Trump hotar med krig – ”Då leder jag flocken”

2025 04 25

President Donald Trump utesluter inte krig.

Donald Trump har som mål att förhandla fram ett avtal med USA:s fiende Iran.

Men om det inte går att få till ett avtal så kan presidenten tänka sig andra metoder.

Trump är inte orolig för att Israel ska tvinga in USA i ett krig med Iran – för om det blir ett sådant krig så kommer han att ”leda flocken”, säger han till Time Magazine.

”Kan gå in frivilligt”

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har varit skeptisk till Trumps försök att förhandla med Iran, rapporterar Axios.

Netanyahu vill hellre slå till militärt mot iranska mål.

Donald Trumps absoluta prioritering är att förhandla fram ett avtal, men i den omtalade intervjun med Time Magazine understryker han att han inte utesluter krig och att Iran inte har mycket tid på sig.

Trump förnekar också att Netanyahu kan ”dra in” USA i ett krig med Iran.

– Jag kan gå in mycket frivilligt om vi inte kan få till en överenskommelse. Om vi inte gör en överenskommelse så kommer jag att leda flocken, säger Donald Trump, och syftar på att han i så fall skulle leda ett angrepp mot Iran.

Hoppas på en överenskommelse

Donald Trump säger dock med emfas att han hoppas på att kunna hitta en förhandlingslösning med Iran.

– Vi kan få till en överenskommelse utan en attack. Jag hoppas att vi kan det, säger den amerikanska presidenten, som också öppnar för att träffa iranska ledare personligen.

Det har också spekulerats i huruvida Trump aktivit har gått in och stoppat Israel från att genomföra attacker mot Iran.

Trump säger att han inte har gjort det.

– Jag gjorde det inte bekvämt för dem, men jag sade inte nej, säger Trump.

– I slutändan tänkte jag lämna det valet till dem, men jag sade att jag mycket hellre skulle ha en överenskommelse än att bomber släpps, förklarar presidenten.

Donald Trump jobbar alltså hårt för att få till en fredlig lösning med Iran, och förhandlingar pågår om Irans kärnvapenprogram.

Men den amerikanska presidenten utesluter alltså inte att USA kan angripa Iran militärt om det inte blir något avtal.

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen