9okt2025

Trump går ut med stenhårt svar – på Putins ”nya världsordning”

2024 12 01

Donald Trump hotar med stenhårda åtgärder mot Putins planer på att skapa en ny världsordning.

Tidigare under hösten samlade Vladimir Putin 20 länder i ett toppmöte där målet var att skapa en ”ny världsordning”.

På mötet deltog BRICS-länderna och flera andra länder.

Ryssland vill att länderna ska försvaga USA och stärka sig själva genom att bryta dollarns dominans på världsmarknaden.

Nu hotar Donald Trump med kraftfulla åtgärder mot länderna, rapporterar AFP.

Trump hotar med åtgärder

I ett inlägg på den egna sociala mediekanalen Truth Social, hotar Trump med allvarliga konsekvenser för BRICS-länderna om de exempelvis skapar en ny valuta eller börjar favorisera någon annan valuta framför dollarn.

– Idén att BRICS-länderna försöker röra sig bort från dollarn medan vi står bredvid och tittar på är ÖVER, skriver Trump.

– Vi kräver ett åtagande från dessa länder att de varken kommer att skapa en ny BRICS-valuta eller stödja någon annan valuta för att ersätta den mäktiga amerikanska dollarn, annars kommer de att möta 100-procentiga tullar och bör förvänta sig att de får säga adjö till att sälja i den underbara amerikanska ekonomin, meddelar Donald Trump.

BRICS består av nio länder, som alltså enligt Trump riskerar 100-procentiga tullar; Brasilien, Ryssland, Indien, Kina, Sydafrika, Iran, Egypten, Etiopien och Förenade Arabemiraten.

”Vinka farväl till Amerika”

Donald Trump uttrycker en stor ilska över rapporter om att BRICS-länderna vill försvaga den amerikanska dollarns ställning.

– De kan hitta någon annan ”sucker”! Det finns ingen chans att BRICS kommer att ersätta den amerikanska dollarn i internationell handel, och alla länder som försöker bör vinka farväl till Amerika, menar den nyvalda presidenten.

Vid BRICS-mötet tidigare i höst uppgav Ryssland att det ultimata målet med samarbetet mellan länderna är att skapa en ”ny världsordning” där väst inte längre tillåts dominera.

Just att skapa ett alternativ till dollarn framhävdes som ett av de viktigaste stegen på vägen mot Putins mål.

Dollarns dominans i världen är ett stort problem för Putin och för Rysslands ekonomi.

BRICS-länderna, och ett antal andra länder som står dessa nära, hoppas på att samarbetet ska stärka deras ställning i världen.

Samtidigt har många av länderna en problematisk relation till varandra, som försvårar samarbetet. Det gäller bland annat Indien och Kina.

LÄS OCKSÅ: Putin samlar 20 länder – planerar ”ny världsordning”

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Svensk gigant nära kollaps – staten går in med 320 miljoner

2025 12 05

En av Sveriges främsta prestigebyggen har stått på randen till kollaps.

Forskningsanläggningen Max IV i Lund blöder pengar.

Driften hänger på en skör tråd och det har varit anställningsstopp i tre år, rapporterar Sydsvenskan.

Dessutom är pengarna till underhåll slut och kostnaderna för hyra och el har bränt stora hål i budgeten.

Nu kommer räddningen.

Staten går in med 320 miljoner kronor vilket säkrar driften för nuvarande och nästa år.

Framför allt betyder det att vi slutar leva med kniven på strupen. Innan vi fick de här pengarna riskerade vi att gå med ett grandiost underskott, vilket hade fått väldigt dramatiska konsekvenser för våra möjligheter att fortsätta vara i drift 2026, säger Olof Karis, direktör vid Max IV-laboratoriet, till Sydsvenskan.

Världsledande

Max IV är ett svenskt nationellt laboratorium för forskning med synkrotonljus.

Tekniken beskrivs som världsledande används bland annat inom medicin. Själva anläggningen är en av världens mest avancerade för att undersöka material på atomnivå genom intensivt röntgenljus.

Redan för två år sedan noterade dock regeringen att anläggningen drabbats av "betydande kostnadsökningar".

– En nedstängning av anläggningen skulle leda till kraftiga förseningar av viktig forskning, eller att forskningsprojekt behöver avbrytas helt, sade dåvarande utbildningsminister Mats Persson (L) vid tillfället.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

"Inte reagera i panik"

Hösten 2023 tillsatte regeringen 40 miljoner kronor till Vetenskapsrådet för ett ökat bidrag till Max IV.

Nu blir det alltså ytterligare 320 miljoner.

Vi hade ju fått en indikation att vi skulle fortsätta att vara i gång och inte reagera i panik på att vi hade ett rejält hål på intäktssidan. Men så länge vi inte har pengarna på banken så lever vi i ovisshet, säger Olof Karis.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen