Trump-beslut kan slå mot Sverige – ”betydande konsekvenser”

2025 01 28

Svenska folket bör stålsätta sig för framtida räntehöjningar och en stigande inflation.

Det varnar Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg för.

Orsaken till varningen stavas Donald Trump.

Den amerikanske presidenten har rivstartat sin andra mandatperiod i Vita huset. Inte minst när det gäller den ekonomiska politiken. Order om skattelättnader, förändringar i internationella samarbetsavtal och nya tullar har haglat tätt.

Nu befarar Alexandra Stråberg att Trumps politik kommer få stora konsekvenser för Sverige.

– USA:s ekonomi är den största i världen och har en central roll i den globala ekonomin. Trumps förväntade ekonomiska politik kan få betydande konsekvenser för den svenska ekonomin, både genom en potentiellt minskad handel till följd av handelstullar och genom risken att omfattande stimulanser driver upp inflationen och räntorna, säger Länsförsäkringars chefekonom.

”Kan kännas oroande”

Donalds Trumps ekonomiska politik har pekats ut som ett hot mot Europa och Sverige.

Presidenten har framhållit att han vill införa tullar på upp till 20 procent på samtliga importerade varor från EU-länder. Ett sådant beslut riskerar att slå hårt mot Sverige, eftersom USA är en av Sveriges största handelspartner. Trumps tullar skulle också kunna utlösa ett handelskrig som påverkar globala handelsflöden och USA:s efterfrågan på svenska produkter.

–  Det slutliga utfallet beror i hög grad på hur USA tillämpar sina åtgärder och hur andra länder väljer att svara på dem. Risken för högre inflation och högre räntor i den amerikanska ekonomin, som en följd av ökade stimulanser och handelsrestriktioner, är påtaglig och kan därmed indirekt påverka Sverige, säger Alexandra Stråberg och tillägger:

– Handelskrig och ekonomiska nedgångar tenderar att förstärka politiska spänningar, populism och nationalism, vilket kan kännas oroande för unga som värdesätter internationellt samarbete och globalisering.

Stor oro bland svenska folket

Svenska folket delar Alexandra Stråbergs oro.

Enligt en färsk undersökning från Länsförsäkringar anser 61 procent av svenskarna att Trumps politik kommer vara mycket dålig eller ganska dålig för Sverige.

– Oroskänslorna skulle kunna bottna i en kombination av ekonomisk osäkerhet, personlig påverkan på jobb och utbildning och en känsla av att globala problem som klimatförändringar kan bli svårare att lösa i en värld präglad av protektionism snarare än globalt samarbete, säger Alexandra Stråberg.

Foto:

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Hundratals svenska bilar rullar in i Ryssland

2025 01 27

Mängder av svenska bilar har dykt upp i Ryssland.

Det hävdar företaget Larmtjänst, som ägs av försäkringsbolagen.

Bilarna är stulna och har transporterats vidare till den ryska diktaturen för att säljas öppet på marknaden.

Tusentals västeuropeiska premiumbilar ligger nu ute på Avito, Rysslands största digitala marknadsplats.

Omkring 250 av dem är svenska Toyota RAV 4:or, rapporterar Sveriges Radio.

De svenska bilarna beskrivs som bättre, mer välskötta och med mindre slitage.

– Det är ett jättestort sug. Med anledning av kriget har nybilsförsäljningen upphört i Ryssland. Europeiska bilar anses lyxbilar och status, säger Niclas Antonsson, utredningsinspektör på Larmtjänst, till radion.

"Borde inte vara möjligt"

Flera internationella medier har tidigare rapporterat att bilsmuggling från EU-länder till Ryssland pågår för fullt.

En hel del går via Finland, vilket exempelvis Yle har uppmärksammat.

Den finska tidningens reportrar satte en sändare på en Lexus och kunde följa hur bilen transporterades till Sibirien via Finland.

Finlands utrikesminister Elina Valtonen reagerade kraftigt när avslöjandet uppdagades.

– Det borde inte vara möjligt. VI måste alla ta ett ansvar och bli effektivare och förhindra att sanktioner kringgås, sade hon till Yle.

Stor förändring

Enligt Niclas Antonsson är förändringen markant jämfört med före invasionen av Ukraina.

Före kriget var det bara någon enstaka bil per år som anträffades i Ryssland. Nu är det åtminstone en bil i månaden.

– Tre bilar om dagen försvinner från Sverige. Vi vet att en del av dem förs in i Ryssland, säger utredningsinspektören.

De svenska bilarna tycks stjälas på flera olika sätt.

Såväl privatpersoner som ligor ligger bakom stölderna, enligt SR:s uppgifter.

Även bedragare som lägger vantarna på bilar genom kreditköp eller leasing står för en del av stölderna.

LÄS MER:

UPPGIFTER: Panik i Kreml – ryska eliten har fått nog

KREML: Vi väntar på er ursäkt

Foto: K. Shash

Text: Redaktionen


Beryktat rovdjur är tillbaka – synts för första gången på 5 000 år

2025 01 28

Ett av de mer ikoniska afrikanska rovdjuren har gjort en förbluffande comeback.

Det är i Egypten den smått sensationella upptäckten har gjorts.

Forskarna kan nu bekräfta att en så kallad fläckig hyena har observerats – vilket innebär det första registrerade fallet i landet på över 5 000 år.

En nästan ofattbar händelse, enligt forskarna.

– Min första reaktion var misstro tills jag såg bilderna och videon på kvarlevorna. När jag såg bevisen blev jag helt förbluffad. Det var bortom allt vi hade förväntat oss att hitta i Egypten.

Det säger ekologen Abdullah Nagy, verksam vid Al-Azhar-universitetet i det nordafrikanska landet, till Newsweek.

Långt från hemma

Fläckig hyena tillhör familjen hyenor, men är ensam art i sitt släkte.

Djuret hör normalt hemma framför allt i Västafrika, men även i stora delar av bland annat Kenya, Tanzania, Botswana och delvis Sydafrika.

Att en fläckig hyena plötsligt dyker upp i Egypten beskrivs som en extremt uppseendeväckande händelse, då det närmaste kända området med sådana djur ligger i Sudan drygt 50 mil från observationsplatsen.

Två fläckiga hyenor i Kenya som äter resterna av ett byte som övergetts av lejon. Foto: C. Merlin.

"Ett mysterium"

Forskarna spekulerar nu vilt i vad som fått djuret att vandra så långt från sina normala jaktmarker.

En teori är att ett sällsynt väderfenomen kopplat till Röda havet öppnat en slags "migrationskorridor".

Ovanligt mycket regn mellan Egypten och Sudan har gynnat vegetationen och skapat utrymme för betande djur som nyfikna hyenor kan jaga.

– Det faktum att korridoren har blivit en mindre tuff miljö gör att den erbjuder en enklare passage längs “huvudvägen”, vilket kan förklara hur hyenan nådde så långt norrut.

– Men motivationen för den omfattande resan till Egypten är fortfarande ett mysterium som kräver ytterligare forskning, säger Abdullah Nagy.

Dödades av lokalbefolkningen

Fläckiga hyenor rör sig ofta uppemot tre mil om dagen.

Även om arten är kända asätare kan djuren nå hastigheter nära 60 kilometer i timmen, Enskilda individer eller en flock kan utan problem fälla mindre grupper av antiloper, gaseller eller zebror.

Den hyena som upptäcktes i Egypten fångades och dödades av lokalbefolkningen i Wadi Yahmib, cirka tre mil från gränsen till Sudan.

Forskarna menar att upptäckten både utmanar kända antaganden om hur fläckiga hyenor rör sig, men också hur regionala klimatförändringar kan förändra dess rörelsemönster.

Foto: F. van Heerden

Text: Redaktionen