Trump försöker stoppa internt storbråk – ”Lämna Elon Musk ifred”

2025 03 11

Donald Trump ber högerprofilen Steve Bannon att sluta med sina attacker mot Elon Musk.

Sedan flera månader tillbaka har ett internt storbråk rasat i Trumplägret.

Det hela handlar om en konflikt mellan två av Trumps mest tongivande rådgivare högerprofilen Steve Bannon och techmiljardären Elon Musk.

Fejden mellan de båda topprepublikanerna har pågått under en längre tid, och aktualiserades åter i december då ett jättebråk mellan Musk och flera tunga MAGA-anhängare uppstod.

Läs mer: Donald Trump väljer sida – i internt storbråk

Har drivit på ett “MAGA-inbördeskrig”

Steve Bannon, en mycket inflytelserik högerprofil, har länge haft svårt för Musk.

Särskilt illa tycker han om mogulens vänliga inställning till Kina och all den kritik han riktade mot Trump innan han själv började backa presidentens valkampanj förra året.

På sin egen podcast The War Room har Bannon vid upprepade tillfällen drivit på ett “MAGA-inbördeskrig” mot Musk – något som intensifierats ytterligare under de senaste månaderna.

Trump sätter ned foten

Nu verkar dock Trump ha fått nog av tjafset. Uppgifter till New York Times gör nämligen gällande att den amerikanske presidenten suttit ned foten mot Bannon –  och bett honom att låta Musk vara ifred.

– Herr Trump har gjort klart att han vill behålla båda två och deras allierade inom sitt läger, men presidenten har lagt märke till herr Bannons öppna förakt för herr Musk, säger en källa till New York Times och fortsätter:

– I mitten av februari sade presidenten till herr Bannon att han vill se ett slut på attackerna på herr Musk, och att de två bör sätta sig ned privat.

“President Trump är mycket nöjd”

Enligt tidningen har dock inget sådant möte mellan Bannon och Musk ägt rum ännu, och det är för närvarande inte säkert att det inträffar över huvud taget.

I ett nytt uttalande från Vita huset verkar man inte heller förneka att Trump beordrat Bannon att lugna ned sig.

– Vi kommenterar inga privata konversationer som kan ha ägt rum eller inte. President Trump är mycket nöjd med DOGE och det historiska arbete man bedriver under Elon Musk, och han kommer att fortsätta skära ned på slöseri, bedrägeri och missbruk i vår regering för det amerikanska folkets räkning, säger Vita Husets sekreterare Karoline Leavitt enligt AOL.

Läs vidare: Jätteinsamling mot Elon Musk – 150 000 har skrivit på

Foto: G. Skidmore samt D. Oberhaus

Text: Redaktionen


28 december 2025

Rejält snöoväder drar in över Sverige

2025 12 28

Efter stormen väntas kyla och snöoväder dra in över landet.

SMHI har nu hävt merparten av sina vädervarningar på land för stormen Johannes, som ställde till kaos på flera håll under lördagen.

Men den kommande veckan väntar både kyla och snöoväder.

Iskallt nyårsväder

Även om stormen avtar så blir det fortsatt blåsigt på många håll, och vinden kommer att dra ned kall luft från Ishavet.

Nyårsveckan kan bli både kall och snöig, rapporterar TV4.

På tisdag kan man räkna med minusgrader i hela landet, och redan då kan bland annat Stockholm, Uppland, Gotland och Öland nås av snökanoner, alltså snöbyar, enligt kanalen.

Den som ska ut på nyårsafton får räkna med att det blir kallt.

– Nyårsafton ser ut att bli kall och ganska solig, men med snöbyar längs kusterna. Vid tolvslaget kan temperaturen ligga kring tio minusgrader i Stockholm och ner mot 25 minusgrader i norra Norrland, säger meteorologen Peter Kondrup till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

”Rejält snöoväder”

Därefter ser det ut att bli ännu mera snö.

Året kan inledas med ett riktigt snöoväder.

– Det nya årets första dag kan inledas med ett rejält snöväder. Men det är fortfarande väldigt tidigt, så prognosen kan komma att ändras, säger Peter Kondrup till kanalen.

Även resten av nyårsveckan ser ut att präglas av ganska klassiskt vinterväder, enligt SMHI.

– Det nya året inleds sedan lågtrycksbetonat och kallt med snö eller blötsnö i stora delar av landet, enligt SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

– Detaljerna är emellertid ännu osäkra där snöfallet i Götaland skulle kunna övergå i regn. Blåsigt ser det också ut att kunna bli i södra Götaland samt i Södra Norrlands kustlandskap, uppger meteorologen.

VMA gäller tidigt på söndagen

De orangea varningar som utfärdades för stormen Johannes hävdes alltså klockan 23 på lördagskvällen.

I fjällen återstår dock gula varningar även under söndagen. Även VMA som har utfärdats på vissa håll i landet kvarstår tills det blir ljust på söndagen, då man ska göra en ny bedömning av situationen.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen


Bankkunder varnas – ”Kontakta banken direkt”

2025 12 28

Kunder uppmanas att agera snabbt när någonting är fel.

Bedrägerier har blivit allt vanligare och allt mer avancerade de senaste åren.

Nu varnar experter för att man måste agera snabbt – annars kan konsekvenserna bli mycket allvarliga.

”Kontakta banken direkt”

Både privatpersoner och företag drabbas av avancerade bedrägerier.

För småföretagare kan det slå extra hårt eftersom de riskerar att stå helt utan ersättning.

När man upptäcker att man är utsatt för ett bedrägeri måste man därför agera mycket snabbt, säger organisationen Företagarna till DI.

– Kontakta banken direkt, uppmanar Marcus Larsson, näringspolitisk expert på Företagarna, enligt tidningen.

Man ska aldrig ringa tillbaka till ett nummer i ett bluff-SMS eller liknande om man misstänker att man utsätts för bedrägeri.

Istället ska man ringa till polisen på nummer 112 om brottet pågår, annars 114 14.

Ett snabbt agerande kan bli avgörande för att undvika en katastrof.

– Spärra kort, konton och bank-id. Polisanmäl alltid brottet, även om du tror att det är lönlöst, säger Marcus Larsson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Dåligt skyddade

Förutom att kontakta banken samt polisanmäla är det också viktigt att söka stöd från exempelvis försäkringsbolaget och Brottsofferjouren.

Småföretagare är ofta dåligt skyddade mot bedrägerier, samtidigt som bedragarna är extra intresserade av att rikta sin brottslighet mot dem.

Men även vanliga privatpersoner blir allt mer utsatta, och även för dem gäller det att agera så snabbt som möjligt och kontakta banken och polisen.

Polisen och kändisarna: ”Våga vara otrevlig”

I december månad har polisen haft en kampanj under parollen ”Våga vara otrevlig”.

Syftet med kampanjen är att rikta en uppmaning till vanliga människor som utsätts för bedrägeriförsök: Lägg på luren, logga inte in, släpp inte in okända, och så vidare.

– Våga vara otrevlig – det kan rädda dig från att bli lurad, heter det i polisens kampanj.

Polisen har tagit hjälp av en rad kända personer för att sprida budskapet; Agneta Sjödin, Janne Andersson, Lasse Åberg, Lotta Engberg, Marianne Rundström och Sverker Olofsson har alla ställt upp gratis för att sprida kampanjens budskap.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Gauthier

Text: Redaktionen