Trump går till domstol för att få komma tillbaka på Twitter

2021 10 03

Donald Trump har vänt sig till en domstol i Florida för att försöka tvinga Twitter att öppna hans Twitterkonto igen.

Ex-presidenten hade makalösa 88 miljoner följare på Twitter när när han i januari i år stängdes av och kastades ut från plattformen efter att han otaliga gånger ljugit om att USA-valet var riggat vilket ledde fram till stormningen av Kapitolium i Washington DC som kostade flera personer livet.

Twitters makt

Trump vill nu att Floridas rättsväsende tvingar Twitter att tillfälligt öppna hans konto igen och under tiden försöker han stämma Twitter för att få sociala mediejätten att permanent låta honom komma tillbaka till Twitter.

– Twitter har en makt över den politiska utvecklingen i det här landet som är enorm och i grunden farlig för en öppen debatt, framför Trump via sin jurist som för hans talan gentemot domstolen.

ANALYS

För Trump är det av stor vikt att få tillbaka sina sociala medieplattformar för att överhuvudtaget kunna ställa upp i valet 2024.

Och redan nästa år, 2022, är det mellanårsval till USA:s kongress och Trump vill då kunna vara en så stor maktfaktor som möjligt inom republikanska partiet. Men att Trump är avstängd från alla sina konton på Twitter, Facebook och Instagram försvårar rejält hans möjligheter att få ut sitt budskap.

Facebook och Instagram

Twitter har meddelat att han inte får komma tillbaka även om han ställer upp i valet igen. Men med tanke på att mediejättarna fokuserar på pengar i första hand och stängde av Trump först när de blev hårt pressade av omvärlden så är det fullt möjligt att de ändrar sig och släpper in Trump på sina plattformar igen.

Trump hoppas på 2023

Det är i nuläget troligare att Trump släpps in på Facebook och Instagram än på Twitter. Trump hoppas på att få komma tillbaka till Facebook och Instagram senast 7 januari 2023 då bolagen har stängt av Trump i 2 år och till det datumet ska fatta beslut om han får komma tillbaka eller om hans avstängning ska förlängas.

Foto: Donald Trump, FB

[yop_poll id="710"]

5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen