Trendbrott för bankkunder – får pengar tillbaka

2023 12 22

Allt fler bankkunder som lurats får nu ersättning.

Många företag skickar ut meddelanden till sina kunder angående bedrägerier, och uppmanar kunderna att inte ge ut några bankuppgifter.

Samtidigt fortsätter bedrägerierna att påverka många människor som förlorar stora pengar.

Nu har ett positivt trendbrott dock skett, då allt fler bankkunder som har lurats får ersättning från bankerna.

Det rapporterar SVT.

Stora summor

Under 2022 lurades svenska bankkunder på ungefär 600 miljoner kronor.

Över 17 000 bedrägerier polisanmäldes.

– Vi får in enormt många anmälningar. Ofta vill de lurade kunderna ha hjälp att få tillbaka stora belopp som bedragarna kommit över och i våra avgöranden ger vi rekommendationer hur banken ska ersätta kunden, säger Allmänna reklamationsnämndens chef Marcus Isgren.

Positivt trendbrott

År 2020 fick bara 28 bankkunder rätt i ärenden som behandlas av Allmänna reklamationsnämnden.

I år handlar det om hundratals kunder.

Anledningen bedöms handla om att Högsta domstolen har beslutat att bankerna är ersättningsskyldiga, även om kunden tros ha varit vårdslös med sina bankuppgifter.

Skickliga bedragare

Även Konsumentverket understryker att det blivit lättare för kunder att få tillbaka pengar.

Däremot är det förstås fortsatt besvärande att bedragarna hittar nya metoder för att lura människor.

– Det förekommer skickliga bedragare som kan lura dig att lämna ut dina bankuppgifter, vilket leder till att bedragaren kan utföra transaktioner från ditt bankkonto, framhåller Konsumentverket.

– Tänk därför på att inte lämna ut några bankuppgifter, som koder från din bankdosa, på uppmaning av någon annan.

Även fysiska kort

Även bedrägerier gällande fysiska kort fortsätter att skapa problem.

– För att undvika att råka ut för bedrägerier behöver du vara försiktig både när du gör vanliga fysiska köp med kortet och när du använder ditt kort för att handla på internet. Lämna aldrig ut ditt kort till någon annan.

Myndigheten uppmanar även till att skydda sin kod när man slår in den i butik eller vid en uttagsautomat.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


JUST NU: 20 000 tyskar evakueras

2025 06 04

Flera byggnader i centrala Köln evakueras.

Evakueringsordern har utfärdats efter att tre bomber från andra världskriget hittats i den tyska staden.

Enligt tyska medier rör det sig om den största evakueringsordern i Köln sedan kriget slutade för 80 år sedan. Totalt kommer cirka 20 000 personer att evakueras.

– Det evakuerade området omfattar hela den gamla delen av staden, 58 hotell, tre broar över Rhen, rådhuset, järnvägsstationen i distriktet Deutz, ett sjukhus och två vårdcentraler, rapporterar DW.

Bombtekniker har anlänt till området för att desarmera bomberna.  

Amerikanska bomber

Bomberna som identifierats är amerikanska.

Det rör sig om tre rejäla sprängladdningar. Två av bomberna väger 90 kilo och den tredje 45 kilo.  

Händelsen är unik i sin storlek, men upptäckter av bomber är inte ovanligt i Köln. Staden var ett av de främsta målen för de allierade bombflygplanen under andra världskriget.

Bland annat riktade det brittiska flygvapnet, Royal Air Force, in sig på Köln i sitt första "tusenplansanfall" mot en tysk stad natten till den 31 maj 1942. Då släpptes 1 455 ton bomber, vilket ledde till att tusentals byggnader förstördes eller skadades.

Många bomber exploderade inte

De allierade uppges ha släppt över fem miljoner bomber över Tyskland under kriget. En av tio exploderade inte, vilket förklarar de fortsatta fynden av bomber i tyska städer.

I snitt hittas 5 000 odetonerade sprängladdningar årligen, rapporterar den tyska tidningen Der Spiegel.

Vid flera upptäckter måste tusentals människor evakueras.

År 2020 evakuerades omkring 13 000 människor från Gallus i tyska Frankfurt efter att en bomb från andra världskriget hittats på en byggarbetsplats.

Den största evakueringen genomfördes 2017 i Frankfurt.

Då evakuerades 65 000 människor efter att en brittisk bomb på 1,4 ton hittats i staden.

Foto:

Text: Redaktionen


Förbud mot tradition på studenten – överraskas med böter

2025 06 04

En klassisk svensk “tradition” vid studentfirande är egentligen förbjuden.

Men det verkar många inte känna till – eller åtminstone glömma bort i samband med den speciella dagen.

Det handlar om familj och andra anhöriga som köper alkohol och hänger runt halsen på studenten.

En gåva som innebär langning och kan ge böter eller fängelse i två år. Är brottet grovt kan det sluta i fyra år bakom galler.

– Man ska vara 20 år för att köpa eller inneha alkohol. Förser man någon under 20 så är det ett brott, säger Henrik Gustavsson, lokalpolisområdeschef i Torsby, till SR.

"Många är inte medvetna"

Inför studentveckorna jobbar Systembolaget aktivt mot langning.

Att hänga en liten bubbelflaska runt halsen på en student kan framstå som oskyldigt, men är alltså till mångas överraskning olagligt.

Enligt Filip Arvidsson på Systembolaget är det en stor andel som inte ens reflekterat över att man langar vid en sådan situation.

Många är inte medvetna om att de langar när de hänger en flaska med alkoholhaltig dryck runt halsen på en student som sedan förtärs på studentflaket. Samma sak gällande studentpresent, där man överlåter alkohol till en minderårig, säger han till Ulricehamns Tidning.

Här går gränsen

Per Magnusson, som också jobbar på Systembolaget, ger en liknande bild.

Det är inte sällan som personalen frågas om råd om dryck som ska hängas runt halsen på studenten.

– Och då ställer vi motfrågan: hur gammal är studenten? Säger man att den inte fyllt 20 år, då styr vi in på våra alkoholfria alternativ direkt, säger han till SR.

Systembolagets ambition är att få fler att våga säga nej till att langa alkohol. Det görs genom att erbjuda stöd och information.

Att bjuda en minderårig på en mindre mängd alkohol under ordnade former, där alkoholen förtärs på plats med dig närvarande, är inte olagligt. Men om du överlåter alkohol till en minderårig och inte avser medverka när den förtärs är det olagligt, säger Filip Arvidsson till TV4.

Foto: Mats Fallqvist, Länsmuseet Gävleborg

Text: Redaktionen