Trump förvirrad – Zelenskyj tvingas rätta presidenten

2025 05 20

Ett uttalande från Donald Trump har väckt stor förvirring.

Efter sitt telefonsamtal med Rysslands diktator Vladimir Putin meddelade Trump att Ryssland är ”redo för fredssamtal”.

Den amerikanske presidenten ska ha fört fram budskapet under ett samtal med ett antal EU-ledare och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

– Trump berättade för ledarna att Putin gått med på att omedelbart inleda direkta förhandlingar om en vapenvila, rapporterar Axios med hänvisning till källor med insyn i samtalet.

Enligt källorna ledde Trumps utspel till några sekunders "förbryllad tystnad". Detta eftersom Ryssland redan gått med på att inleda ”fredsförhandlingar” med Ukraina. De första samtalen inleddes i torsdags i Istanbul, Turkiet.

President Zelenskyj tvingades rycka in.

– Zelenskyj påminde Trump om att Putin tidigare har gått med på detta, och att den första omgången av direkta samtal ägde rum den 16 maj i Istanbul. Trump svarade inte direkt, uppger tidningens källor.

Den ukrainske presidenten ska också ha påpekat att det var hans idé att inleda fredssamtal med en omedelbar vapenvila i 30 dagar.

Avvisar sanktioner

Trump har hotat att införa nya sanktioner mot Ryssland om Kreml motsätter sig ett eldupphör.

Men efter samtalet med Putin tycks presidenten ha ändrat uppfattning.

– I stället sade Trump att Putin har gått med på att förhandla, betonade att USA inte kommer delta i dessa förhandlingar och avvisade idén om nya sanktioner mot Ryssland för tillfället, rapporterar Axios med hänvisning till två källor som var med i samtalet och en tredje källa som informerats om innehållet.

Trump ska sedan ha frågats om han kan tänka sig nya amerikanska sanktioner mot Ryssland.

– Trump svarade att han inte tycker det är en bra idé och betonade att han tror att Putin vill nå en överenskommelse, uppger tidningen.

Putin ska presentera "fredsmemorandum"

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz var en av EU-ledarna som deltog i samtalet.

Enligt Axios källor frågade Merz den amerikanske presidenten om vilka eftergifter Ryssland är redo att göra.

– Trump berättade för gruppen att Putin skulle presentera ett "fredsmemorandum" med sina villkor för eldupphör och för att avsluta kriget, framhåller en källa för tidningen.

Vidare uppger källan att Trump berättade för Zelenskyj och de övriga ledarna att han bett Putin presentera "något som folk kan enas om" och inte ett förslag som omedelbart kommer att avvisas.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder) 

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland hånar toppmötet

2025 08 19

Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev uppskattar inte gårdagens möte i Vita huset mellan USA:s president Donald Trump, Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och flera europeiska ledare.

I ett inlägg på X hånar Medvedev samtalen. 

– Den anti-ryska och krigshetsande organisationen ”Koalitionen av villiga” misslyckades med att spela ut president Trump på hans hemmaplan. Europa tackade och fjäskade för honom, skriver den ryske ex-presidenten.

Sedan går Mevedev till angrepp mot president Zelenskyj.

– Frågan är nu vilken melodi clownen från Kyiv kommer att spela om garantier och territorier på hemmaplan när han tar på sig den gröna militäruniformen igen.

”Fullständig förintelse”

Dmitrij Medvedev, som numera är vice ordförande i det ryska säkerhetsrådet, har tidigare avfärdat fredsförhandlingar med Ukraina.

I juni framhöll den ryske politikern att Rysslands målsättning med ”förhandlingar” är att uppnå en "snabb seger" och en "fullständig förintelse" av den ukrainska regeringen, som han kallar för ”nynazistisk”.

– Vår armé avancerar snabbt och kommer att fortsätta framåt. Allt som bör explodera kommer att explodera, och alla som bör utrotas kommer att förintas, skrev Medvedev i ett inlägg på Telegram.

”Lyssnar inte på pappa Trump”

Rysslands särskilda sändebud för ekonomiskt samarbete och investeringar, Kirill Dmitriev, har också uttalat sig om måndagskvällens samtal i Vita huset.

Han går till angrepp mot Tysklands förbundskansler Friedrich Merz, som krävt en fullständig och villkorslös vapenvila innan förhandlingar med Ryssland kan inledas.

Donald Trump delar inte Merz uppfattning, vilket Dmitriev uppmärksammar.

– Förbundskanslern lyssnar inte på pappa Trump och fortsätter att insistera på en vapenvila först, trots att USA stöder varaktig fred i stället för ett tillfälligt eldupphör, skriver den ryske toppolitikern på X.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 08 19

Under veckan kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför en nationell trafikvecka mellan 18 och 24 augusti.

Under den särskilda insatsveckan kommer polisen fokusera på hastighetskontroller i tätbebyggda områden. Den ökade närvaron sammanfaller med att många barn i låg- och mellanstadieålder börjar skolan efter sommarlovet.

– Vi kommer att lägga extra fokus på hastighetskontroller i områden där det är många människor i rörelse, till exempel bostadsområden, stadskärnor och utanför skolor och förskolor, säger polisens trafikstrateg Ulrika Edström.

– Nu när sommarlovet är slut för många barn borde det vara en angelägenhet för alla att de ska kunna röra sig tryggt till och från skolan.

Avgörande betydelse

Hastighetsöverträdelser i samband med kollisioner kan få ödesdigra konsekvenser. Fordonets hastighet har många gånger en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsbegränsningarna är relativt låga. 

– Vid en kollision med en oskyddad trafikant kan så lite som 10 km/h vara skillnad mellan liv och död, säger Ursula Edström.

Vi en hastighet på 30 km/h hinner en förare reagera i tid och kan sänka farten eller stanna bilen om det skulle behövas. Men redan vid 50 km/h är stoppsträckan mer än fördubblad. 

– Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd av ett fordon som framförs i 50 km/h kan jämföras med att falla från tredje våningen.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Att vi informerar i förväg om fler hastighetskontroller kan verka märkligt men faktum är att det också ger resultat, har Ursula Edström tidigare förklarat.

– Människor följer i större utsträckning hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor, vilket också syns på olycksstatistiken. Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt.

Foto: Polisen 

Text: Redaktionen