och långtgående besked, rapporterar CNN.

– Kinas utrikesminister Wang Yi sade till EU:s högsta diplomat att Peking inte kan acceptera att Ryssland förlorar kriget mot Ukraina, enligt kanalen.

Wang Yi medgav alltså att Kina över huvud taget inte skulle kunna acceptera en rysk förlust i kriget.

Och det finns en specifik anledning till att den kinesiska regimen inte kan tolerera en rysk förlust i Ukraina.

– Det skulle tillåta USA att rikta sin fulla uppmärksamhet mot Kina, säger en officiell företrädare för landet som har kännedom om vad som sades på mötet, enligt kanalen.

Vid mötet med EU:s utrikeschef Kaja Kallas ska Kinas utrikesminister alltså ha medgett att landets officiella neutralitet till kriget i själva verket inte gäller.

Förnekar uppgifterna

Medgivandet ska enligt källan ha kommit under ett fyra timmar långt samtal om en lång rad olika frågor som gällde alltifrån cybersäkerhet till handelsbalans, Mellanöstern och Taiwan.

Wang Yis besked kan innebära att Peking vill se ett så utdraget krig som möjligt i Ukraina, just för att det hindrar USA från att fokusera fullt ut på Kina.

En talesperson för Kinas utrikesministerium förnekar dock att utrikesministern gett detta besked till EU:s utrikeschef.

– Kina är inte part i Ukrainafrågan. Kinas ståndpunkt i Ukrainakrisen är objektiv och konsekvent, det vill säga förhandling, vapenvila och fred. En utdragen Ukrainakris tjänar ingens intressen, hävdar talespersonen Mao Ning, enligt kanalen.

Men bakom kulisserna låter det alltså annorlunda, enligt kanalens källor.

Det är heller ingen hemlighet att banden mellan Kina och Ryssland tycks ha stärkts sedan Ryssland inledde sitt krig mot Ukraina.

Det har också kommit uppgifter om att kinesiska medborgare har deltagit i kriget på Rysslands sida, men Kina har förnekat all inblandning och har sagt sig uppmana kineser att inte delta i någon militär konflikt.

Foto: B Matangelo resp A Gigi

Text: Redaktionen