04 maj 26

Tre gripna på bar gärning

2024 02 25

Polisen har gripit tre personer under pågående brott efter att en inringare tipsat om att allt inte stod rätt till.

Tre personer har gripits i samband med ett misstänkt pågående brott i Upplands-Bro.

Det meddelar polisen ikväll.

De misstänkta ska ha gripits inne i brottsoffrets bostad.

– Två män och en kvinna har gripits av polis inne i en äldre mans bostad i Bro, uppger polisen.

Grannen misstänksam

De tre gripna personerna tros ha begått ett flertal brott.

– De är misstänkta för upprepade bedrägerier, meddelar polisen.

Skälet till att polisen åkte till den äldre mannens bostad var att en person ur allmänheten hade ringt in och tipsat om att någonting var fel.

– Polisen kunde gripa de tre personerna efter det att polisens ledningscentral fått ett samtal från en orolig granne som observerade när de tre personerna blev insläppta i mannens bostad, rapporterar polisen.

– Grannen gjorde en bedömning om att allt inte stod rätt till.

Misstänks för bedrägeri

Väl på plats fick polisen snart situationen klar för sig.

– Poliserna som kom till platsen kunde kontrollera de tre personerna och vad de hade haft för sig, berättar polisen.

Misstanke uppstod om att de var bedragare som var där för att lura mannen.

– Det framkom att de lurat mannen på pengar vid upprepade tillfällen. En förundersökning om grovt bedrägeri har inletts.

Startar utredning

Efter att de tre misstänkta bedragarna kunde gripas på bar gärning har det nu startats en utredning om fallet.

– I brottsutredningen ska nu samtliga brott mot mannen inventeras med de belopp som mannen lurats på. Anhörig till målsägaren har underrättats om händelsen, uppger polisen på sin hemsida.

Tveka inte att stänga dörren

Bedrägerier mot äldre har ökat kraftigt på senare tid.

Polisen uppmanar anhöriga att hjälpa till att förebygga bedrägerier genom att prata med dem och informera dem om hur bedrägerier kan gå till, exempelvis på nätet, via telefon eller i hemmet.

När det gäller bedrägerier i hemmet så uppmanar polisen människor att vara kritiska när de blir kontaktade av okända personer samt att inte tveka att stänga dörren eller lägga på luren om man känner oro.

Man bör inte släppa in okända i sitt hem innan man kunnat kontrollera att de är de som de utger sig för att vara, skriver polisen.

Arkivfoto: Polisen Göteborgs City

Text: Redaktionen


29 jun 26

UPPMANING: Tanka inte bilen

2026 06 30

Svenska bilister uppmanas att inte tanka sina bilar.

Bränslepriserna har sänkts något efter helgen, men det lönar sig att vänta.

På onsdag väntas prissänkningen synas direkt vid pump.

Liten säkning

Under dagen justeras riktpriset på bemannade stationer ned med 10 öre per liter.

Det innebär att bensin 95 nu kostar 17,09 kronor per liter, medan diesel ligger på 18,79 kronor per liter.

Samtidigt rör sig oljepriset svagt uppåt.

Brentoljan handlas strax under 73 dollar per fat, vilket normalt hade pressat upp pumppriserna.

Ändå väljer drivmedelsbolagen att genomföra en mindre sänkning.

Vänta med att tanka

Trots dagens lilla prissänkning pekar mycket på att det inte är rätt tidpunkt att fylla tanken.

Om man kan bör man alltså avstå.

På onsdag träder regeringens tillfälliga skattesänkning på bensin och diesel i kraft.

– 1 juli sänker vi skatten på bensin och diesel så att prisets sänks med ytterligare 3 kronor vid pump till och med 30 november, sade finansminister Elisabeth Svantesson (M) för drygt en vecka sedan.

Enligt branschaktörer väntas det ge ett tydligt utslag direkt vid pump.

Om marknaden håller sig stabil väntas priserna sjunka med omkring tre kronor per liter.

– I det mycket osäkra omvärldsläget är det här en åtgärd för att motverka stigande drivmedelspriser vilket underlättar för alla som är beroende av bilen, sade Elisabeth Svantesson (M), tidigare i våras.

De senaste åtgärderna från regeringen väntas göra att Sverige snart har Europas näst lägsta bensinpris, uppger EFN.

Märkbar skillnad

Skillnaden väntas bli märkbar direkt för vanliga bilister.

För en tank på 30 liter motsvarar den kommande sänkningen en besparing på nästan 100 kronor jämfört med att tanka före förändringen.

Om prognoserna håller kan bensinpriset sjunka till omkring 14,20 kronor per liter och diesel till cirka 15,90 kronor per liter.

För många hushåll handlar det just nu om tajming.

Att tanka idag kan innebära att du betalar flera kronor mer per liter än vad som väntas inom bara några dagar.

Foto: Engin akyurt

Text: Redaktionen


30 juni 2026

Swedbank: Gränsen går vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 06 30

Pengar bidrar till minskad stress och oro och i förlängningen större lycka.

Men enbart upp till en viss gräns.

Och den gränsen går vid en lön på 50 000 kronor. Därefter tycks inte pengar göra människor särskilt lyckligare, enligt en rapport från Swedbank.

John Karsberg är forskare vid Handelshögskolans center för lycka och välmående och har tagit del av studien.

– Lycka är gemenskap, möjligheten att påverka sin egen situation, balans i livet och även framtidstro. Men ett visst mått av pengar kan ju vara en förutsättning för att driva välmående och lycka, säger han till Di.

Hälften missnöjda med lönen

Rapporten, som släpptes i vintras, har återaktualiserats efter att riksdagspartierna de senaste veckorna lagt extra mycket fokus på hushållsekonomi i valrörelsen. Under Almedalsveckan har exempelvis Moderaterna lovat att barnfamiljer ska få upp till 5 000 kronor mer i plånboken om Tidöpartierna får nytt förtroende. Vänsterpartiet har samtidigt lovat en “bebispeng” på 15 000 kronor till nyblivna föräldrar.

Enligt Swedbank är det bara hälften av undersökningens deltagare som är nöjda med sin inkomst. 

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår. En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank. 

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Folk med låga inkomster väljer pengar

Storbanken visar att folk tenderar att välja pengar framför lycka i större utsträckning fram till en lön på 37 000 kronor. Därefter avtar trenden och bryts alltså ännu tydligare vid 50 000 kronor.

Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka på Center for Wellbeing, Welfare and Happiness vid Handelshögskolan i Stockholm. 

Handelshögskolan har dessutom frågat hur mycket folk skulle kunna tänka sig att betala varje månad för att bli ännu lyckligare, utifrån en tiogradig skala.

Omkring 3 000 kronor var det vanligaste svaret, enligt Di.

LÄS MER: Kritiskt läge inför hösten – tung smäll hotar hushållen

Foto D. Husted

Text: Redaktionen