Trump går till domstol för att få komma tillbaka på Twitter

2021 10 03

Donald Trump har vänt sig till en domstol i Florida för att försöka tvinga Twitter att öppna hans Twitterkonto igen.

Ex-presidenten hade makalösa 88 miljoner följare på Twitter när när han i januari i år stängdes av och kastades ut från plattformen efter att han otaliga gånger ljugit om att USA-valet var riggat vilket ledde fram till stormningen av Kapitolium i Washington DC som kostade flera personer livet.

Twitters makt

Trump vill nu att Floridas rättsväsende tvingar Twitter att tillfälligt öppna hans konto igen och under tiden försöker han stämma Twitter för att få sociala mediejätten att permanent låta honom komma tillbaka till Twitter.

– Twitter har en makt över den politiska utvecklingen i det här landet som är enorm och i grunden farlig för en öppen debatt, framför Trump via sin jurist som för hans talan gentemot domstolen.

ANALYS

För Trump är det av stor vikt att få tillbaka sina sociala medieplattformar för att överhuvudtaget kunna ställa upp i valet 2024.

Och redan nästa år, 2022, är det mellanårsval till USA:s kongress och Trump vill då kunna vara en så stor maktfaktor som möjligt inom republikanska partiet. Men att Trump är avstängd från alla sina konton på Twitter, Facebook och Instagram försvårar rejält hans möjligheter att få ut sitt budskap.

Facebook och Instagram

Twitter har meddelat att han inte får komma tillbaka även om han ställer upp i valet igen. Men med tanke på att mediejättarna fokuserar på pengar i första hand och stängde av Trump först när de blev hårt pressade av omvärlden så är det fullt möjligt att de ändrar sig och släpper in Trump på sina plattformar igen.

Trump hoppas på 2023

Det är i nuläget troligare att Trump släpps in på Facebook och Instagram än på Twitter. Trump hoppas på att få komma tillbaka till Facebook och Instagram senast 7 januari 2023 då bolagen har stängt av Trump i 2 år och till det datumet ska fatta beslut om han får komma tillbaka eller om hans avstängning ska förlängas.

Foto: Donald Trump, FB

[yop_poll id="710"]

11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen