JUST NU: Tråkig nyhet för Sverige – anses sämst på över tio år

2023 01 31

Sverige halkar ned på listan när den nya rankingen över korruption i världens länder släpps idag.

Bakom listan står Transparency International, som varje år uppdaterar sitt korruptionsindex för att ge en bild över vilka länder som är bäst respektive sämst på att bekämpa missbruk av anförtrodd makt för privat vinning.

Sverige har visserligen en hög placering jämfört med världen i stort, men tappar i år poäng och tilldelas därmed sitt sämsta resultat på över tio år.

– Sverige noteras för sin sämsta nivå i korruptionsindexet sedan 2012. Samtidigt har det funnits tecken på att förra regeringen tog till sig av våra krav på att arbetet mot korruption i Sverige behöver stärkas och tillsatte förra året Utredning om åtgärder mot otillåten påverkan och korruption, säger Ulrik Åshuvud, ordförande i Transparency International Sverige i ett pressmeddelande.

Näst sämst i Norden

Listan baseras på en poängsättning mellan 0-100, där så hög poäng som möjligt indikerar få problem med korruption.

När årets lista presenteras sjunker Sverige från 85 poäng förra året till 83 poäng i år, med underlag baserat på 2022.

Det innebär att Sverige nu också är näst sämst i Norden, med enbart Island bakom sig.

Uppmanar regeringen

Den utredning som den förra regeringen tillsatte vill dock den nuvarande “ta ett omtag” kring, enligt ett beslut förra veckan.

– Vi uppmanar regeringen att skyndsamt tillsätta den nya aviserade nya utredningen så att inte värdefullt påbörjat arbete går till spillo, säger Ulrik Åshuvud.

"Kan påverka Sveriges nivå"

Organisationen pekar bland annat på att en reviderad lag skulle kunna förhindra anonyma bidrag till politiska partier, vilket 5 av 8 riksdagspartier öppnade för före valet.

– Vi hade redan innan avslöjandet föreslagit att lagen borde utvärderas. Det är den här typen av händelser som kan påverka Sveriges nivå i korruptionsindexet, men framför allt påverkar det partiernas trovärdighet och medborgarnas tillit till förtroendevalda, säger Ulrik Åshuvud.

Danmark i topp

Längst upp på listan hittas Danmark på 90 poäng, med Finland jagandes hack i häl på andraplats.

Över två tredjedelar av länderna anses ha allvarliga problem med korruption och får färre än 50 poäng.

Ryssland parkerar exempelvis på 137:e plats med enbart 28 poäng, samtidigt som Ukraina går framåt något och stiger till 33 poäng och en rankingplats på 116 poäng.

USA tilldelas 69 poäng och rankas på plats 24.

Tio bästa och sämsta länderna

Tio bästa länderna enligt listan:

  1. Danmark (90)
  2. Finland och Nya Zealand (87)
  3. Norge (84)
  4. Singapore och Sverige (83)
  5. Schweiz (82)
  6. Nederländerna (80)
  7. Tyskland (79)
  8. Irland och Luxemburg (77)
  9. Hong Kong (76)
  10. Australien (75)

Tio sämsta länderna enligt listan:

  1. Somalia (12)
  2. Syrien och Sydsudan (13)
  3. Venezuela (14)
  4. Jemen (16)
  5. Libyen, Nordkorea, Haiti, Equatorial-Guinea och Burundi (17)
  6. Turkmenistan, Nicaragua, Komorerna och Tchad (19)
  7. Dominikanska Republiken (20)
  8. Guinea-Bissau och Kongo (21)
  9. Sudan och Eritrea (22)
  10. Zimbabwe (23)

Se rankingen i sin helhet på Transparency Internationals hemsida genom att klicka här

Foto: Ilzidedesigns

Text: Redaktionen


Svara inte på sms:en – gäller hela nästa vecka

2025 11 22

Svenskarna varnas för sms inför Black Week.

Nästa vecka drar Black Week igång och många svenskar gör sig redo för att fynda.

Även bedragare gör sig redo för att försöka lura folk på pengar – och risken bedöms vara särskilt hög under nästa vecka.

Säkerhetskollen går nu därför ut med en varning om att det finns en stor risk för falska sms under Black Week-veckan.

Gäller nästa vecka

Black Week drar igång på måndagen och svenskarna väntas ge sig ut i affärerna och fynda även på nätet.

Risken för falska sms och nätfiskemejl är förhöjd.

– Bedragare skickar meddelanden som ser ut att komma från de stora postföretagen, varnar Säkerhetskollen.

– Meddelandena påstår att det har uppstått problem med leveransen av beställda paket.

Många väntar

Som bekant är det fler svenskar än vanligt som väntar på paket under Black Week.

Bedragarna skickar därför meddelanden där det står att ett paket har fastnat i hanteringen och att mottagaren måste bekräfta sin adress eller betala en serviceavgift.

Så här kan ett sådant meddelande lyda:

– Vi kan inte slutföra din beställning. Vänligen bekräfta din leveransadress, annars kommer beställningen att returneras.

Meddelandena kan bland annat se ut att komma från Postnord och DHL – och den som får sådana sms bör undvika att svara, radera sms:et eller anmäla det.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Så många tänker handla

Den amerikanska traditionen har på senare år fått stort genomslag även i Sverige. 

Var tredje svensk planerar att handla under årets Black Week.

 I snitt uppger de som ska shoppa att de kommer lägga cirka 3 500 kronor. 

Det visar en ny undersökning från Länsförsäkringar.

“Sånt vi inte behöver”

Länsförsäkringars chefsekonom Stefan Westerberg skickar med ett tips inför Black Week.

– Reor och rabatter är trevliga men lockar oss att köpa sådant vi egentligen inte behöver, säger han.

Läs mer: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


Ockuperade Krym attackerat – mängder av explosioner

2025 11 22

Ukrainska drönare har slagit till mot Krym.

Attacken har genomförts under natten till lördagen.

Samtidigt som Zelenskyj funderar på om han ska acceptera USA:s fredsförslag eller inte fortsätter ukrainska drönare att slå till mot territorium som de ryska styrkorna har ockuperat.

Mängder av explosioner har noterats på Krym under natten, rapporterar Ukrainska Pravda.

Under attack

Drönare genomförde en storskalig attack mot det ockuperade Krym under natten.

Explosioner har inträffat i Simferopol, Hvardiiske, Krasnoperekopsk och Armiansk. 

Tidiga rapporter tyder på att kritisk energiinfrastruktur har träffats.

– Lokala invånare uppgav att de första explosionerna inträffade runt klockan 00:45 i Simferopol. Vittnen rapporterade smällar från riktningen av kraftvärmeverket, varefter en ambulans anlände till platsen runt klockan 00:50, uppger den ukrainska tidningen.

Minst tio i Hvardiiske

Bara i Hvardiiske har minst tio explosioner skett.

Ett av de sannolika målen för attacken var 220 kV-transformatorstationen i Krasnoperekopsk – som förser stora delar av Krym med elektricitet.

Även skottlossning ska ha hörts på halvön.

Läs mer: Bensinkedja kollapsar – förbereder nedläggning

Nya osäkerheter

Den nya amerikanska 28-punktsplanen har lett till oro i Europa och Ukraina om att det krigshärjade landet kommer att tvingas acceptera betydande eftergifter.

Samtidigt kommer uppgifter om att ryssarna inte är helt nöjda med planen, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“För framtida avtal”

ISW förklarar.

– Den ryska oppositionstidningen Verstka rapporterade den 21 november att diplomatiska källor och källor nära Kreml uppgav att bestämmelserna i den 28-punkts fredsplanen borde ses mer som en grund för ett framtida avtal och inte som ett avtal som Putin formellt skulle skriva under, uppger ISW.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen