Tre personer fastklämda – insats pågår

2023 12 22

Tre personer sitter fast i ett fordon efter en allvarlig trafikolycka.

Det är utanför Uppsala som två fordon under eftermiddagen varit inblandade i en allvarlig olycka.

På länsväg 282 kring Almunge öster om staden har en personbil och en lastbil frontalkrockat.

Tre personer sitter nu fastklämda i personbilen och en stor insats pågår för att försöka få loss personerna.

Det rapporterar SVT.

Halt på platsen

Det var lastbilschauffören som larmade polisen om händelsen precis efter det att olyckan skett.

Föraren av lastbilen ska inte ha fått några allvarligare skador, och skadeläget för de tre fastklämda personerna är ännu oklart.

Det uppges vara mycket halt på platsen, någonting som bedöms vara en bidragande orsak till olyckan.

Är vid medvetande

Man vet ännu inte hur allvarligt skadade de fastklämda personerna är men samtliga ska vara vid medvetande.

Räddningstjänsten är på plats och har påbörjat arbetet med att försöka få loss personerna från fordonet.

Det är enligt uppgift stopp för all trafik på platsen.

Flera olyckor

Det är som bekant väldigt halt och besvärligt ute på vägarna och flera olyckor har inträffat i trafiken under fredagen.

I Gällivare har en personbil och en minibuss varit inblandade i en olycka.

– Larm om trafikolycka på Fjällbrantsgatan, Gällivare, framhåller polisen angående händelsen.

– En av förarna får en ordningsbot för att inte ha iakttagit högerregeln.

Skadad vid terminal

Samtidigt har en kvinna skadats vid en bussterminal i Haninge utanför Stockholm.

– Äldre kvinna skadad vid bussterminal av en bakände på en buss. Polis och ambulans larmas till bussterminalen i Jordbro där en äldre kvinna har skadats. Kvinnan träffades av bakänden av en buss när bussen svängde. 

Kvinnans skadeläge är ännu oklart men hon ska ha varit vaken och talbar efter olyckan.

Det problematiska vädret ställer till med stora problem i trafiken och bilister har under den senaste tiden uppmanats att ta det lugnt på vägarna, hålla avstånd och vara beredda på köer.

Arkivfoto: Västra Götalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 januari 2026

Kina har tröttnat – inför 180 dagars blockad mot Ryssland

2026 01 30

Från den 1 januari har Kina infört nya regler för export till utlandet.

De nya reglerna gäller exporten av bilar som producerats i landet.

När de nya reglerna nu har tagits i bruk drabbas den ryska importen av kinesiska bilar.

– De kinesiska myndigheterna har aktivt börjat blockera leverans av bilar till Ryssland, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vid tullen i Suifenhe har 500 nya bilar, som var avsedda för ryska köpare, beslagtagits.

Den nya regeln

Den nya regeln som Kina infört drabbar särskilt Ryssland då de ryska köparna tidigare har haft en knep för att komma ner i pris för bilarna.

Ryska företag har tagit beställningar av privatpersoner och sedan köpt bilar i Kina, där marknadspriset legat lägre på grund av statliga subventioner.

Sedan har de importerats som begagnade till Ryssland.

Men nu har alltså Kina satt en gräns på att en nyköpt bil måste stanna i landet 180 dagar efter köpet.

– Anledningen till att bilexporten blockeras är förbudet mot export av nya bilar under sken av att de är begagnade, uppger tidningen.

– Trots detta fortsätter säljare och ryska importörer att lova kunder leveranser i strid med reglerna, med hänvisning till avtal med fabriker och subventioner för specifika varumärken, utan att varna köparna.

LÄS OCKSÅ: ”Ni stöttar Ryssland” – Trump slår till

Får stå och vänta

De bilar som nu beslagtas kommer hållas kvar i Kina fram till sommaren innan de kan föras ut ur landet.

– De nya reglerna förväntas effektivt stoppa exporten av bilar från Kina till Ryssland, uppger tidningen.

– Enligt Autostat importeras hundratusentals bilar till Ryssland varje år, varav ungefär en tredjedel importeras av privatpersoner.

Kinas biltillverkning växer

Biltillverkning i Kina fortsätter att växa.

De kinesiska bilarna blir allt vanligare, också på den europeiska marknaden.

– Årssiffrorna för 2025 visade tillväxt i produktion, intäkter och kostnader, med en liten ökning av de totala branschvinsterna, uppger Car News China.

LÄS MER: ”Mycket farligt” – Trump varnar Storbritannien

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen