JUST NU: Tre sjukdomar på frammarsch – Stor risk inför jul

2022 12 02

Julen närmar sig med stormsteg men samtidigt går nu Folkhälsomyndigheten ut och varnar för att inte mindre än tre sjukdomar slår allt hårdare mot Sverige.

Efter ett par svåra pandemijular är det många som ser fram emot en trivsam jul med släkt och vänner.

Tre virus samtidigt

Men vill man vara frisk och pigg i samband med julfirandet så gäller det att vara varsam.

Tre virus härjar nämligen betydligt i Sverige och prognosen pekar på att det kan bli ännu värre.

En av sjukdomarna är säsongsinfluensan och många har ännu inte hunnit vaccinera sig.

– Folkhälsomyndigheten varnar för att årets influensasäsong kan bli ovanligt intensiv, rapporterar SR.

Smittspridningen är på rejäl uppgång och Sara Byfors, avdelningschef vid Folkhälsomyndigheten framhåller att läget är så allvarligt att det kan det bli en hög belastning på Sverige sjukvård.

Ger allvarliga symptom

Orsaken till det extra allvarliga läget är att tre olika smittor nu sprids samtidigt.

- Coronaviruset

- Säsongsinfluensan

- RS-viruset

– Nu har vi flera luftvägsinfektioner som ger så pass allvarliga symptom att det blir många som behöver vård för det samtidigt.

– Då blir det ju en större belastning för sjukvården, säger Sara Byfors.

Covid-19 ökar just nu

Det fruktade coronaviruset sprids allt mer och smittan kan bli omfattande.

– Nu har vi sen en vecka tillbaka sett en ökning av antalet bekräftade fall av covid-19 och andra signaler också som tyder på att vi har en ökad smittspridning, säger Sara Byfors.

– På vintern sprids luftvägsinfektioner mer effektivt.

Som om inte covid-19 och säsongsinfluensan vore nog så härjar nu även RS-viruset. Det ger förkylningsliknande sjukdom som kan drabba nyfödda barn väldigt hårt.

Nyfödda drabbas

– Epidemin startade för ett par veckor sen och där ser vi att det går uppåt vecka för vecka. Och då är det framförallt små barn som drabbas, säger Sara Byfors till SR.

– Så det är en annan grupp än vad det är med influensa och covid-19. Så där behöver man tänka lite annorlunda vem det är som behöver smittas.

– Och det är de riktigt små barnen, betonar hon.

Press på sjukvården

När många andra börjar fundera på julledighet finns det risk för att sjukvårdsanställda behöver jobba extra mycket på grund av risken för rejält ökad belastning på sjukvården när alla tre sjukdomar härjar samtidigt.

– Även om spridningen av luftvägsinfektioner ökat och spridningen väntas bli intensiv i år är det inte aktuellt med några restriktioner, uppger SR.

Men Folkhälsomyndigheten går ut med två tydliga rekommendationer för att minska risken för smittspridning.

- Stanna hemma om man är sjuk med symptom på luftvägsinfektioner

- Vaccinera sig enligt rådande rekommendationer

Foto: Region Uppsala

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 24

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen