Trump går till domstol för att få komma tillbaka på Twitter

2021 10 03

Donald Trump har vänt sig till en domstol i Florida för att försöka tvinga Twitter att öppna hans Twitterkonto igen.

Ex-presidenten hade makalösa 88 miljoner följare på Twitter när när han i januari i år stängdes av och kastades ut från plattformen efter att han otaliga gånger ljugit om att USA-valet var riggat vilket ledde fram till stormningen av Kapitolium i Washington DC som kostade flera personer livet.

Twitters makt

Trump vill nu att Floridas rättsväsende tvingar Twitter att tillfälligt öppna hans konto igen och under tiden försöker han stämma Twitter för att få sociala mediejätten att permanent låta honom komma tillbaka till Twitter.

– Twitter har en makt över den politiska utvecklingen i det här landet som är enorm och i grunden farlig för en öppen debatt, framför Trump via sin jurist som för hans talan gentemot domstolen.

ANALYS

För Trump är det av stor vikt att få tillbaka sina sociala medieplattformar för att överhuvudtaget kunna ställa upp i valet 2024.

Och redan nästa år, 2022, är det mellanårsval till USA:s kongress och Trump vill då kunna vara en så stor maktfaktor som möjligt inom republikanska partiet. Men att Trump är avstängd från alla sina konton på Twitter, Facebook och Instagram försvårar rejält hans möjligheter att få ut sitt budskap.

Facebook och Instagram

Twitter har meddelat att han inte får komma tillbaka även om han ställer upp i valet igen. Men med tanke på att mediejättarna fokuserar på pengar i första hand och stängde av Trump först när de blev hårt pressade av omvärlden så är det fullt möjligt att de ändrar sig och släpper in Trump på sina plattformar igen.

Trump hoppas på 2023

Det är i nuläget troligare att Trump släpps in på Facebook och Instagram än på Twitter. Trump hoppas på att få komma tillbaka till Facebook och Instagram senast 7 januari 2023 då bolagen har stängt av Trump i 2 år och till det datumet ska fatta beslut om han får komma tillbaka eller om hans avstängning ska förlängas.

Foto: Donald Trump, FB

[yop_poll id="710"]

Ska man dra ur sladden när det åskar? Här är svaret

2026 07 13

Många undrar vad som egentligen gäller när det åskar.

På sommaren är det vanligt med åskoväder, och då är det viktigt att tänka på säkerheten.

Men hur är det egentligen – behöver man dra ur kontakter hemma, trots att moderna hus i regel har åskledare?

Nu ger experter besked.

Expertens besked: Gör det här

Många svenskar bryr sig inte om att dra ur kontakter när det åskar.

De känner sig trygga i alla fall, visar en rundfrågning på stan, rapporterar SR.

– Jag litar på att moderna hus har åskledare, jag är aldrig orolig över det. Jag tror inte att folk drar ut det idag, det var nog mer förr man gjorde det, säger Micke till radiokanalen.

Experterna håller dock inte med.

Man bör absolut dra ur kontakterna när det åskar.

Blixten kan slå ner, färdas genom elnätet och skada elektronisk utrustning, även om risken är ganska liten.

– Se till att koppla bort känslig utrustning när det är åskväder, i synnerhet när det pågår. Då ska man göra det, och ska man vara riktigt försiktig så ska man inte sitta nära strömuttag eller liknande, säger Björn Persson, regional kommunikationschef på Eon, till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump redo att ge upp

Kan färdas via elledningar

Försiktighetsåtgärder bör alltså vidtas även om man till exempel bor i lägenhet i stan.

Även om blixten inte slår ner direkt i byggnaden så kan den färdas långa sträckor via elledningar och orsaka skador.

– Detta innebär att både elprodukter och delar av den fasta anläggningen som är i kontakt med ledningen kan skadas utan att det skett ett blixtnedslag direkt i ditt hem, skriver Elsäkerhetsverket på sin hemsida.

Den elektroniska utrustning vi har hemma riskerar att gå sönder.

– I dag finns det betydligt fler tekniska prylar hemma som kan ta stryk, så dra ur alla stickproppar och antennkablar när åskan går, säger Jonas Bengtsson, elinspektör vid Elsäkerhetsverket, i ett uttalande.

– Om man har möjlighet bör man dra ur kontakten till TV, bredbandsmodem, telefoner och datorer redan innan ovädret bryter ut. Det kan också vara bra att alltid göra så när man åker hemifrån en eller flera dagar till exempel på semester, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut - då kan allt rasa

Foto: Babak Eshaghian resp Kelly Sikkema

Text: Redaktionen


12 jul 26

Biljätte varnar sina kunder för Ryssland

2026 07 12

En biljätte rasar mot Ryssland.

BMW varnar sina kunder för att bilar med företagets namn säljs i Ryssland.

Detta trots att de tillverkas utan företagets tillstånd och utan att ha genomgått kontroller, rapporterar oberoende Moscow Times.

Säljs utan tillstånd

Den tyska biljätten BMW säger att deras varumärke produceras utan tillstånd.

– BMW uppger till den tyska tidningen Bild att produktionen vid fabriken i Kaliningrad, som drivs av företagets tidigare ryska samarbetspartner Avtotor, pågår utan BMW:s godkännande, skriver Moscow Times.

Enligt BMW handlar det om så kallade ”piratbyggda” bilar.

BMW lämnade den ryska marknaden efter Rysslands invasion av Ukraina 2022.

Trots det ska Avtotor ha återupptagit monteringen av modeller som BMW X5, X6 och X7 med hjälp av komponenter som fanns kvar från tiden innan produktionen stoppades.

En talesperson för BMW säger att tillverkningen sker på ett oregelbundet sätt och att bilarna inte har gått igenom företagets vanliga kvalitetskontroller.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump redo att ge upp

Saknar garanti

BMW varnar för att de nya fordonen skiljer sig från de bilar som producerats av företaget själva.

När lagren av originaldelar har minskat har Avtotor i större utsträckning börjat använda lokalt tillverkade komponenter.

Det innebär bland annat att vissa digitala funktioner kopplade till BMW officiella system inte längre fungerar.

BMW uppger att bilarna inte har certifierats av företaget och att kunder därför inte kan räkna med samma kvalitetssäkring som vid ett vanligt BMW-köp.

Efterfrågan ökar

Trots att BMW inte längre har egen produktion i landet fortsätter intresset för märket att växa.

– Den tyska biltidningen Auto Motor und Sport rapporterar att registreringarna av rysktillverkade BMW-bilar i Ryssland nästan tredubblades under 2025 jämfört med året innan, skriver tidningen.

De ryska bilarna säljs enligt rapporter för mellan 12 och 14 miljoner rubel, motsvarande ungefär 1,5 –1,8 miljoner kronor.

Det är betydligt mer än priset för en ny BMW X7 på den tyska marknaden.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Foto: President of Russia Office resp A Shuraev

Text: Redaktionen