9okt2025

Trump går ut med stenhårt svar – på Putins ”nya världsordning”

2024 12 01

Donald Trump hotar med stenhårda åtgärder mot Putins planer på att skapa en ny världsordning.

Tidigare under hösten samlade Vladimir Putin 20 länder i ett toppmöte där målet var att skapa en ”ny världsordning”.

På mötet deltog BRICS-länderna och flera andra länder.

Ryssland vill att länderna ska försvaga USA och stärka sig själva genom att bryta dollarns dominans på världsmarknaden.

Nu hotar Donald Trump med kraftfulla åtgärder mot länderna, rapporterar AFP.

Trump hotar med åtgärder

I ett inlägg på den egna sociala mediekanalen Truth Social, hotar Trump med allvarliga konsekvenser för BRICS-länderna om de exempelvis skapar en ny valuta eller börjar favorisera någon annan valuta framför dollarn.

– Idén att BRICS-länderna försöker röra sig bort från dollarn medan vi står bredvid och tittar på är ÖVER, skriver Trump.

– Vi kräver ett åtagande från dessa länder att de varken kommer att skapa en ny BRICS-valuta eller stödja någon annan valuta för att ersätta den mäktiga amerikanska dollarn, annars kommer de att möta 100-procentiga tullar och bör förvänta sig att de får säga adjö till att sälja i den underbara amerikanska ekonomin, meddelar Donald Trump.

BRICS består av nio länder, som alltså enligt Trump riskerar 100-procentiga tullar; Brasilien, Ryssland, Indien, Kina, Sydafrika, Iran, Egypten, Etiopien och Förenade Arabemiraten.

”Vinka farväl till Amerika”

Donald Trump uttrycker en stor ilska över rapporter om att BRICS-länderna vill försvaga den amerikanska dollarns ställning.

– De kan hitta någon annan ”sucker”! Det finns ingen chans att BRICS kommer att ersätta den amerikanska dollarn i internationell handel, och alla länder som försöker bör vinka farväl till Amerika, menar den nyvalda presidenten.

Vid BRICS-mötet tidigare i höst uppgav Ryssland att det ultimata målet med samarbetet mellan länderna är att skapa en ”ny världsordning” där väst inte längre tillåts dominera.

Just att skapa ett alternativ till dollarn framhävdes som ett av de viktigaste stegen på vägen mot Putins mål.

Dollarns dominans i världen är ett stort problem för Putin och för Rysslands ekonomi.

BRICS-länderna, och ett antal andra länder som står dessa nära, hoppas på att samarbetet ska stärka deras ställning i världen.

Samtidigt har många av länderna en problematisk relation till varandra, som försvårar samarbetet. Det gäller bland annat Indien och Kina.

LÄS OCKSÅ: Putin samlar 20 länder – planerar ”ny världsordning”

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 november 2025

JUST NU: “Alternativet finns inte” – Åkesson stänger ner diskussionen

2025 11 22

Sverigedemokraterna kommer att vara ett regeringsparti eller ett oppositionsparti.

Det tydliggör partiledaren Jimmie Åkesson på lördagen.

Beskedet kommer efter att Liberalerna under gårdagen sade nej till att Sverigedemokraterna skulle få några ministerposter.

Nu växer sprickan – och Jimmie Åkesson menar att Liberalerna står för en “strategisk miss”.

“Alternativet finns inte”

Det var under gårdagen som Liberalerna antog partiledningens förslag om att fortsätta Tidösamarbetet – men att SD inte ska få några ministerposter.

Nu svarar Jimmie Åkesson.

– De vill ha ett nytt Tidöavtal. Det alternativet finns inte. Alternativet är att vi antingen är ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, säger han enligt Aftonbladet.

“Strategisk miss”

Åkesson benämner det vidare som en “strategisk miss” att Liberalerna säger nej till Sverigedemokratiska ministerposter.

Han säger att “det är väldigt märkligt att det är vi som ska flytta oss från regeringspositionen”.

– Det vore rimligen var de mindre partierna som får anpassa sig.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Liberalernas besked

I linje med partiledaren Simona Mohamssons besked i oktober kommer Liberalerna inte att arbeta för ett SD i regeringen – utan istället för ett nytt Tidöavtal.

Detta trots Jimmie Åkessons krav på ministerposter.

– Vi kan erbjuda att vi fortsätter det bra samarbete som vi har i dag, som fungerar väldigt väl. Vi ser inget behov av att ändra det samarbetet, säger partisekreteraren Fredrik Brange (L) till SVT.

“Övertygad”

Brange medger att “det kommer att vara tuffa förhandlingar efter nästa val”.

– Men jag är övertygad om att vi kommer att kunna lösa det, säger han.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare sagt att han tror att man kommer att kunna få ihop ett samarbete.

Läs mer: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Svara inte på sms:en – gäller hela nästa vecka

2025 11 22

Svenskarna varnas för sms inför Black Week.

Nästa vecka drar Black Week igång och många svenskar gör sig redo för att fynda.

Även bedragare gör sig redo för att försöka lura folk på pengar – och risken bedöms vara särskilt hög under nästa vecka.

Säkerhetskollen går nu därför ut med en varning om att det finns en stor risk för falska sms under Black Week-veckan.

Gäller nästa vecka

Black Week drar igång på måndagen och svenskarna väntas ge sig ut i affärerna och fynda även på nätet.

Risken för falska sms och nätfiskemejl är förhöjd.

– Bedragare skickar meddelanden som ser ut att komma från de stora postföretagen, varnar Säkerhetskollen.

– Meddelandena påstår att det har uppstått problem med leveransen av beställda paket.

Många väntar

Som bekant är det fler svenskar än vanligt som väntar på paket under Black Week.

Bedragarna skickar därför meddelanden där det står att ett paket har fastnat i hanteringen och att mottagaren måste bekräfta sin adress eller betala en serviceavgift.

Så här kan ett sådant meddelande lyda:

– Vi kan inte slutföra din beställning. Vänligen bekräfta din leveransadress, annars kommer beställningen att returneras.

Meddelandena kan bland annat se ut att komma från Postnord och DHL – och den som får sådana sms bör undvika att svara, radera sms:et eller anmäla det.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Så många tänker handla

Den amerikanska traditionen har på senare år fått stort genomslag även i Sverige. 

Var tredje svensk planerar att handla under årets Black Week.

 I snitt uppger de som ska shoppa att de kommer lägga cirka 3 500 kronor. 

Det visar en ny undersökning från Länsförsäkringar.

“Sånt vi inte behöver”

Länsförsäkringars chefsekonom Stefan Westerberg skickar med ett tips inför Black Week.

– Reor och rabatter är trevliga men lockar oss att köpa sådant vi egentligen inte behöver, säger han.

Läs mer: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen