Trump är överens – med “ett stort och mycket respekterat land”

2025 05 08

USA:s president Donald Trump kommer att tillkännage ett “stort handelsavtal" under torsdagen.

Det bekräftar republikanen på sin egen sociala medieplattform Truth Social och utlovar en “stor presskonferens” i Vita huset om saken.

– Angående ett stort handelsavtal med representanter för ett stort och mycket respekterat land. Det första av många!!! skriver Trump.

Uppgifter: gäller Storbritannien

Trump avslöjar inte vilket land det gäller.

Flera amerikanska medier har dock samma uppgifter om vem det är Trump slutit avtal med.

Enligt såväl New York Times som Politico är det Storbritannien som avses. 

– President Donald Trump planerar att tillkännage detaljerna i ett handelsavtal med Storbritannien på torsdagsmorgonen, enligt två personer som är bekanta med avtalet och som beviljats ​​anonymitet för att dela ännu inte offentliggjorda detaljer, uppger den sistnämnda tidningen.

Vita huset har avböjt att kommentera uppgifterna.

"Betydande steg framåt"

Detaljerna i avtalet är inte kända.

Samarbetet uppges dock innebära ett “betydande steg framåt för USA”, erfar Politico.

Trumpadministrationen har sedan de höga tullarna aviserades förra månaden förhandlat med en rad länder och avtalet med Storbritannien skulle kunna ses som ett genombrott. Det tolkas också som en signal om att liknande länder fler avtal kan vara på gång.

LÄS MER: Massivt ryskt budgetunderskott – överväger drastiska åtgärder

Utlyst presskonferens

Den amerikanska regeringen har tidigare antytt att man utöver Storbritannien även förhandlar med Indien, Sydkorea och Japan.

Peter Navarro, Trumps främste handelsrådgivare, sade i tisdags att mycket pekar på att det är just britterna som USA kan teckna avtal med initialt.

– Jag vet inte om det kommer att bli Storbritannien först eller Indien först, vi har en liten skiftning i Indienhistorien så det kan sakta ner saker och ting där, men jag kan försäkra det amerikanska folket om att det kommer att bli avtal, och det kommer att vara mycket bra avtal för det amerikanska folket, säger Navarro till CNN.

Donald Trump har utlyst en presskonferens klockan 16.00 svensk tid.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort skifte i USA – jubel för Ukraina

2025 08 16

En stor förändring i USA innebär goda nyheter för Ukraina.

Opinionen bland amerikanska och framför allt republikanska väljare har svängt kraftigt på kort tid – på ett sätt som lär få den ukrainska regeringen att jubla.

Det handlar om en kraftig förändring i synen på kriget i Ukraina.

Nu ökar pressen på att president Donald Trump ska leva upp till förväntningarna – och leverera en lösning.

Kraftig förändring

Stödet för Ukraina har ökat kraftigt bland republikanska väljare, rapporterar Kyiv Post.

Det rör sig om en tydlig förändring jämfört med för bara några månader sedan, enligt en opinionsundersökning från Chicago Council on Global Affairs.

Bland republikaner har stödet för att förse Ukraina med militärt bistånd ökat med hela 21 procentenheter, upp till 51 procent, enligt tidningen.

Allt fler republikanska väljare anser också att Ukraina och Europa bör ha en given plats vid förhandlingsbordet när USA och Ryssland förhandlar om ett fredsavtal.

Dessutom ökar stödet för sanktioner mot Ryssland, enligt tidningen.

Tydlig ökning

Även bland amerikaner i stort ökar andelen som anser att USA ska ge militärt bistånd till Ukraina, enligt undersökningen som genomfördes i slutet av juli.

62 procent av amerikanerna anser att man ska stödja Ukraina, vilket innebär en tydlig ökning. Motsvarande siffra i mars var 52 procent.

Synen på ekonomiskt bistånd har också förändrats.

Bland framför allt republikaner har många tidigare ansett att USA ger för mycket stöd till Ukraina.

Andelen republikaner som anser att man ger för stort ekonomiskt stöd till landet har dock sjunkit från 47 till 30 procent, enligt tidningen.

Resultaten i undersökningen motsäger ett uttalande från USA:s vicepresident JD Vance nyligen.

– Amerikaner är trötta på att fortsätta skicka sina pengar, sina skattepengar till Ukraina, menade JD Vance, enligt tidningen.

Jubel för Ukraina – press på Trump

Men enligt opinionsmätningen ökar alltså stödet för Ukraina bland den amerikanska befolkningen.

Det är glädjande nyheter för Ukraina, som sätter stort hopp till USA – samtidigt som Trump-administrationens ibland mycket hårda retorik mot landet har skapat stor oro.

Siffrorna innebär också en ökad press på president Donald Trump att förhandla fram ett fredsavtal som inte är alltför missgynnsamt för Ukraina.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Kravet på regeringen – säg nej till barnfamiljer

2025 08 16

Svenskt Näringsliv ställer krav på regeringen.

Många barnfamiljer har väldigt tuffa år bakom sig.

Svensk ekonomi går trögt och inflationen har slagit hårt mot många hushåll.

Trots det kräver Svenskt Näringsliv att regeringen säger nej till en förändring för barnfamiljer.

Kräver att regeringen säger nej

Regeringen bör inte höja barnbidraget i höstbudgeten som läggs fram om en månad. Det anser Svenskt Näringsliv, rapporterar DN.

Trots att många barnfamiljer kämpar med ekonomin, kräver Svenskt Näringsliv att regeringen avstår ifrån att höja barnbidragen och andra bidrag som skulle kunna hjälpa hushållen i tuffa tider.

– Att vi får ökade barnbidrag, ökade bostadsbidrag och sådant. Problemet med den politiken är att då får vi en bidragslinje snarare än en arbetslinje, och då minskar man ju drivkrafterna till arbete, säger Svenskt Näringslivs chefsekonom Sven-Olov Daunfeldt till tidningen.

Istället vill Svenskt Näringsliv bland annat se ett jobbskattavdrag och en kraftigt sänkt bolagsskatt.

Kan bli viktig valfråga

Det tuffa ekonomiska läget innebär att hushållens ekonomi kan bli en het valfråga nästa år, och höstbudgeten kommer därför att bli viktig för regeringens chanser att bli återvald.

Just barnbidraget tros kunna bli en viktig valfråga, har SVT tidigare rapporterat.

I Agendas partiledardebatt i maj öppnade både L och KD för höjda barnbidrag, och även M gläntade på dörren för det, enligt kanalen.

SD sade då nej, men det är oklart hur skarpt deras nej egentligen är.

Bland oppositionspartierna har S, MP och V föreslagit höjda barnbidrag, medan C har sagt nej.

”Alla har fått det tuffare”

Men från Svenskt Näringslivs sida vill man alltså inte se några höjda barnbidrag.

Detta alltså trots att många hushåll har drabbats hårt av bland annat inflationen de senaste åren.

– Många av bidragen har också indexerats upp med inflationen under den här perioden. Här är det ju så att alla har fått det tuffare under de här kriserna, säger Sven-Olov Daunfeldt till tidningen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen