Tre gripna på bar gärning

2024 02 25

Polisen har gripit tre personer under pågående brott efter att en inringare tipsat om att allt inte stod rätt till.

Tre personer har gripits i samband med ett misstänkt pågående brott i Upplands-Bro.

Det meddelar polisen ikväll.

De misstänkta ska ha gripits inne i brottsoffrets bostad.

– Två män och en kvinna har gripits av polis inne i en äldre mans bostad i Bro, uppger polisen.

Grannen misstänksam

De tre gripna personerna tros ha begått ett flertal brott.

– De är misstänkta för upprepade bedrägerier, meddelar polisen.

Skälet till att polisen åkte till den äldre mannens bostad var att en person ur allmänheten hade ringt in och tipsat om att någonting var fel.

– Polisen kunde gripa de tre personerna efter det att polisens ledningscentral fått ett samtal från en orolig granne som observerade när de tre personerna blev insläppta i mannens bostad, rapporterar polisen.

– Grannen gjorde en bedömning om att allt inte stod rätt till.

Misstänks för bedrägeri

Väl på plats fick polisen snart situationen klar för sig.

– Poliserna som kom till platsen kunde kontrollera de tre personerna och vad de hade haft för sig, berättar polisen.

Misstanke uppstod om att de var bedragare som var där för att lura mannen.

– Det framkom att de lurat mannen på pengar vid upprepade tillfällen. En förundersökning om grovt bedrägeri har inletts.

Startar utredning

Efter att de tre misstänkta bedragarna kunde gripas på bar gärning har det nu startats en utredning om fallet.

– I brottsutredningen ska nu samtliga brott mot mannen inventeras med de belopp som mannen lurats på. Anhörig till målsägaren har underrättats om händelsen, uppger polisen på sin hemsida.

Tveka inte att stänga dörren

Bedrägerier mot äldre har ökat kraftigt på senare tid.

Polisen uppmanar anhöriga att hjälpa till att förebygga bedrägerier genom att prata med dem och informera dem om hur bedrägerier kan gå till, exempelvis på nätet, via telefon eller i hemmet.

När det gäller bedrägerier i hemmet så uppmanar polisen människor att vara kritiska när de blir kontaktade av okända personer samt att inte tveka att stänga dörren eller lägga på luren om man känner oro.

Man bör inte släppa in okända i sitt hem innan man kunnat kontrollera att de är de som de utger sig för att vara, skriver polisen.

Arkivfoto: Polisen Göteborgs City

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Svensk gigant nära kollaps – staten går in med 320 miljoner

2025 12 05

En av Sveriges främsta prestigebyggen har stått på randen till kollaps.

Forskningsanläggningen Max IV i Lund blöder pengar.

Driften hänger på en skör tråd och det har varit anställningsstopp i tre år, rapporterar Sydsvenskan.

Dessutom är pengarna till underhåll slut och kostnaderna för hyra och el har bränt stora hål i budgeten.

Nu kommer räddningen.

Staten går in med 320 miljoner kronor vilket säkrar driften för nuvarande och nästa år.

Framför allt betyder det att vi slutar leva med kniven på strupen. Innan vi fick de här pengarna riskerade vi att gå med ett grandiost underskott, vilket hade fått väldigt dramatiska konsekvenser för våra möjligheter att fortsätta vara i drift 2026, säger Olof Karis, direktör vid Max IV-laboratoriet, till Sydsvenskan.

Världsledande

Max IV är ett svenskt nationellt laboratorium för forskning med synkrotonljus.

Tekniken beskrivs som världsledande används bland annat inom medicin. Själva anläggningen är en av världens mest avancerade för att undersöka material på atomnivå genom intensivt röntgenljus.

Redan för två år sedan noterade dock regeringen att anläggningen drabbats av "betydande kostnadsökningar".

– En nedstängning av anläggningen skulle leda till kraftiga förseningar av viktig forskning, eller att forskningsprojekt behöver avbrytas helt, sade dåvarande utbildningsminister Mats Persson (L) vid tillfället.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

"Inte reagera i panik"

Hösten 2023 tillsatte regeringen 40 miljoner kronor till Vetenskapsrådet för ett ökat bidrag till Max IV.

Nu blir det alltså ytterligare 320 miljoner.

Vi hade ju fått en indikation att vi skulle fortsätta att vara i gång och inte reagera i panik på att vi hade ett rejält hål på intäktssidan. Men så länge vi inte har pengarna på banken så lever vi i ovisshet, säger Olof Karis.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen