20 maj 26

Trump hånas i rysk tv – se videon här

2025 05 19

Under måndagen ska USA:s president Donald Trump tala i telefon med Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Ämnet för samtalet kommer att vara att stoppa blodbadet som dödar i genomsnitt 5 000 ryska och ukrainska soldater per vecka, skriver Trump på Truth Social inför telefonsamtalet som är planerat till klockan 16 svensk tid.

Samtidigt som Trump förbereder sig för samtalet med Putin så hånas han i rysk tv.

I den statskontrollerade talkshowen “Din sanning” kommenterar programledaren Roman Babayan den amerikanske presidentens fredsplan.

– Jag tror inte att Trump har någon plan överhuvudtaget, förutom att ”kriget inte skulle börjat om han var president” och att ”han är den bästa presidenten i mänsklighetens historia”, säger Babayan i ett inslag som har översatts av sajten Russian Media Monitor, som drivs av journalisten Julia Davis.

Se filmen genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Moskva: Redo för långt krig

Under måndagen ska Trump också tala med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och flera Natoledare.

– Förhoppningsvis blir det en produktiv dag. En vapenvila kommer att äga rum och vi kommer att stoppa ett krig som aldrig borde ha hänt, skriver USA:s president.

Samtidigt kommer uppgifter som tyder på att Ryssland är redo för ett utdraget krig.

– Vi vill inte ha krig. Men vi är redo att kämpa i ett år, två, tre – eller så länge det krävs, ska Rysslands chefsförhandlare Vladimir Medinskij ha sagt till den ukrainska delegationen under torsdagens förhandlingar i Turkiet.

I samma veva ska Medinskij ha hänvisat till Stora nordiska kriget mellan Sverige och Ryssland, som pågick mellan åren 1700 och 1721.

– Vi stred mot Sverige i 21 år. Hur länge är ni redo att strida?

LÄS MER HÄR: Kreml ger bisarrt besked om kriget – ”Stred mot Sverige”

Se hånfulla filmen

SE VIDEON PÅ HÅNET MOT TRUMP I RYSK TV GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL YOUTUBE)

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen