16 augusti 2026

Tre branscher skriker efter personal

2024 04 07

Trots det ekonomiska läget behövs ny personal på flera håll.

Konjunkturen har som bekant vänt nedåt efter de snabba räntehöjningarna från Riksbanken.

Sänkningar är dock i korten framöver, och med det en möjlig ljusning av ekonomin.

Samtidigt finns det redan nu flera branscher som är i behov av personal.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

Är eftertraktat

Enligt arbetsförmedlingen är it-sektorn en av de branscher där det finns ett behov.

Jobbchanserna är generellt goda och det finns möjligheter för alla utbildningsnivåer.

Särskilt eftertraktade i dagsläget är dock it-analytiker och de som har kompetenser inom it-säkerhet.

“Kommer behövas”

Även inom den offentliga sektorn tycks det behövas personal på håll.

I synnerhet bedöms det gälla vårdyrken.

– Det kommer att behövas allt från undersköterskor där det räcker med yrkesinriktad gymnasieutbildning till specialistsjuksköterskor, lite mindre yrkesgrupper som arbetsterapeuter och vissa av de pedagogiska yrkena, säger arbetsförmedlingens analytiker Kerstin Eriksson till DN.

Inom industrin och tillverkningen tycks det också ske en ljusning, och här ser möjligheterna goda ut på både kort och lång sikt, menar Eriksson.

Kan ske i maj

Räntehöjningscykeln har kommit till sitt slut och ekonomin ser nu fram emot ett antal sänkningar som kan komma att ta fart redan i maj.

– Min bedömning i dagsläget är det finns en viss sannolikhet för en sänkning i maj, under förutsättning att inflationsutsikterna, inräknat utvecklingen för kronan, inte försämras påtagligt, framhöll riksbankschef Erik Thedéen under det senaste penningpolitiska mötet.

– Ett skäl att eventuellt börja sänka redan i maj är att vi då har större flexibilitet att gå gradvis fram med vidare ränteanpassningar.

Lugnt och försiktigt

Den som väntar sig snabba räntesänkningar lär dock bli besviken, då Riksbanken vill ha kontroll över processen.

– Med försiktiga och stegvisa sänkningar av styrräntan i linje med räntebanan finns det tid att löpande utvärdera hur våra åtgärder påverkar den ekonomiska aktiviteten och inflationsutsikterna.

– En sådan strategi gör det också möjligt att efter hand anpassa takten i sänkningarna, om det skulle visa sig att inflationstrycket avtar långsammare eller snabbare, jämfört med vår nuvarande bedömning.

Foto: M. Rad

Text: Redaktionen


2 sep 2026

Svenskar överger tv-tjänst – 200 000 har lämnat

2026 09 03

Allt fler svenskar skrotar en omtvistad tv-lösning.

Allt färre svenska hushåll använder idag en populär tv-lösning.

På bara ett år har användningen minskat med 27 procent.

Kraftig minskning på ett år

För ett år sedan hade omkring 650 000 svenska hushåll tillgång till illegal IPTV.

Nu har siffran sjunkit till cirka 465 000 hushåll, enligt nya siffror från analysföretaget Mediavision.

Det innebär en minskning med 27 procent.

Trots nedgången är det fortfarande en mycket stor marknad.

Det genomsnittliga priset för en illegal IPTV-tjänst ligger enligt Mediavision på omkring 171 kronor i månaden.

Sammantaget innebär det att svenska hushåll betalar omkring 80 miljoner kronor varje månad för tjänsterna – motsvarande nästan en miljard kronor om året.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Därför kan svenskarna ha vänt

Mediavision kan inte slå fast exakt varför användningen minskar, men en möjlig förklaring är att kunskapen om problemen kring illegal IPTV har ökat.

– Fler kan ha blivit medvetna om att illegal IPTV inte är ett harmlöst lågprisalternativ och om vad pengarna riskerar att finansiera, säger Adrian Grande, analytiker på Mediavision.

Frågan har fått stor uppmärksamhet i Sverige under det senaste året.

Regeringens utredning om illegal IPTV har bland annat pekat på kopplingar mellan verksamheten och organiserad brottslighet, medan svenska TV-bolag har gått ut med varningar om tjänsten.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, i våras.

Pengar kan gå till kriminella

Problematiken handlar inte bara om upphovsrätt.

En statlig utredning har beskrivit illegal IPTV som ett omfattande samhällsproblem där stora inkomster kan hamna hos kriminella nätverk.

Samtidigt drabbas film- och tv-branschen, idrotten och andra rättighetshavare när innehåll distribueras utan tillstånd.

Problemet kan dessutom vara större än förlorade intäkter.

Den statliga utredningen har varnat för att den omfattande användningen av illegal IPTV även kan innebära ett säkerhets- och beredskapsproblem.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Glenn Carstens Peters

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen