Tre sjukdomar sprids – har fått fart i Sverige

2024 12 18

Tre sjukdomar är på frammarsch i Sverige.

Och de ser ut att toppa med dålig timing – lagom till jul och nyår.

"Glömmer tvätta händerna"

Den här tiden på året umgås vi mer än vanligt med nära och kära. Framför allt inomhus.

Då ökar risken för att smittsjukdomar får fart.

Och det är det som sker just nu, menar bland annat vårddirektör Jessica Frisk vid Region Östergötland.

För närvarande sprids framför allt tre sjukdomar: influensa, covid-19 och vinterkräksjukan.

– Vi umgås och vi äter julbord och vi glömmer tvätta händerna, säger Jessica Frisk till Sveriges Radio.

– Alla som kunde ha vaccinerat sig har inte vaccinerat sig, det finns fortfarande chans att alla gör sitt bästa för att inte bli sjuk.

Epidemi i Sverige

Den senaste tiden är det framför allt den sistnämnda smittan, vinterkräksjukan, som fått mest uppmärksamhet.

Förra veckan uppgav Folkhälsomyndigheten att Sverige drabbats av en epidemi.

Folkhälsomyndighetens övervakning av vinterkräksjuka visar att epidemin är igång, och att spridningen av vinterkräksjuka har tagit fart i samhället, uttryckte myndigheten.

Uppmanar befolkningen

En epidemi innebär att många fall av samma sjukdom har observerats under en viss tidsperiod hos en viss befolkningsgrupp. Nu har alltså antalet fall av vinterkräksjukan gjort just detta.

Sedan förra veckan uppmanas befolkningen att vidta förebyggande åtgärder för att undvika smittan.

– En av de viktigaste åtgärderna för att skydda sig själv och andra mot smitta är god handhygien. Det gäller särskilt inom hälso- och sjukvården och omsorgen. Genom att följa rutinerna för god vårdhygien kan smittrisken minskas, säger biträdande statsepidemiolog Erik Sturegård.

Det här gäller vid mykoplasma

En annan uppmärksammad sjukdom under hösten, mykoplasma, nämns dock inte bland de exempel som sticker ut just nu.

Samtidigt är det en smitta som ska hanteras precis som andra infektioner, det vill säga stanna hemma om du är sjuk.

– Misstänker du att du smittats med mykoplasma så se till att vila och ta det lugnt. När du mår bättre kan du gå tillbaka till jobb och skola, även om du har lite hosta kvar, sade Magnus Gisslén, statsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten, till GP i höstas.

Foto: Kaboompics

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Partisaner tänder eld i Moskva

2026 01 11

En motståndsrörelse uppges ha slagit till i Moskva.

Den pro-ukrainska motståndsrörelsen Atesj är känd för att bekämpa Ryssland inifrån.

Nu hävdar rörelsen att de har satt eld på en viktig anläggning i Moskva.

”Framgångsrik sabotageaktion”

Atesj uppger att de har förstört ett viktigt kommunikationstorn i Moskva-regionen – genom att bränna ned det, rapporterar Kyiv Post.

– Våra agenter genomförde en framgångsrik sabotageoperation i Moskva-regionen och slog mot en del av luftförsvarssystemet hos 5:e luftförsvarsdivisionen, som ingår i de ryska luftvärnsmissilstyrkorna inom ryska flyg- och rymdstyrkor, meddelar Atesj i ett uttalande på Telegram på söndagen, enligt tidningen.

– Vi förstörde militärenhetens kommunikationstorn, tillägger den underjordiska rörelsen i sitt uttalande.

Motståndsrörelsen ska alltså ha bränt ned ett torn som fungerar som kommunikations- och kommandocentral.

Tornet är viktigt för bland annat informations- och orderutbyte mellan olika enheter.

Tornet ska också ha innehållit spanings- och signalavlyssningsutrustning, rapporterar tidningen, som dock inte har kunnat verifiera uppgifterna.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

”Försvagar Ryssland”

Atesj menar att aktionen är ett hårt slag mot det ryska luftförsvaret.

– Förstörelsen av denna kommunikationsknutpunkt försvagar luftförsvarspotentialen i centrala Ryssland, säger motståndsrörelsen i uttalandet.

– Störd samordning, ledning och kontroll samt förlust av underrättelsedata gör hela systemet mindre effektivt och sårbart, tillägger Atesh, enligt tidningen.

Atesj beskrivs som en pro-ukrainsk partisanrörelse.

Den bekämpar Ryssland inifrån, både i ukrainska regioner som har ockuperats av rysk militär – och djupt inne i själva Ryssland.

Rörelsen utgörs av ett välorganiserat nätverk som genomför olika typer av sabotageaktioner för att skada det ryska krigsmaskineriet.

Atesj samarbetar också med Ukrainas säkerhetstjänster och försvarsstyrkor, för att kunna bekämpa Ryssland på ett så effektivt sätt som möjligt.

LÄS OCKSÅ: Total "blackout" efter attack - hundratusentals ryssar strandsatta

Foto: Stephen Radford

Text: Redaktionen