Tråkig nyhet för Fredrik Reinfeldt

2023 05 24

Fredrik Reinfeldt är inte längre nummer ett.

Den tidigare M-ledaren och statsministern har under lång tid innehaft förstaplatsen på en väldigt prestigefylld lista.

Det handlar om listan över vilken partiledare som varit av störst betydelse för sitt parti i ett riksdagsval.

Både 2010 och 2014 angav 45 procent av Moderaternas väljare att just Reinfeldt var avgörande i valet av parti.

En toppnotering som hållit i sig.

Men nu är den forne statsministern besegrad, rapporterar Expressen.

Jimmie Åkesson ny etta

Den som slår Fredrik Reinfeldt på fingrarna är Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson.

Enligt en ny rapport om SVT:s vallokalsundersökning ansåg hela 48 procent av SD-väljarna att just partiledaren hade mycket stor betydelse när de gick och röstade i höstas.

– Reinfeldt har länge haft flera rekord, till exempel som den mest populära statsministern någonsin. Men i valun 2022 får han se sig besegrad av Åkesson, säger Henrik Ekengren Oscarsson, statsvetare vid Göteborgs universitet, till Expressen.

Kan bli svår övergång

Statsvetaren konstaterar att en stark ledare är en stor fördel för ett parti som SD, men det finns samtidigt en stor risk.

Nämligen vad som kommer hända med partiet den dag Jimmie Åkesson väljer att tacka för sig.

– Ju längre Jimmie sitter och upprätthåller starka förtroendesiffror och inte blir ifrågasatt, desto svårare blir det att efterträda honom, säger Henrik Ekengren Oscarsson om en framtida övergång.

Andersson tvåa

Övriga partiledare är en bra bit efter Jimmie Åkesson på samma lista.

Tvåa ligger Magdalena Andersson (S) på 36 procent.

Sämst i klassen är Miljöpartiets båda språkrör, där enbart nio procent angivit att de var betydelsefulla för val av parti.

Nobbar Almedalen

Trots att Jimmie Åkesson är så populär i sitt parti blir det inte partiledaren som representerar SD i sommarens Almedalsvecka på Gotland.

Förra veckan meddelade nämligen Åkesson att han nobbar den populära tillställningen.

– Jag har varit partiledare i 18 år nu och hållit tio tal i Almedalen. Den här gången känner jag att är det någon gång man kan passa på och låta andra delar av familjen styra sommarkalendern så är det den här gången, sade han till partiets nyhetskanal Riks.

Liten minskning i opinionen

När det gäller SD:s opinionssiffror sjönk partiet något tidigare under månaden när SvD/Sifo presenterade en ny barometer i början av maj.

SD parkerade då på 18,3 procent – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med månaden dessförinnan.

I en annan mätning från i våras, som specifikt undersökt förtroendet för partiledarna, hamnade Jimmie Åkesson på tredje plats bakom Magdalena Andersson respektive Ulf Kristersson (M).

Foto: Peter Knutsson, talarforum

Text: Redaktionen


21 okt 26

Bensin- och dieselförbud på väg – här införs det

2026 10 21

Det rödgröna styret i Stockholms stad räknar med att stoppa bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Ett sådant förbud träda i kraft under mandatperioden, bedömer Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

– Det hoppas och tror jag. Transportstyrelsen ska komma med ett besked innan jul, säger han till Di.

– En av de största kritikerna av miljözonen har varit turistbussbranschen, men på onsdag ska jag tala på en panel där de lanserar en eldriven turistbuss. Det verkar inte längre vara ett problem, fortsätter Strömgren.

”Kliv på vägen”

Det är oklart när förbudet kommer att träda i kraft, men Strömgren räknar med att fossildrivna bilar snart stoppas i innerstaden.

Den så kallade miljözon klass 3 föreslås omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret planerar dock att expandera zonen i ett nästa steg.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, har Lars Strömgren framhållit.

Länsstyrelsen sa nej

I maj upphävde Länsstyrelsen i Stockholm beslutet att införa miljözon 3.

– Skälen för Länsstyrelsen beslut är i korthet att kommunens utredning inte ger stöd för att nyttan av miljözonen överväger de samhällsekonomiska konsekvenser som den får i det aktuella området, löd motiveringen. 

Stockholms stad har överklagat beslutet till Transportstyrelsen, som blir den sista instansen att pröva ärendet. Ett beslut väntas före årsskiftet.

Läs mer: Biljätte kollapsar 

FAKTA: Miljözon klass 3

Följande personbilar, lätta lastbilar och lätta bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon.

Laddhybrider är inte tillåtna.

Följande tunga lastbilar och tunga bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon

- laddhybrider med utsläppsklass Euro 6.

Källa: Stockholms stad

Andra läser: Nya regler för flygresenärer – får ersättning direkt

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens

2026 10 21

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen