Trump hotar med krig – ”Då leder jag flocken”

2025 04 25

President Donald Trump utesluter inte krig.

Donald Trump har som mål att förhandla fram ett avtal med USA:s fiende Iran.

Men om det inte går att få till ett avtal så kan presidenten tänka sig andra metoder.

Trump är inte orolig för att Israel ska tvinga in USA i ett krig med Iran – för om det blir ett sådant krig så kommer han att ”leda flocken”, säger han till Time Magazine.

”Kan gå in frivilligt”

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har varit skeptisk till Trumps försök att förhandla med Iran, rapporterar Axios.

Netanyahu vill hellre slå till militärt mot iranska mål.

Donald Trumps absoluta prioritering är att förhandla fram ett avtal, men i den omtalade intervjun med Time Magazine understryker han att han inte utesluter krig och att Iran inte har mycket tid på sig.

Trump förnekar också att Netanyahu kan ”dra in” USA i ett krig med Iran.

– Jag kan gå in mycket frivilligt om vi inte kan få till en överenskommelse. Om vi inte gör en överenskommelse så kommer jag att leda flocken, säger Donald Trump, och syftar på att han i så fall skulle leda ett angrepp mot Iran.

Hoppas på en överenskommelse

Donald Trump säger dock med emfas att han hoppas på att kunna hitta en förhandlingslösning med Iran.

– Vi kan få till en överenskommelse utan en attack. Jag hoppas att vi kan det, säger den amerikanska presidenten, som också öppnar för att träffa iranska ledare personligen.

Det har också spekulerats i huruvida Trump aktivit har gått in och stoppat Israel från att genomföra attacker mot Iran.

Trump säger att han inte har gjort det.

– Jag gjorde det inte bekvämt för dem, men jag sade inte nej, säger Trump.

– I slutändan tänkte jag lämna det valet till dem, men jag sade att jag mycket hellre skulle ha en överenskommelse än att bomber släpps, förklarar presidenten.

Donald Trump jobbar alltså hårt för att få till en fredlig lösning med Iran, och förhandlingar pågår om Irans kärnvapenprogram.

Men den amerikanska presidenten utesluter alltså inte att USA kan angripa Iran militärt om det inte blir något avtal.

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder

Text: Redaktionen


04 aug 26

Samtal väller in – ovanlig sjukdomsvåg i Sverige

2026 08 05

Just nu pågår en sällsynt virusvåg i landet.

Sjukvården får ovanligt många samtal om förkylnings- och influensaliknande symptom.

Hos vårdtjänsten 1177 vittnar personalen om en kraftig ökning av antalet samtal, rapporterar Sydsvenskan.

Utvecklingen beskrivs som ovanligt, eftersom flest svenskar brukar drabbas av förkylningar, influensa och andra luftvägsinfektioner under hösten och vintern.

Men i år har en ovanlig sommartopp inträffat.

– I ett par veckors tid har våra sjuksköterskor sagt att det är ovanligt många som ringer med förkylnings- och influensasymptom, säger 1177:s enhetschef Suzanne Didricksson till Sydsvenskan.

”Sprids lättare”

Det är oklart vad den plötsliga ökningen beror på.

Enligt Suzanne Didricksson kan det finnas flera förklaringar.

– Under sommartid är det ju mycket folksamlingar och fester och flygresor. Då sprids sådana här saker lite lättare, säger hon.

För att undvika smittspridning uppmanas allmänheten vidta två åtgrder:

- Tvätta händerna

- Håll avstånd

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor

Positiva signaler

I maj fastslog Folkhälsomyndigheten att säsongen för de vanliga virusen RS , covid-19 och influensa är över i landet.

Under virussäsongen var sjukdomsbördan av covid-19 lägre än influensa för första gången sedan pandemins början.

– Smittspridningen av influensa har dominerats av den så kallade K-varianten. Fler har blivit allvarligt sjuka i influensa än i covid-19, inte minst bland äldre personer. Att 68 procent av personer 65 år eller äldre har vaccinerat sig mot influensa är glädjande, eftersom det är det bästa sättet att skydda mot allvarlig sjukdom och död, säger Moa Rehn, utredare på Folhälsomyndigheten.

Spridningen av RS-virus var också mindre intensivt jämfört med föregående år. Färre fall och intensivvårdade rapporterades bland barn under 1 år. Störst var minskningen bland barn under sex månader.

Nedgången kopplas till att skyddande antikroppar har erbjudits till alla nyfödda barn för första gången.

– Vi ser en tydlig effekt genom att färre spädbarn har blivit allvarligt sjuka, jämfört med tidigare säsonger, säger FHM:s utredare Susanne Strömdahl.

LÄS OCKSÅ: Trumps stöd rasar i USA 

Foto: T. Grote resp Jenny Hagström, 1177

Text: Redaktionen


4 augusti 2026

Kommer vara gratis efter årsskiftet – storsatsning från regeringen

2026 08 05

En stor satsning från regeringen fortsätter även 2027.

I våras beslutade regeringen att göra en satsning för att erbjuda fler svenskar möjligheten att få barn genom provrörsbefruktning, även kallat IVF.

– Regeringen och Sverigedemokraterna satsar nu på vården för ofrivilligt barnlösa, framhöll sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD), finansminister Elisabeth Svantesson (M) och jämställdhetsminister Nina Larsson (L) i samband med beslutet.

– I den kommande vårändringsbudgeten avsätts 327 miljoner kronor för att möjliggöra tre extra IVF-försök. Det är en viktig åtgärd för att öka möjligheterna för många att få barn, i synnerhet då forskning visar att chanserna till en lyckad graviditet ökar med fler IVF-försök.

Bara 2026

De extra pengarna avsattes för 2026.

Men flera läkare och patienter har ifrågasatt satsningen, då det är svårt att hinna göra tre försök innan årsskiftet, rapporterar SR.

Som svar går nu sjukvårdsministern ut med besked inför framtiden. Satsningen på de tre extra kostnadsfria IVF-försöken kommer fortsätta också under 2027, vilket gör att möjligheten kommer finnas kvar.

– Den här satsningen ligger permanent och ska fortsätta framåt och tanken är ju att det här ska ge fler par möjligheten att förverkliga drömmen om barn, säger Elisabet Lann, till radion.

LÄS MER: Svenskt rymdbolag i konkurs

Kan tas bort

Regeringens besked är tydligt. Men om en ny regeringen tillträder efter valet kan det bli en ändring.

– Ska man plocka bort det här måste man aktivt besluta att avbryta och det kan ju en regering alltid göra, men från den här regeringens sida så ligger beslutet fast, säger Elisabet Lann.

Många drabbas

Omkring vart sjätte par i Sverige drabbas av ofrivillig barnlöshet, enligt regeringen.

Det kan föra med sig både medicinska och psykosociala svårigheter.

– För de enskilda personerna blir kostnaderna höga, en genomsnittlig behandling kostar enligt det nationella kvalitetsregistret upp emot 50 000 kronor. Längtan efter barn kan till sist bli en fråga om storleken på plånboken, framhåller regeringen.

LÄS MER: Konkurserna ökar i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen