Trump görs till åtlöje – efter märkliga kravet

2025 03 24

Den amerikanske presidenten vill ta ner ett porträtt av honom som han menar är förvrängt med flit – något han nu hånas rejält för.

USA:s president Donald Trump kräver att ett porträtt som föreställer honom ska tas ner. 

Detta eftersom han menar att det är “förvrängt med flit”.

– Ingen gillar ett dåligt porträtt av sig själv, men det i stadshuset i Colorado, som guvernören har hängt upp bredvid alla andra presidenter, har avsiktligt förvrängts på ett sätt som till och med jag aldrig har sett förut, skriver Trump i ett inlägg på Truth Social.

Porträttet hänger i delstaten Colorados stadshus, och ska ha beställts av republikanska beundrare 2019, enligt The Guardian.

“Förlorade sin talang med åldern”

Trots detta beskyller Trump delstatens guvernör Jared Polis för att vara “radikalt vänster” i sitt inlägg. 

Guvernörens talesperson Shelby Wieman uppger att Trumps reaktion kommer något oväntat.

– Vi visste inte att de Förenta staternas president var ett fan av vårt stadshus och dess konst, uppger Wieman för NBC.

Trump ondgör sig också över att den tidigare presidenten Barack Obama ser “fantastisk ut” på sitt porträtt i stadshuset.

– Konstnären kanske förlorade sin talang med åldern, skriver Trump.

Hånen: “Ömtålig snöflinga”

Nu hånas Trump rejält för sitt märkliga krav av sina meningsmotståndare.

– Jag dör, både för att Trump störs så tydligt av detta och över hur objektivt dåligt porträttet är, skriver MSNBC:s Sam Stein på den sociala medieplattformen X.

Den tidigare republikanske advokaten Ron Filipkowski – numera chefredaktör på den liberala nyhetssajten Medias Touch Network – reagerar också på Trumps beteende, som han menar är ovärdigt.

– Trump är den mest ömtåliga, känsliga snöflingan i historien, skriver Filipkowski på X.

Ett annat konto, under namnet “Republikaner mot Trump”, kallar presidenten för en “osäker och småaktig bebis”.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 26

Ryskt raseri mot Putin

2026 09 30

Ryska militärbloggare har fått nog av Vladimir Putins retorik om kriget i Ukraina.

Putin har upprepade tillfällen påstått att de ukrainska försvarslinjerna är nära att kollapsa och att Ryssland närmar sig en seger.

Samtidigt avancerar ukrainska trupper på slagfältet. I östra Ukraina har den ukrainska militären befriat fem samhällen i en motoffensiv norr om staden Lyman.

Nu rasar ryska militärbloggare mot Putins segerretorik, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Den ultranationalistiska ryske militärbloggaren Dva Mayora är en av flera som kritiserar Putinregimen.

– Militärbloggaren hävdar att ryska tjänstemän kommer få svårt att förklara situationen för allmänheten eftersom ryska medier ständigt fyller artikelutrymmet med triumferande retorik om ukrainska försvarslinjer på gränsen till kollaps, rapporterar ISW.

Ukraina utnyttjar situationen 

Starshe Edy är en annan rysk militärbloggare som riktar hård kritik. Han hävdar att Putinregimens beskrivning av kriget och den ukrainska offensiven i öst har försvårat för den ryska militären.

– Militärbloggaren hävdar att ukrainska styrkor har kunnat utnyttja det faktum att rysk militär personal inte rapporterar ukrainska framsteg till högre befäl, skriver ISW.

Tankesmedjan beskriver en trend där ryska militärbloggare blivit alltmer kritiska till Putinregimen och Kremlkontrollerade mediers beskrivning av kriget.

– Överdrivna påståenden om ryska framryckningar på slagfältet från befälhavare på slagfältet till högre befäl hindrar operativ planering och möjliggör ukrainska framryckningar, uppger ISW.

Läs mer: ”Anslut till Ryssland” – Belarus vädjar till USA

51 kvadratkilometer

Ukrainas tredje armékår ligger bakom den framgångsrika motoffensiven i östra delen av landet. Befälhavaren Andriy Biletskyj uppger att hans trupper har lyckats återta 51 kvadratkilometer under operationens tredje fas.

Läs också: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen