Tre män har utsatt 20-åring för svår misshandel

2023 08 26

En ung man har blivit brutalt misshandlad.

Det rör sig om en man i 20-årsåldern som blivit utsatt för en brutal misshandel.

Tre maskerade män gav sig på mannen vid en parkeringsplats i Åmål, som ligger i Västra Götalands län.

Personen har nu allvarliga skador.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Knogjärn och basebollträ"

Mannen attackerades av de tre maskerade männen som var utrustade med knogjärn och basebollträ.

– De är beväpnade på olika sätt, det finns uppgifter om att de har knogjärn och ett basebollträ. Mannen blir slagen på benen och i ansiktet, säger polisens presstalesperson Jens Andersson till tidningen.

Han är nu allvarligt skadad, men det ska inte röra sig om några livshotande skador.

Försökte stoppa

Två personer som märkte vad som pågick försökte stoppa misshandeln, men gärningspersonerna betedde sig då aggressivt även mot dem.

En av gärningsmännen har sedermera gripits i en bostad, och beslut har fattats om husrannsakan samt beslagtagna föremål.

Gärningsmännen och brottsoffret är bekanta med varandra sedan tidigare.

Polisen kommer nu att utreda händelsen och arbeta med att hitta de övriga inblandade i den brutala misshandeln.

Umeå och Skellefteå

Även i Umeå och Skellefteå har polisen arbetat med flera fall av misshandel.

I Umeå har en man omhändertagits efter att ha slagit en annan man vid en restaurang.

– Polis beordras till Vasaplan i Umeå med anledning av misshandel. En man har blivit slagen av en annan man på en restaurang. 

– En misstänkt man anträffas. Mannen, som är i 30-årsåldern, omhändertas med stöd av lagen om omhändertagande av berusade personer. Han misstänks för misshandel och narkotikabrott, provtagning utförs, framhåller polisen angående händelsen.

Skuren i ansiktet

Även i Göteborg har ett fall av grov misshandel skett under lördagen.

En man i 55-årsåldern har blivit knivskuren i ansiktet på en spårvagn på väg mot Frölunda Torg.

– Polis åker till platsen och påträffar målsägande, som blöder från en skada vid tinningen.

Arkivfoto: Polisen Linköping FB

Text: Redaktionen


28 maj 26

2,6 miljoner svenskar får pengar på kontot

2026 05 29

Under sommaren kommer 2,6 miljoner svenskar att få ett tillskott i kassan.

Det meddelar Folksam på torsdagen.

Försäkringsbolaget kommer att dela ut 495 miljoner kronor till drygt 2,6 miljoner kunder i form av återbäring. 

– Återbäringen baseras på den inbetalda premien under föregående år och storleken på återbäringen beror bland annat på Folksams överskott, framhåller bolaget i ett uttalande.

2,6 miljoner svenskar

De 2,6 miljoner kunder som kommer att kunna ta del av pengarna har någon av följande försäkringar hos Folksam:

- Fordonsförsäkring

- Boendeförsäkring

- Barnförsäkring

- Olycksfallsförsäkring

- Djurförsäkring

- Någon form av tilläggsförsäkring

”Känns väldigt bra”

Jens Wikström, chef Affärsområde Sak på Folksam, är mycket nöjd med årets utbetalning.

– Folksam är ett kundägt bolag och att vi nu kan ge drygt 2,6 miljoner kunder en återbäring på nästan 495 miljoner kronor att dela på känns väldigt bra och är ett bevis på Folksams starka finansiella ställning, säger han.

Maj och juni

Utbetalningarna kommer att inledas under maj månad. Redan då kan kunder med autogiro förvänta sig pengar. Övriga får återbäringen från och med juni.

Hur mycket det handlar om beror på den inbetalda premien samt Folksams överskott under 2025.

I april skickade Folksam ut återbäringsbesked till kunder med 100 kronor eller mer i intjänad återbäring. De som har ett lägre belopp än så får sin återbäring nästa år.

LÄS MER: Regeringen sätter ner foten – nu ska äldre få chansen

FAKTA: Folksam

- Folksam är ett kundägt företag och erbjuder försäkringar och pensionssparande.

- Nästan varannan svensk är försäkrad hos Folksam, vilket gör bolaget till en av Sveriges största kapitalförvaltare.

LÄS OCKSÅ:

Glädjebesked för Sverige – behöver anställa fler 

Rekyl för svenska kronan – storbanken övertygad

Foto: A. Poacquadio

Text. Redaktionen


27 maj 2026

Populär app slutar fungera på alla Androidmobiler

2026 05 29

Appen slutar fungera för miljontals användare.

Microsoft har meddelat att en app som har laddats ned av över 10 miljoner användare stängs ned helt och hållet.

Det handlar om en Outlook-app som nu slutar fungera för gott.

Skapades för enklare telefoner

Appen Outlook Lite stängs ned i slutet av maj, alltså nu, har Microsoft meddelat, rapporterar The Herald.

Outlook Lite är en app som lanserades 2022.

Det är en app för Android-enheter som ger användarna alla Outlook-funktioner i mindre storlek, enligt tidningen.

Outlook Lite skapades alltså för enklare mobiltelefoner med låga resurser, och hade fördelen att den fungerade även i långsammare nätverk.

Men nu slutar alltså appen att fungera helt och hållet.

Egentligen lades appen ned redan i oktober 2025 och togs bort från Google Play Store, men sedan dess har befintliga användare ändå kunnat fortsätta använda den.

Men från och med den 25 maj har den stängts ned helt.

Uppmanas använda vanliga appen

Det går förvisso fortfarande att öppna appen, men åtkomst till brevlådan har inaktiverats och appen fungerar inte längre.

Använderkonton kommer dock inte att raderas, och befintliga e-post, kalenderobjekt och bilagor kommer fortfarande att vara tillgängliga om man loggar in på den vanliga Outlook-appen, enligt tidningen.

Användare av Outlook Lite har inför stängningen av appen uppmanats att övergå till den vanliga Outlook-appen.

Nedläggningen av Outlook Lite är en av flera förändringar som har meddelats från Microsoft den senaste tiden.

LÄS OCKSÅ: Succé för Lidls reklam - i kamp med Ica-Stig

Har lagt ned Skype

Nyligen har man bland annat också meddelat att även Skype ska stängas ner helt och hållet.

– Även om Skype officiellt stängdes ner i maj förra året, hade användare fortfarande tillgång till gamla meddelanden fram till januari 2026 innan de raderades, rapporterar tidningen.

Microsoft lade ned Skype för att istället kunna fokusera helhjärtat på Teams.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin förödmjukad - försöker dölja pinsamhet

Foto: P Puvvukonvict

Text: Redaktionen