Trump får gåva för flera miljarder – från annat land

2025 05 11

Donald Trump får en mångmiljardgåva.

På söndagen kommer uppgifter om att den amerikanska presidenten har en speciell gåva att vänta.

Det handlar om ett lyxigt flygplan av typen Boeing 747–8.

Gåvan kommer från Qatar – och beskrivs som en av de dyraste gåvorna en amerikansk president någonsin har fått från ett annat land.

Det rapporterar ABC News.

Flygplan på väg

Trump-administrationen förbereder sig för att ta emot ett “superlyxigt Boeing 747-8 jumbojetplan” från kungafamiljen i Qatar.

Det är en gåva som ska vara tillgänglig för användning av president Donald Trump som det nya Air Force One fram till strax innan han lämnar sitt ämbete.

Då ska ägandet av planet överföras till Trump Presidential Library Foundation.

För flera miljarder

Gåvan förväntas tillkännages nästa vecka, när Trump besöker Qatar, enligt källor som är bekanta med planerna.

Trump besökte planet, som är så överdådigt utformat att det kallas ”ett flygande palats”, när det stod parkerat på West Palm Beach International Airport i februari.

Enligt experter inom flygindustrin är det uppskattade värdet på det flygplan som Trump kommer att ärva cirka 400 miljoner dollar – motsvarande knappt fyra miljarder svenska kronor.

Uppgifterna har väckt frågan om det är etiskt tillåtet att ta emot en sådan gåva – en fråga som Vita huset enligt uppgifter arbetar med för närvarande.

Har en bra relation

USA och Qatar har en bra relation länderna emellan.

I april månad var qatariska representanter på plats i Washington.

– Utrikesminister Marco Rubio träffade Qatars premiärminister och utrikesminister Mohammed bin Abdulrahman Al Thani under ett besök i Washington, D.C, förklarar ambassaden.

– Utrikesminister Rubio och premiärministern diskuterade det viktiga strategiska partnerskapet mellan USA och Qatar, inklusive nära säkerhet och ekonomiskt samarbete och gemensamma ansträngningar för att hantera regionala utmaningar i Gaza, Libanon och Syrien.

Ökar samarbetet

Ambassaden fortsätter.

– Ministern och premiärministern upprepade båda ländernas stöd för ökad säkerhet och stabilitet i Mellanöstern och betonade vikten av ökat samarbete i bilaterala och regionala frågor.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


06mars26

Plötslig vändning för svenska kronan

2026 03 07

Oroligheterna i Mellanöstern har lett till att den svenska kronan tappar mark.

Under det senaste året har den svenska kronan gått starkt mot den amerikanska dollarn.

Kronan har även stärkts gentemot euron under en tid.

Men i samband med oroligheterna i Mellanöstern har kronan plötsligt vänt nedåt gentemot dollarn igen.

Kronan tappar

Den 27 januari kostade en amerikansk dollar 8,77 kronor, enligt data från Marketwatch.

Idag kostar en dollar 9,22 kronor.

Det innebär att den svenska kronan har tappat över fem procent mot dollarn på drygt en månad.

Därför stärks dollarn

Sedan USA och Israel i lördags började attackera Iran har dollarn stärkts efter en längre nedgång.

Innan det var dollarn rejält ifrågasatt.

– Avdollarisering var ett stort samtalsämne under förra året och kanske till och med en del av året dessförinnan, säger Elisabeth Colleran, chef för teamet för statsobligationer i tillväxtmarknader på Loomis Sayles i Boston.

– Alla tittade åt andra håll. Folk frågar sig nu: Är den amerikanska dollarn verkligen en värdebevarare?

Läs mer: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Allt annat ner

Men i och med oroligheterna stärks nu dollarn.

– Men den här veckan ser vi att när vi har ökad volatilitet och ökad risk, så stiger dollarn definitivt, och alla valutor, inklusive euron, trycks ner, säger Colleran till CNBC.

“Dollarlikviditeten är kung”

Bas van Geffen, senior makrostrateg på Rabobank, säger att investerare nu tycks använda den amerikanska dollarn som en slags trygg hamn i de geopolitiska osäkerheterna.

– Det verkar finnas liten eller ingen möjlighet att undkomma. Traditionella säkra tillflyktsorter, såsom guld, spelar inte sin vanliga roll. Med tanke på den kraftiga uppgången i DXY-indexet verkar dollarlikviditet vara kung, säger van Geffen.

Läs mer: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


06mars26

Ryssland ger sig in i nytt krig

2026 03 06

Ryssland blandar sig i ytterligare ett krig.

Putinregimens krig i Ukraina har fått allvarliga konsekvenser även för det ryska samhället.

Trots det väljer Ryssland nu att ge sig in i ännu ett krig.

Möjliggör attacker

Ryssland ger ett aktivt stöd till Iran i dess krig med USA och Israel, rapporterar Washington Post.

Ryssland förser Iran med underrättelseinformation som hjälper dem att attackera amerikanska styrkor och mål i Mellanöstern, uppger tre tjänstemän med insyn i ärendet, enligt tidningen.

Sedan kriget inleddes i lördags har Ryssland delat med sig av information om platser där amerikanska tillgångar finns, enligt tjänstemännen.

Det handlar bland annat om uppgifter om var amerikanska krigsfartyg och flygplan befinner sig.

Amerikaner har dödats

Den exakta omfattningen av Rysslands aktiva stöd till Iran är okänd, men klart är att Putinregimen i direkt mening hjälper Iran att attackera amerikanska mål – en hjälp som Iran är beroende av i kriget, eftersom deras förmåga att lokalisera amerikanska mål har försämrats.

Under konflikten har sex amerikanska soldater dödats och ännu fler skadats i samband med en drönarattack i Kuwait på söndagen.

Iran har avfyrat tusentals drönare och hundratals missiler mot amerikanska militära anläggningar, ambassader och så vidare.

Ryssland, som har beskrivit USA:s attack mot Iran som en ”oprovocerad väpnad aggression”, stödjer nu alltså sin allierade. Detta trots tidigare uppgifter om att Kreml inte hjälper Iran eftersom de har fullt upp med kriget i Ukraina.

Enligt tjänstemännen har Ryssland hjälpt Iran ända sedan konflikten inleddes.

LÄS OCKSÅ: KREML: "Början på en era av fullständig kollaps"

Attackerat 2 000 mål

Den amerikanska underrättelsetjänsten CIA vill inte kommentera uppgifterna om Rysslands stöd till Iran. Inte heller Pentagon vill kommentera rapporten.

Samtidigt fortsätter USA och Israel att attackera Iran. Över 2 000 iranska mål har attackerats, inklusive uppskjutningsramper för ballistiska robotar, flera fartyg och platser med koppling till Irans högsta ledning.

– Den iranska regimen har fullständigt krossats, säger Vita husets talesperson  Anna Kelly på en pressträff.

– Deras vedergällningsattacker med ballistiska robotar minskar i styrka för varje dag, deras flotta utplånas, deras produktionskapacitet raseras, och deras ombud utgör knappt något hot, fortsätter hon.

LÄS OCKSÅ: Rysk superhelikopter nedskjuten

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen