Tre partier kräver mer svenska vapen till Ukraina inom kort

2022 03 28

Sveriges vapenleveranser till Ukraina behöver öka mycket snart.

Det anser Centerpartiet, Moderaterna och Kristdemokraterna som framhåller att Sveriges två tidigare vapenleveranser inte är tillräckliga rapporterar Sveriges Radio.

Bråttom enligt Centern

Centern indikerar att Sverige inte får ta för lång tid på sig då nya vapenleveranser är av brådskande art.

– Jag utgår ifrån att det finns ett tredje paket redan framme på skrivbordet nära inför ett kommande beslut, säger Centerns utrikespolitiska talesperson Kerstin Lundgren till SR.

Starkare vapen från andra länder

Sverige har så här långt beslutat om två vapenleveranser till Ukraina men vapeninnehållet på totalt 10 000 pansarskott räcker inte långt mot den ryska regimen.

Trots att Sverige har en av världens främsta vapenindustrier så har Sverige så här långt sänt äldre och betydligt svagare vapen än flera andra länder.

M lyfter svensk vapenindustri

Moderaterna vill att Sverige vänder sig direkt till Sveriges kraftfulla vapenindustri.

– Det handlar inte bara om försvarets materielverk och försvarsmakten själva. Vi har även en svensk industri som tillverkar en del av de här produkterna, betonar Moderaternas utrikespolitiska talesperson Hans Wallmark.

– Jag tycker det är klokt att involvera även dem, framhåller Moderaternas utrikespolitiska talesperson.

Pansargevär betonar KD

Kristdemokraterna har länge tryckt på för ökat svenskt militärt stöd till Ukraina och partiets försvarspolitiska talesperson Mikael Oscarsson säger att Sverige bör sända pansargevär av märket Carl Gustaf M2.

Mer nytta i Ukraina

Sveriges Radio rapporterar att Sverige har över 2 000 pansargevär av den modellen och att de nu ska bytas ut mot en modernare variant.

– De här Carl Gustaf-gevären är ju exakt någonting som ändå ska pensioneras från hemvärnet och de gör betydligt mycket mer nytta i Ukraina, säger Mikael Oscarsson (KD).

Vill ha svenskt luftvärn

Ukraina har vädjat till Sveriges regering om vapen och har lämnat önskemål om följande vapenslag enligt SR.

◾Pansarvärn

◾Luftvärn

◾Transportfordon

◾Skjutvapen

◾Matransoner

För fredens skull

KD:s försvarspolitiska talesperson understryker att militärt stöd till Ukraina kan leda till en snabbare fred.

– Om vi kan hjälpa dem att stärka deras motståndskraft  så är vi med och tvingar fram förhandlingar och i förlängningen fred.

S svarar avvisande

S-regeringen svarar enligt SR avvisande på kraven från Centern, Moderaterna och Kristdemokraterna.

Det handlar om den samlade balansen i svensk försvarsmakt framhåller en talesperson för försvarsminister Peter Hultqvist.

Foto: Robot 97-lavett (Hawk), Carl Sjöstrand, Försvarsmakten

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 25

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


24 sep 26

Chocksänkning för Vänsterpartiet

2026 09 25

Vänsterpartiets chans att ingå i nästa regering har minskat dramatiskt.

Det visar odds från flera spelsajter.

Enligt de senaste oddsen har V:s regeringschanser sjunkit kraftigt. Hos speljätten Kalshi har sannolikheten för att V får ministerposter minskat från 26 till 15 procent, rapporterar TV4.

Det misstänkta valfusket i Borlänge, som kopplas till Vänsterpartiet, pekas ut som en bidragande faktor.

– Den här sortens marknader är känsliga för externa händelser. Så det är klart att en händelse som misstankarna i Borlänge slår igenom väldigt tydligt, säger Magnus Adenskog, doktor i statskunskap och affilierad forskare vid Lunds Universitet, till TV4.

Samtidigt betonar Adenskog att oddsutvecklingen även påverkas av externa faktorer, som opinionsundersökningar.

Han jämför med hur oddsen på att Liberalerna skulle klara riksdagsspärren påverkades när partiet ökade i flera mätningar inför valet. 

– Samma sak tror jag gäller Vänsterpartiets regeringschanser. Den marknaden kommer också vara väldigt händelsedriven.

Nytt misstänkt valfusk

Vänsterpartiets regeringschanser riskerar att försämras ytterligare efter nya misstankar om valfusk.

På torsdagskvällen har Stockholms stad polisanmält misstänkt otillbörligt verkande vid val kopplat till Vänsterpartiets kampanj i Järva.

Anmälan har gjorts efter uppgifter som framkommit i en ledartext i Svenska Dagbladet. Där återges vittnesmål från flera röstmottagare i området. 

– Kaos, klanröstning, förkryssade valsedlar som smugglas in i valställen och väljare som får instruktioner via telefon. Vittnesmålen från röstmottagarna i Järva är skakande – och handlar återigen om Vänsterpartiet, skriver SvD:s ledarskribent Peter Wennblad.

Vänsterpartiet slår tillbaka mot anklagelserna.

– Det här är en insinuant ledartext med anonyma källor och som spelar på rasistiska idéer, säger V:s partisekreterare Maria Forsberg till Aftonbladet.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Bekräftar anmälan

Eva Debels, chef för valkansliet i Stockholms stad, bekräftar att en polisanmälan har gjorts med anledning av uppgifterna i ledartexten.

– Vi fick rapporter om att de förekom förkryssade valsedlar och att det också lagts förkryssade valsedlar i valsedelsställen. Det är inte bra för valsystemet att valsedlar sprids på det här sättet, säger hon till P4 Stockholm.

Läs också: Kreml överväger: Flytta från Moskva 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen