05 jun 26

Trump hotar Putinallierad

2026 01 05

Trump kan agera mot ett land med nära band till Ryssland.

Donald Trumps försök att få till ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina har hittills inte gett önskat resultat.

Nu hotar den amerikanska presidenten med att agera mot en för Ryssland viktig handelspartner.

”Viktigt att göra mig glad”

USA kan komma att höja tullarna mot Indien – om landet fortsätter att köpa stora mängder rysk olja, rapporterar Kyiv Independent.

Donald Trump säger att han kan agera ”mycket snabbt” om Indien och dess premiärminister Narendra Modi inte hörsammar det amerikanska kravet.

– Modi är en bra kille. Han vet att jag inte är glad, och att det är viktigt att göra mig glad, säger Donald Trump, enligt tidningen.

I augusti 2025 införde Vita huset 50-procentiga tullar på indiska importvaror.

Men Donald Trump öppnar alltså för att höja tullarna ytterligare om Indien fortsätter köpa olja av Ryssland.

– Vi kan höja tullarna mycket snabbt, säger Donald Trump.

LÄS OCKSÅ: Kreml hånar Donald Trump

Oljeköpen ökade mer än 60 gånger

När Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina 2022 så ledde det till sanktioner.

Då pressades priset på den ryska oljan, vilket bland andra Indien och Kina har dragit nytta av.

Indiens köp av rysk olja ökade mer än 60 gånger efter att kriget inleddes, och nådde en toppnivå på cirka 2 miljoner fat per dag, enligt tidningen.

Den indiska importen av rysk olja har dock sjunkit igen sedan nya sanktioner riktades mot Rysslands största oljebolag.

Men Indien har ändå signalerat att man tänker fortsätta köpa den ryska oljan. Indien är inte formellt allierat med Ryssland, men har ett vänskapligt förhållande till landet.

– Trots nedgången har indiska tjänstemän tidigare signalerat att New Delhi inte avser att minska ryska oljeimporter, rapporterar tidningen.

Köper 85 procent

Både Indien och Kina har blivit allt viktigare handelspartners till Ryssland sedan kriget inleddes.

Ungefär 85 procent av Rysslands råoljeexport går till Kina och Indien.

Inkomsterna från oljan utgör en viktig del av Rysslands finansiering av kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: "Vi tror inte på honom" - Trump avfärdar Putin

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia

Text: Redaktionen


26 maj 26

Avgift införs – när du tar ut kontanter

2026 06 06

Hos vissa bankomater i Sverige kommer en avgift att införas under sommaren.

Kontantfrågan är alltjämt het i Sverige.

Det är många som uttrycker sitt stöd för att stärka kontanternas roll i samhället.

Men bankomatföretaget Kontanten, som har 450 uttagsautomater runt om i landet, menar att ingen vill ta ansvar.

Framöver kommer en avgift att införas för att ta ut kontanter från Kontantens uttagsautomater.

Inför avgift

Avgiften debiteras per uttag och baseras på uttagsbeloppet.

Detta kommer att gälla från och med i sommar:

100–200 kr: 15 kr

300–1 000 kr: 20 kr

1 100–2 000 kr: 25 kr 

Det framgår emellertid inte något exakt datum för när avgifterna kommer att börja tas ut.

“Sista utväg”

I en debattartikel framhåller Kontanten att ekvationen inte längre går ihop.

– Efter långvariga försök till dialog förbereder vi nu som en sista utväg införandet av avgifter på kontantuttag i vårt nätverk av uttagsautomater, med planerad start under sommaren 2026. Detta är inte en utveckling vi önskat se, framhåller de i Aftonbladet.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

“Många negativa”

Marcus Liljeblad, Kontantens country manager i Sverige, berättar att det har kommit negativa reaktioner.

Men han menar också att andra är mer förstående.

– Det är naturligtvis många kunder som är negativa till att behöva betala, så har det absolut varit, säger han till DN.

– Samtidigt har andra haft förståelse för att det kostar pengar att upprätthålla detta och att alternativet på sikt skulle riskera att bli färre uttagsautomater.

Kommer synas

Avgiften kommer alltid att visas i automaten innan uttaget genomförs. 

Man kommer att få möjlighet att godkänna eller avbryta transaktionen innan uttaget slutförs. 

Bankomat – som har 1 200 automater i landet – ska inte ha några planer på att börja ta ut en avgift vid uttag.

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen