21 februari 2026

Tre branscher skriker efter personal

2024 04 07

Trots det ekonomiska läget behövs ny personal på flera håll.

Konjunkturen har som bekant vänt nedåt efter de snabba räntehöjningarna från Riksbanken.

Sänkningar är dock i korten framöver, och med det en möjlig ljusning av ekonomin.

Samtidigt finns det redan nu flera branscher som är i behov av personal.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

Är eftertraktat

Enligt arbetsförmedlingen är it-sektorn en av de branscher där det finns ett behov.

Jobbchanserna är generellt goda och det finns möjligheter för alla utbildningsnivåer.

Särskilt eftertraktade i dagsläget är dock it-analytiker och de som har kompetenser inom it-säkerhet.

“Kommer behövas”

Även inom den offentliga sektorn tycks det behövas personal på håll.

I synnerhet bedöms det gälla vårdyrken.

– Det kommer att behövas allt från undersköterskor där det räcker med yrkesinriktad gymnasieutbildning till specialistsjuksköterskor, lite mindre yrkesgrupper som arbetsterapeuter och vissa av de pedagogiska yrkena, säger arbetsförmedlingens analytiker Kerstin Eriksson till DN.

Inom industrin och tillverkningen tycks det också ske en ljusning, och här ser möjligheterna goda ut på både kort och lång sikt, menar Eriksson.

Kan ske i maj

Räntehöjningscykeln har kommit till sitt slut och ekonomin ser nu fram emot ett antal sänkningar som kan komma att ta fart redan i maj.

– Min bedömning i dagsläget är det finns en viss sannolikhet för en sänkning i maj, under förutsättning att inflationsutsikterna, inräknat utvecklingen för kronan, inte försämras påtagligt, framhöll riksbankschef Erik Thedéen under det senaste penningpolitiska mötet.

– Ett skäl att eventuellt börja sänka redan i maj är att vi då har större flexibilitet att gå gradvis fram med vidare ränteanpassningar.

Lugnt och försiktigt

Den som väntar sig snabba räntesänkningar lär dock bli besviken, då Riksbanken vill ha kontroll över processen.

– Med försiktiga och stegvisa sänkningar av styrräntan i linje med räntebanan finns det tid att löpande utvärdera hur våra åtgärder påverkar den ekonomiska aktiviteten och inflationsutsikterna.

– En sådan strategi gör det också möjligt att efter hand anpassa takten i sänkningarna, om det skulle visa sig att inflationstrycket avtar långsammare eller snabbare, jämfört med vår nuvarande bedömning.

Foto: M. Rad

Text: Redaktionen


Telenor går ut med viktigt meddelande till kunder

2026 04 12

Telenor varnar sina kunder för omfattande bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer i Sverige.

Det är en av de största inkomstkällorna för kriminella – och vissa har förlorat stora pengar till bedragarna.

Nu går Telekomjätten Telenor ut med ett viktigt meddelande till sina kunder om att det just nu förekommer en ökning av bluff-mejl som skickas ut.

Bluff-mejl cirkulerar

Bluff-mejl cirkulerar just nu som ser ut att komma från Telenor.

I mejlet påstås att en faktura har betalats två gånger och att mottagaren då kan begära återbetalning genom att klicka på en länk.

Det står även att om mottagaren inte begär återbetalningen inom 12 timmar så går mottagaren miste om återbetalningen.

Men det rör sig om bedrägeri – och den som får denna typ av mejl bör radera det direkt.

Så kan det se ut

Så här kan bluffmejlet se ut enligt Säkerhetskollen:

– Vi informerar dig om att din senaste faktura betalades två gånger av misstag. Vi inbjuder dig att begära en återbetalning genom att klicka på länken nedan, står det.

– Om detta inte löses inom de närmaste 12 timmarna kommer ingen återbetalning vara tillgänglig.

Den som klickar på länken kommer inte fram till Telenor, utan till bedragaren som då får chansen att inleda sitt bedrägeri.

Läs mer: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Så kan du känna igen

Telenor har tips till kunder som vill undvika att drabbas av bedrägerierna.

– De försöker ofta få dig att agera snabbt. Kanske med en uppmaning om att klicka på länkar, skriver telekomjätten.

Klicka inte på länkarna

Säkerhetskollen skickar med följande uppmaningar:

- Undvik att klicka på länkar från misstänkta avsändare. Är du osäker, ta kontakt med företaget via företagets officiella hemsida.

- Avstå från att lämna ut känsliga uppgifter, såsom personuppgifter och koder, och avstå från att signera med BankID.

Den som har drabbats uppmanas att omgående ta kontakt med banken och polisen.

Läs mer: Bästa bilen i världen har utsetts

Foto: Pexels resp Telenor

Text: Redaktionen


”Vi är redo att dö” – skickar meddelande till Trump

2026 04 12

Kubanerna är redo att dö för sitt land.

Det säger Kubas president Miguel Díaz-Canel på söndagen.

Venezuela och Iran har som bekant redan fått möta USA:s militär.

Donald Trump har utfärdat diverse hot mot Kuba – och nu slår landets president tillbaka mot sin amerikanska motsvarighet.

“Redo att dö”

Donald Trump har tidigare varnat för att “Kuba kommer snart” i vaga hot om vad han kan tänkas fokusera på efter kriget med Iran.

Kubas president Miguel Díaz-Canel säger nu att kubanerna är redo att dö för sitt land, rapporterar NBC News.

– Om det händer kommer det att bli strider, och det kommer att bli en kamp, och vi kommer att försvara oss, och om vi måste dö så dör vi, för som vår nationalsång säger: ”Att dö för fosterlandet är att leva”, säger han.

“Så irrationellt”

Men presidenten menar att det inte finns någon anledning för USA att attackera Kuba.

– Innan man fattar ett sådant irrationellt beslut finns det en logik, det vill säga dialogens logik; att föra diskussioner, debattera och försöka nå överenskommelser som leder oss bort från konfrontation, säger han.

Läs mer: Stor explosion i Ryssland

Senaste nytt

Under helgen har USA:s vicepresident JD Vance berättat att förhandlingarna med Iran inte lett till önskat resultat.

Iran vill enligt Vance inte ge upp sitt kärnvapenprogram.

Om fortsatta förhandlingar ska hållas är oklart – men helgens förhandlingar har inte lett till något avtal mellan länderna.

Inför blockad

Efter beskedet har Donald Trump meddelat att en blockad kring Hormuz-sundet är att vänta.

– Så, så ligger det till; mötet gick bra, man var överens om de flesta punkter, men den enda punkten som verkligen betydde något, KÄRNVAPEN, var man inte överens om, skriver Trump på Truth Social.

– Med omedelbar verkan kommer USA:s flotta, den främsta i världen, att påbörja processen med att BLOCKERA alla skepp som försöker ta sig in i, eller lämna, Hormuzsundet.

Läs mer: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp PRA

Text: Redaktionen