Trump i spänd ordväxling med premiärminister – ”Är inte till salu”

2025 05 06

Donald Trump har just nu ett spänt möte med Kanadas premiärminister i Washington.

USA:s president Donald Trump har idag ett möte med Kanadas nyvalda, liberala premiärminister Mark Carney i Vita huset.

Det är ett spänt möte eftersom relationen mellan USA och Kanada har varit väldigt ansträngd den senaste tiden.

Det blev tydligt när det uppstod en ordväxling mellan Trump och Carney – angående Trumps förslag att Kanada borde bli USA:s 51:a delstat.

”Kommer aldrig vara till salu”

När presidenten och premiärministern mötte pressen bekräftade Trump än en gång att han anser att Kanada bör blir den 51:a delstaten i USA, rapporterar CNN.

– Jag tror att det skulle bli en massiv skattesänkning för kanadensiska medborgare. Man får gratis militär, fantastisk sjukvård och andra saker. Det skulle finnas många fördelar, säger Trump, enligt kanalen.

Donald Trump hänvisade till sina erfarenheter som fastighetsutvecklare. Han säger att han har tittat på de två länderna kombinerat och tänkt: ”Det var så det var tänkt att vara”.

– Men vi kommer inte att diskutera det om inte någon vill diskutera det, tillade Trump.

Kanadas premiärminister Mark Carney avfärdade dock Trumps ord.

– Som du vet från fastighetsbranschen finns det vissa platser som aldrig är till salu, säger Carney, och understryker om Kanada:

– Det är inte till salu. Det kommer aldrig att vara till salu.

Men Donald Trump replikerar:

– Man ska aldrig säga aldrig.

”Vill inte ha bilar från Kanada”

Spänningarna mellan USA och Kanada handlar inte bara om Trumps uttalanden om ”den 51:a” delstaten, utan också om att den amerikanska presidenten har inlett ett handelskrig.

Under mötet kommer Trump in på att USA vill tillverka sina egna bilar.

– Vi vill egentligen inte ha bilar från Kanada. Vi vill inte ha stål från Kanada eftersom vi tillverkar vårt eget stål, säger den amerikanska presidenten, enligt The Guardian.

Trump får då frågan om det finns något Carney kan säga till honom som kan få honom att häva tullarna mot Kanada.

– Nej, svarar Trump, enligt tidningen.

Redan inför mötet uttryckte sig Trump i skarpa ordalag om Kanada och Carney. I ett inlägg på plattformen Truth Social hävdade Trump att USA subventionerar Kanada med 200 miljarder dollar per år.

– Vi behöver inte deras bilar, vi behöver inte deras energi, vi behöver inte deras virke, vi behöver ingenting de har, förutom deras vänskap, som vi förhoppningsvis alltid kommer att behålla. De, å andra sidan, behöver ALLT från oss! hävdar Trump i inlägget.

Under mötet underströk Trump emellertid sin ambition att ha en vänskaplig relation till Kanada.

– Vi kommer att vara vänner med Kanada, oavsett allt annat, säger Donald Trump.

Foto: White House Official Photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder

Text: Redaktionen


11 mars 2026

Nya förslaget – en åldersgrupp ska slippa betala skatt

2026 04 18

Centerpartiet kommer nu med ett nytt skatteförslag för en grupp.

Med några månader kvar till riksdagsvalet arbetar partierna hårt för att försöka få ut sin politik till potentiella väljare.

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist kommer nu med ett nytt förslag som ska stärka ungdomarnas tillgång till arbetsmarknaden.

Det handlar bland annat om att ungdomar ska slippa betala skatt på extra-och sommarjobb helt och hållet, rapporterar Sveriges Radio.

Nya förslaget

Förslaget är finansierat i Centerpartiets skuggbudget – men det är i nuläget oklart hur mycket draget skulle kosta.

Partiet vill att alla ungdomar mellan 15 och 19 år ska slippa betala skatt på sin lön från extra-och sommarjobb.

– Det gör vi för att det är så viktigt att unga kommer in på arbetsmarknaden och att man ser att det lönar sig att faktiskt jobba, säger C-ledaren till P3 Nyheter.

Vill ta bort avgift

Slopad skatt är dock inte det enda draget som Centerpartiet vill satsa på för att stärka ungdomarna.

Partiet vill även ta bort arbetsgivaravgiften för gruppen helt och hållet.

Centerledaren säger att hon kommer att återkomma med hur mycket pengar förslaget skulle kosta.

Läs mer: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Det gäller idag

Skolungdomar och studerande kan i dagsläget tjäna upp till ett visst belopp per år utan att betala skatt. 

Den som tjänar mindre än 25 042 kronor under 2026 behöver inte betala någon skatt.

– Tjänar du 25 042 kronor eller mer under 2026 ska du betala skatt på din inkomst, framhåller Skatteverket.

“SD värre än V”

Inför det kommande valet har Centerpartiet valt att inte ansluta sig till Tidöpartierna – men har heller inte förankrat sig hos oppositionen.

C vill inte samarbeta med varken Sverigedemokraterna eller Vänsterpartiet – men C-ledaren har gett besked om att hon har svårare för SD än för V.

– De är också ett parti som vill skilja på folk och folk, människor som de inte tycker hör hemma här ska utvisas från Sverige, säger hon till SvD.

Läs mer: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


17 april 2026

Superprognos för Sverige – värmebölja på gång

2026 04 17

I princip hela Sverige har på fredagen kunnat njuta av klart och soligt vårväder.

På flera håll landade temperaturen på runt 15 grader.

En liten försmak på vad som komma skall.

Sommaren 2026 väntas nämligen bli “varmare än vanligt”, förutspår meteorologen Mika Rantanen enligt Aftonbladet.

– Vi ser temperaturer som ligger ungefär en till två grader över det normala i Sverige. Framöver bör man vara beredd på mer intensiva värmeböljor, det är den nya verkligheten, säger han till tidningen.

Förbered för värmebölja

Mika Rantanen är verksam vid Meteorologiska Institutet i Finland. Han har studerat den prognos som ECMWF, Europacentret för medellånga väderprognoser, har gjort inför maj, juni och juli i år.

Trenden är tydlig.

Värmeböljor blir både vanligare och mer intensiva på grund av klimatförändringarna, konstaterar meteorologen. Det innebär dock inte att varje sommar kommer bli varmare än föregångaren, men i år ser det åtminstone ut som att såväl maj som juni och juli kommer att klå snittet.

Juli är nästan alltid varmast, men ökningen jämfört med det normala är något mindre, säger Mika Rantanen.

En blandning

SMHI gör inga långtidsprognoser, utan ser enbart till de kommande tio dagarna. Därför har väderinstitutet inte gjort någon uppskattning för årets sommar.

Förra året kunde dock en rejäl mix konstateras. I Norrland slogs värmerekord medan det på vissa platser i södra Sverige till och med var kallare än vanligt.

– Sommaren 2025 var verkligen full av kontraster! Vi har haft nya värmerekord i norr, ovanligt kraftiga regn och frost i söder, säger Misha Lundgren som är meteorolog på SMHI.

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

"Vädermonstret" vaknar i år

Vad som är säkert är emellertid att mars 2026 blev den varmaste marsmånaden som hittills uppmätts i Sverige, enligt SMHI.

I år finns det också skäl att bevaka det för året ovanligt starka väderfenomenet El Niño, som kan resultera i höga globala temperaturer.

Marianne Tronstand Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, förväntar sig nya värmerekord även till sommaren. Framför allt i länderna kring Medelhavet.

Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter, säger hon till Dagbladet.

LÄS MER: Oljepriset störtdyker plötsligt – hela börsen lyfter

Foto: J. Ferlič resp T. Sergej

Text: Redaktionen