Trump i spänd ordväxling med premiärminister – ”Är inte till salu”

2025 05 06

Donald Trump har just nu ett spänt möte med Kanadas premiärminister i Washington.

USA:s president Donald Trump har idag ett möte med Kanadas nyvalda, liberala premiärminister Mark Carney i Vita huset.

Det är ett spänt möte eftersom relationen mellan USA och Kanada har varit väldigt ansträngd den senaste tiden.

Det blev tydligt när det uppstod en ordväxling mellan Trump och Carney – angående Trumps förslag att Kanada borde bli USA:s 51:a delstat.

”Kommer aldrig vara till salu”

När presidenten och premiärministern mötte pressen bekräftade Trump än en gång att han anser att Kanada bör blir den 51:a delstaten i USA, rapporterar CNN.

– Jag tror att det skulle bli en massiv skattesänkning för kanadensiska medborgare. Man får gratis militär, fantastisk sjukvård och andra saker. Det skulle finnas många fördelar, säger Trump, enligt kanalen.

Donald Trump hänvisade till sina erfarenheter som fastighetsutvecklare. Han säger att han har tittat på de två länderna kombinerat och tänkt: ”Det var så det var tänkt att vara”.

– Men vi kommer inte att diskutera det om inte någon vill diskutera det, tillade Trump.

Kanadas premiärminister Mark Carney avfärdade dock Trumps ord.

– Som du vet från fastighetsbranschen finns det vissa platser som aldrig är till salu, säger Carney, och understryker om Kanada:

– Det är inte till salu. Det kommer aldrig att vara till salu.

Men Donald Trump replikerar:

– Man ska aldrig säga aldrig.

”Vill inte ha bilar från Kanada”

Spänningarna mellan USA och Kanada handlar inte bara om Trumps uttalanden om ”den 51:a” delstaten, utan också om att den amerikanska presidenten har inlett ett handelskrig.

Under mötet kommer Trump in på att USA vill tillverka sina egna bilar.

– Vi vill egentligen inte ha bilar från Kanada. Vi vill inte ha stål från Kanada eftersom vi tillverkar vårt eget stål, säger den amerikanska presidenten, enligt The Guardian.

Trump får då frågan om det finns något Carney kan säga till honom som kan få honom att häva tullarna mot Kanada.

– Nej, svarar Trump, enligt tidningen.

Redan inför mötet uttryckte sig Trump i skarpa ordalag om Kanada och Carney. I ett inlägg på plattformen Truth Social hävdade Trump att USA subventionerar Kanada med 200 miljarder dollar per år.

– Vi behöver inte deras bilar, vi behöver inte deras energi, vi behöver inte deras virke, vi behöver ingenting de har, förutom deras vänskap, som vi förhoppningsvis alltid kommer att behålla. De, å andra sidan, behöver ALLT från oss! hävdar Trump i inlägget.

Under mötet underströk Trump emellertid sin ambition att ha en vänskaplig relation till Kanada.

– Vi kommer att vara vänner med Kanada, oavsett allt annat, säger Donald Trump.

Foto: White House Official Photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder

Text: Redaktionen


26 januari 2026

SWEDBANK: Gräns dras vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 01 27

Relationen mellan pengar och lycka är sedan länge ett omdebatterat ämne.

Studier har visat ett visst samband mellan ökad inkomst och nivå av lycka.

Nu presenterar Swedbank, i samarbete med Sparbankerna och Handelshögskolan i Stockholm, en färsk rapport på ämnet.

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i ett uttalande.

– En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll.

Gränsen dras vid 50 000 kronor

Det finns flera olika faktorer som påverkar upplevelsen av lycka, men ålder och inkomst är en av dem.

– Lyckan ökar med ålder och inkomst, men högre lön än 50 000 kronor verkar inte göra människor så mycket lyckligare, uppger Swedbank, med hänvisning till rapporten.

– Andelen som är olycklig är däremot betydligt högre bland de med lägst inkomst.

Två av tre väljer lycka

Rapporten innehåller också en studie hur människor värderar pengar i jämförelse med lycka.

Två av tre skulle hellre höja sin känsla av lycka än att höja sin inkomst.

– Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka vid Handelshögskolan i Stockholm.

LÄS OCKSÅ: Ica slår tillbaka om kontanter

Fler slutsatser

Rapporten bekräftar också att de som kan lägga undan pengar i sparande upplever större lycka, och de som spenderar pengar på upplevelser, istället för att köpa grejer, generellt är lyckligare.

– Man kan påverka sin lycka genom att hantera sin ekonomi klokt, säger Madelén Falkenhäll.

– Med ett sparande får man större möjligheter att påverka sitt liv, det ger trygghet och framtidstro. Att göra en budget och att lägga sina pengar på upplevelser och fritidsintressen snarare än shopping skapar också förutsättningar för lycka.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


26jan2026

Kan bli jättekallt i Sverige – forskare varnar för kollaps

2026 01 26

Hårda och isiga vintrar kan återvända till Östersjöområdet i framtiden.

Samtidigt kan temperaturerna sjunka markant.

Varningen kommer från marinforskaren och professorn i geofysik, Petteri Uotila. I en intervju med den finska sjöfartstidningen Merimies-Unioni flaggar forskaren för att de smältande glaciärerna på Grönland kommer leda till att Golfströmmen kollapsar. Det tropiska varmvattnet från strömmen kommer inte längre att nå Nordeuropa.

Som mest kan medeltemperaturen rasa med 10 grader, varnar Uotila.

– Golfströmmen består av två delar. Den delen som har en betydande inverkan på Nordens klimat riskerar att försvagas, säger han till tidningen.

Enligt forskare kan kollapsen inträffa under detta århundrade. 

20 grader kallare

Det inflödande sötvattnet från glaciärerna gör att strömmarnas styrka går förlorad. 

Enligt en studie från nederländska Utrecht University kan temperaturerna sjunka markant i Sverige.

– Några av förändringarna är snabba och dramatiska. I till exempel Sverige ser vi sjunkande temperaturer med upp till 20 grader inom ett århundrade, har René van Westen, en av forskarna bakom studien, sagt till SVT.

Mika Rantanen, forskare vid Meteorologiska institutet i Finland, uppger att modeller visar att den kraftigaste minskningen av medeltemperaturen kan uppgå till 35 grader.

– Jag ser inget sätt för mänskligheten att anpassa sig till en så drastisk temperatursänkning på så kort tid, säger han till Iltalehti.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor 

FAKTA: Golfströmmen

- Golfströmmen är en varm ström vid havsytan som börjar vid Mexikanska golfen (därav namnet), går längs den nordamerikanska ostkusten och som sedan svänger österut in i Nordatlanten. Där delar den sig i två delar: en ström som går norrut och som kallas Nordatlantströmmen, och en ström som går söderut.

- Den norra delen, Nordatlantströmmen, bidrar med varmt vatten till Amoc, som är ett större system av havsströmmar i Atlanten. Amoc för det varma vattnet vidare till norra Europa, vilket har en avgörande betydelse för klimatet i Skandinavien.

Källa: Institutet för språk och folkminnen

LÄS OCKSÅ: “Kreml i chocktillstånd” – krävs på 225 miljarder dollar 

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen