VAL 2022: Opinionen har vänt

2022 09 09

Novus har uppdaterat sin mätning för näst sista gången innan valet.

Mätningen är till glädje för partier på båda sidorna.

Socialdemokraterna ökar nämligen – men så gör även Moderaterna och Sverigedemokraterna.

Däremot är det smolk i glädjebägaren för Magdalena Anderssons (S) och hennes regeringsplaner att Vänsterpartiet och Centerpartiet samtidigt minskar.

Opinionen har svängt

Än värre för Andersson är att opinionen har svängt när väljarstödet för de båda regeringsunderlagen som helhet räknas ihop.

Igår hade S-sidan övertaget med 50,1 procent och 177 mandat jämfört med M-sidans 48,6 procent respektive 172 mandat, enligt Novus mätning.

Idag visar siffrorna att Anderssons underlag sjunkit till totalt 49,1 procent, medan Kristerssons (M) underlag ökat till 49,9.

Mandatfördelningen blir således 176-173 till Moderaternas fördel i sällskap av Kristdemokraterna, Liberalerna och Sverigedemokraterna.

Framgång för Liberalerna

En annan utmärkande aspekt av dagens mätning är en framgång för Liberalerna som nu parkerar på 5,1 procent.

– L är för första gången säkerställt över 4 procent under hela valruschen. Det är intressant. Men både MP och L balanserar fortfarande på slak lina, framhåller Torbjörn Sjöström, vd på Novus.

Ett par förändringar sticker ut

Han konstaterar att det överlag varit ganska små förändringar när mätningarna uppdaterats dagligen, men pekar ut ett par dramatiska hållpunkter.

– Först att SD rusade och fick större stöd än M efter skjutningen i Malmö och SD var bäst parti på lag och ordning. Denna uppgång har hållit i sig och SD är fortsatt statistiskt säkerställt större än M.

Fortsatt M-nej för SD

Trots opinionsläget är Moderaterna fortsatt inte särskilt sugna på att släppa in Sverigedemokraterna i en regering.

– Däremot är vi redo att samarbeta på ett respektfullt sätt med Sverigedemokraterna i riksdagen. Bland annat kring brottsligheten, energipolitiken och budgeten så att vi får en stabilitet som vi inte har haft på många år. Ingen tvingar oss till något. Vi fattar våra beslut, säger partisekreteraren Gunnar Strömmer (M) till Svenska Dagbladet idag.

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning för 8 september jämfört med 7 september.

🔴Vänsterpartiet                    7,4         -0,6
🔴Socialdemokraterna     29,0        +1,2
🟢Miljöpartiet                          5,2         -0,5
🟢Centern                                  7,5         -0,9
🔵Liberalerna                           5,1         +0,3
🔵Moderaterna                     18,0        +0,7
🔵Kristdemokraterna           5,8        -0,1
🔵Sverigedemokraterna   21,0       +0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49,1          -1,0
🔵🔵 M+KD+SD+L             49,9         +1,3 
 

Mandatfördelning 

🔴🟢 S+V+MP+C = 102 + 26 + 18 + 27 = 173
🔴🟢 S+V+MP  = 102 + 26 + 18 = 146
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 64 + 20 + 74 + 18 = 176
 
3 204 personer har deltagit i undersökningen som ägt rum 5-7 september. Det är en utökning av antalet respondenter jämfört med tidigare.
 
Imorgon släpper Novus sin sista mätning inför valet 2022.
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15dec25

”Öppen krigsförklaring” – Orban fly förbannad

2025 12 16

Ungerns premiärminister Viktor Orban är förbannad på sina kollegor i EU.

Detta eftersom flera EU-ledare trycker på för att konfiskera Rysslands frysta tillgångar i Europa. Pengarna föreslås användas som en förskottsbetalning av ett ryskt krigsskadestånd till Ukraina.

Orban rasar 

Förslaget får den ryssvänlige Orban att gå i taket.

Han anklagar EU för att dra in Europa i ett storkrig mot Ryssland.

– Detta steg är liktydigt med en öppen krigsförklaring, en som kommer att mötas med vedergällning från rysk sida, dundrar Orban i ett inlägg på X.

Vidare skriver premiärministern att hans europeiska kollegor ”vill fortsätta kriget och till och med utvidga det”.

– Detta krig kommer inte att lösas på slagfältet. Och eftersom det inte finns någon lösning vid frontlinjen, då måste vi följa det president Trump gör: förhandla. Det är därför Ungern inte stöder konfiskering av frysta ryska tillgångar och inte heller att pengar eller vapen ska skickas till Ukraina, skriver Orban.

Nytt beslut har klubbats

EU har nyligen beslutat att man inte längre kommer behöva ompröva beslutet om att frysa de ryska tillgångarna varje halvår.

Beskedet välkomnas av Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Mycket bra att EU:s medlemsländer idag har nått en överenskommelse om att inte längre ompröva de frysta ryska centralbankstillgångarna förrän Ryssland har betalat krigsskadestånd till Ukraina, framhåller han i ett inlägg på X.

LÄS MER: Ukraina säger nej till USA

”Vad Sverige tycker vet alla”

I samma inlägg skriver Kristersson att EU måste fatta beslut om att de ryska pengarna ska ställas till Ukrainas förfogande.

– Vad Sverige tycker vet alla. Men ingenting är klart förrän allt är klart, framhåller statsministern.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Stort teknikföretag i konkurs – dess prylar på rea hos Elgiganten

2025 12 16

Redan i slutet av november varnades det för att konkursen var nära.

Inför Black Fridayrean sänkte mängder av företag sina priser.

Teknikföretaget iRobot, som sålt tiotals miljoner robotdammsugare över hela världen, var inget undantag.

Men kunder varnades för att nappa på dess erbjudanden eftersom produkterna kunde bli helt värdelösa om iRobot kastar in handduken.

Nu har så skett.

På måndagen meddelar iRobot att man ansöker om konkurs, rapporterar BBC.

Produkterna på rea

Det amerikanska företaget har gjort sig ett namn även i Sverige. I många butiker är dess produkter slutsålda, men några robotar från företaget finns fortfarande att köpa hos exempelvis Elgiganten. 

På butikskedjans hemsida är bland annat en av Roombamodellerna, iRobots flaggskepp, sedan tidigare nedsatt med 4 500 kronor, från ordinarie pris på nästan 12 000 kronor.

Men.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppgav danska Ekstra Bladet i slutet av november.

Servarna kan stänga

Anledningen till att tekniken kan bli oanvändbar är att servarna riskerar att stängas vid en konkurs. Tekniken är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren.

Risken är att därmed att kunden sitter fast med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller fungera optimalt i hemmet.

Hade ingen plan B

Enligt BBC kommer dock huvudtillverkaren av enheterna, Shenzen-baserade Pocea Robotics, att ta över ägandet av företaget.

Bakgrunden till iRobots fall är ökad konkurrens från kinesiska företag i kombination med högre tullar.

Det tuffa kommersiella landskapet hade tvingat iRobot att sänka sina priser och göra stora investeringar i ny teknik, skriver den brittiska kanalen.

LÄS MER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Beskedet kommer efter att iRobots aktier föll med mer än 13 procent på handelsplattformen Nasdaq i New York i fredags.

Krisen eskalerade efter att Amazons planerade förvärv av bolaget gick upp i rök tidigare i år. Det fanns ingen plan B och den 1 december löpte ett kritiskt låneavtal ut.

Företaget har fler än 7 000 anställda över hela världen och har sålt mer än 40 miljoner robotar, i synnerhet av modellen Roomba.

LÄS MER: Byggbolag i konkurs – omsatte hundratals miljoner

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen