Trump i spänd ordväxling med premiärminister – ”Är inte till salu”
2025 05 06
Donald Trump har just nu ett spänt möte med Kanadas premiärminister i Washington.
USA:s president Donald Trump har idag ett möte med Kanadas nyvalda, liberala premiärminister Mark Carney i Vita huset.
Det är ett spänt möte eftersom relationen mellan USA och Kanada har varit väldigt ansträngd den senaste tiden.
Det blev tydligt när det uppstod en ordväxling mellan Trump och Carney – angående Trumps förslag att Kanada borde bli USA:s 51:a delstat.
”Kommer aldrig vara till salu”
När presidenten och premiärministern mötte pressen bekräftade Trump än en gång att han anser att Kanada bör blir den 51:a delstaten i USA, rapporterar CNN.
– Jag tror att det skulle bli en massiv skattesänkning för kanadensiska medborgare. Man får gratis militär, fantastisk sjukvård och andra saker. Det skulle finnas många fördelar, säger Trump, enligt kanalen.
Donald Trump hänvisade till sina erfarenheter som fastighetsutvecklare. Han säger att han har tittat på de två länderna kombinerat och tänkt: ”Det var så det var tänkt att vara”.
– Men vi kommer inte att diskutera det om inte någon vill diskutera det, tillade Trump.
Kanadas premiärminister Mark Carney avfärdade dock Trumps ord.
– Som du vet från fastighetsbranschen finns det vissa platser som aldrig är till salu, säger Carney, och understryker om Kanada:
– Det är inte till salu. Det kommer aldrig att vara till salu.
Men Donald Trump replikerar:
– Man ska aldrig säga aldrig.
”Vill inte ha bilar från Kanada”
Spänningarna mellan USA och Kanada handlar inte bara om Trumps uttalanden om ”den 51:a” delstaten, utan också om att den amerikanska presidenten har inlett ett handelskrig.
Under mötet kommer Trump in på att USA vill tillverka sina egna bilar.
– Vi vill egentligen inte ha bilar från Kanada. Vi vill inte ha stål från Kanada eftersom vi tillverkar vårt eget stål, säger den amerikanska presidenten, enligt The Guardian.
Trump får då frågan om det finns något Carney kan säga till honom som kan få honom att häva tullarna mot Kanada.
– Nej, svarar Trump, enligt tidningen.
Redan inför mötet uttryckte sig Trump i skarpa ordalag om Kanada och Carney. I ett inlägg på plattformen Truth Social hävdade Trump att USA subventionerar Kanada med 200 miljarder dollar per år.
– Vi behöver inte deras bilar, vi behöver inte deras energi, vi behöver inte deras virke, vi behöver ingenting de har, förutom deras vänskap, som vi förhoppningsvis alltid kommer att behålla. De, å andra sidan, behöver ALLT från oss! hävdar Trump i inlägget.
Under mötet underströk Trump emellertid sin ambition att ha en vänskaplig relation till Kanada.
– Vi kommer att vara vänner med Kanada, oavsett allt annat, säger Donald Trump.
Foto: White House Official Photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder
Text: Redaktionen