Trump ger besked – om valet 2028

2024 09 22

Donald Trump uttalar sig nu om valet 2028.

Det är drygt sex veckor kvar tills det amerikanska valet.

Opinionsundersökningar visar att Kamala Harris har en ledning över Donald Trump, men den republikanske kandidaten ligger inte långt efter.

Nu ger Donald Trump besked om hans planer för valet 2028.

Det rapporterar AFP.

Ställer inte upp vid förlust

Om det blir så att Trump förlorar i årets presidentval så kommer han inte att ställa upp i valet 2028.

Om Trump vinner årets val så kommer han ha suttit som president i åtta år och får därmed inte ställa upp igen 2028.

Det kommer därmed inte bli någon Trump-kandidatur om fyra år oavsett hur det går i årets USA-val.

Ny mätning

Det är ungefär sex veckor kvar tills världen får reda på om det blir Donald Trump eller Kamala Harris som ska styra USA de kommande fyra åren.

På söndagen har NBC News släppt en ny opinionsundersökning, där Harris leder med fem procentenheter.

– Med drygt sex veckor kvar till valdagen visar undersökningen att Harris leder med 5 procentenheter över den tidigare presidenten Donald Trump bland registrerade väljare, 49 procent mot 44 procent, rapporterar NBC.

– Även om det resultatet ligger inom felmarginalen är det en tydlig förändring från juli månads mätning, då Trump ledde med 2 procentenheter innan president Joe Bidens avgång.

Mycket har hänt

Sedan Joe Biden hoppade av som presidentkandidat har siffrorna sett betydligt bättre ut för demokraterna.

Det förklarar Jeff Horwitt från undersökningsföretaget Hart Research Associates.

– I juli blåste en styv bris rakt mot president Biden och skymde en tydlig väg till seger. Idag har vindarna vänt till Kamala Harris fördel, säger han.

Viktigaste frågorna

I opinionsundersökningen framgår även att inflation och levnadskostnader är den viktigaste frågan för amerikanerna.

Därefter följer bland annat ekonomin och gränsfrågan.

Ekonomin och migrationen är två av Trumps kärnfrågor som hans rådgivare vill att han ska fokusera mer på i hans anföranden för att kunna knappa in på Harris.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


17 september 2025

Ryssland rasar mot Danmark: ”Förbereder militär konfrontation”

2025 09 17

För första gången någonsin kommer den danska militären att tilldelas långdistansrobotar.

Det har Danmarks regering beslutat.

– Regeringen har fattat ett principbeslut om att Danmark för första gången ska bygga upp en militär kapacitet med precisionsvapen med lång räckvidd som ska kunna träffa mål på stora avstånd och besegra fiendens hot från luften, säger statsminister Mette Frederiksen enligt DR.

– Situationen är allvarlig för Europa och för Danmark, och det råder ingen tvekan om att Ryssland kommer att vara ett hot i många år framöver, tillägger hon.

Ryssland rasar

Nu svarar Ryssland på Danmarks nya försvarsbeslut.

Landets ambassadör i Köpenhamn, Vladimir Barbin, beskriver beskedet som en krigsförklaring mot Ryssland.

– Ingen, någonstans, någonsin i världen har övervägt att offentligt hota en kärnvapenmakt. Dessa uttalanden kommer utan tvekan att tas i beaktning, framhåller Barbin i en kommentar till TV2.

– Från och med nu måste vi utgå från att Danmark inte bara överväger en direkt militär konfrontation med Ryssland, utan också förbereder sig för ett sådant scenario, tillägger ambassadören.

LÄS MER: Tyskland har ändrat sig – stort besked för Ukraina

”Vi måste kunna avskräcka”

Danmarks regeringen har vid 19-tiden inte kommenterat det ryska utspelet.         

Tidigare under onsdagen konstaterade statsminister Mette Frederiksen att Ryssland inte utgör ett direkt militärt hot mot Danmark i dag, men att ryssarna är en ”fara för Nato”.

Köpen av de nya långdistansvapnen handlar om att avskräcka Ryssland, betonar Frederiksen.

– Vår säkerhet bygger på att vi kan försvara oss, säger hon enligt DR.

– Vi måste kunna avskräcka attacker mot Danmark och Nato på ett trovärdigt sätt, och här räcker det inte med ett starkt luftförsvar, 

LÄS MER: ”Putin vet inte om det” – ryska armén har stoppats

Foto: President of Russia Office resp Nato

Text: Redaktionen


Natostyrkor har bordat fartyg

2025 09 17

Tyska specialstyrkor har genomfört en insats mot ett 75 meter långt lastfartyg.

Fartyget, som seglar under flagg från Saint Vincent och Grenadinerna, bordades när det befann sig i slussen i Kielkanalen. Fartyget har genomsökts och dykare har undersökt båtens skrov, rapporterar Der Spiegel. 

Tysk polis misstänker att fartyget har spionerat på landets kritiska maritima infrastruktur.

I slutet av augusti uppges besättningen ha skickat upp en drönare vars syfte var att ”spionera och ta bilder”.

Rysk besättning

Majoriteten av besättningen består av ryska medborgare och samtliga är gripna. De misstänks för att ha ”förebyggt hot mot Tysklands kritiska maritima infrastruktur” samt för ”spionage i sabotagesyfte och säkerhetshotande avbildning”, uppger Der Spiegel.

På väg mot Finland

Fartyget hade lämnat Rotterdam och var på väg mot Finland, rapporterar Iltalehti.

Fartygets destination ska ha varit hamnen i finska Euraåminne, enligt Marine Traffic, en global underrättelsesajt som spårar fartygsrutter.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Del av skuggflottan?

Det är oklart om fartyget är en del av den ökända ryska skuggflottan.

Fartygen i den ryska skuggflottan seglar under falsk flagg för att undvika västvärldens sanktioner. Putinregimen använder i synnerhet skuggflottan för att transportera rysk olja till handelspartners.

Snittåldern på oljefartygen i skuggflottan har ökat från 8,9 till 16,6 år efter den ryska invasionen av Ukraina. EU-ledare har länge varnat för att fartygen kan orsaka olyckor med ödesdigra konsekvenser för miljön.

Malte Humpert är grundare av tankesmedjan The Arctic Institute och journalist vid den norska tidskriften High North News. Han berättar att fartygen i skuggflottan ofta är dåligt försäkrade och har vid flera tillfällen stängt av sina transpondrar, vilket innebär att de inte syns för andra fartyg.  

– Det är inte säkert, man måste veta var de befinner sig. Det har förekommit fall där fartyg har kolliderat eftersom de inte synts på andra fartygs radar, säger experten till Dagbladet.

LÄS MER: Kina slår till mot USA:s guldägg: stoppa alla beställningar 

Foto: Nato

Text: Redaktionen