Trump bekräftar – utfärdar dramatisk order direkt i januari

2024 11 26

Donald Trump har bestämt sig.

Den kommande presidenten i USA kommer att skriva under en omskakande order när han tillträder sin post i början av 2025.

Beskedet bekräftas av Trump själv på sin egen sociala medieplattform Truth Social.

– Det 20 januari, som en av mina första presidentordrar, kommer jag att underteckna alla nödvändiga dokument för att införa en tull på 25 procent för Mexiko och Kanada på ALLA produkter som importeras till USA, framhåller republikanen.

Varnar Kina

Trump varnar också för att han kommer att införa en liknande så kallad strafftull mot Kina. 

Det han främst vill komma åt är narkotika som smugglas in i USA.

– Representanter från Kina lovade mig att de skulle införa sitt strängaste straff, dödsstraff, för knarklangare som åker fast för detta. Tyvärr fullföljde de aldrig och droger flödar in i vårt land, mestadels genom Mexiko på nivåer som vi aldrig sett förut, uttrycker Trump.

– Tills de stoppar detta kommer vi att lägga ytterligare tio procents tull för Kina, utöver befintliga tullar, på alla deras många produkter som importeras till USA.

Kräver krismöte i Kanada

Beskedet har väckt stora reaktioner i de berörda länderna.

I Kanada har nyheten fått den kanadensiska dollarn att sjunka i botten på en nivå som inte setts på många år, enligt CBC.

Dessutom har Doug Ford, premiärminister i Ontario, kallat Trumps besked för “katastrof för arbetare och jobb i både Kanada och USA” och krävt ett omedelbart krismöte.

– Den kanadensiska regeringen måste ta situationen vid vår gräns på allvar. Premiärminister [Justin] Trudeau måste kalla till ett krismöte med alla provinsministrar, framhäver Ford på X.

Kina: "Ingen vinner på handelskrig"

Även Kina har svarat efter Trumps nya besked.

Enligt den kinesiska ambassaden i Washington kommer ordern att innebära två förlorare.

– Angående frågan om USA:s tullar mot Kina tror Kina att kinesiskt-amerikanskt ekonomiskt samarbete och handelssamarbete är ömsesidigt fördelaktigt till sin natur, säger Liu Pengyu, talesperson på ambassaden, enligt Reuters.

– Ingen kommer att vinna ett handelskrig eller ett tullkrig.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen