17 dec 2025

Tragisk händelse i direktsändning

2024 11 24

En tragisk händelse har inträffat i direktsändning.

Det var i dagens V75 som den tragiska händelsen inträffade.

Travhästen Ibiza Garbo deltog i V75-2 på travbanan Jägersro i Malmö.

Men efter loppet bekräftade TV4:s programledare att en tragedi hade inträffat, rapporterar Expressen.

Bekräftade tragedin

Hästen hade fallit ihop och dött efter loppet, uppger tidningen.

Händelsen bekräftas av TV4.

I ett första skede kunde programledaren Per Skoglund bara bekräfta för V75 Direkts tittare att någonting hade hänt med hästen Ibiza Garbo.

– Vi vet inte mer än att nummer 15 Ibiza Garbo ligger på banan just nu, sade han, enligt tidningen.

Men sedan kom beskedet om vad som hade hänt.

”Det är jättetungt”

I TV4:s sändning bekräftades kort därefter att den omtyckta travhästen hade dött på travbanan.

Ibiza Garbo tränas och körs av Ken Ecce.

Tränaren och kusken var chockad efter den tragiska händelsen, och väldigt tagen över hela situationen, enligt en tv-reporter.

– Han berättade att han inte fick någon kontakt med hästen när han skulle få ut henne ur loppet med 800 meter kvar. Det är jättetungt, säger reportern Patrik Fernlund i sändningen, enligt Expressen.

Inte första gången

Ken Ecce som körde hästen uppges ha klarat sig bra fysiskt, enligt Travronden.

V75 har dock fortsatt trots den tragiska händelsen, och pågår fortfarande med sändningar i TV12 och TV4 under eftermiddagen och kvällen.

Det är inte första gången som en travhäst råkar ut för en tragedi.

I somras dog till exempel travhästen Dodi efter att han träffats av blixten, enligt Aftonbladet.

Det skedde dock inte på travbanan, utan hemma på den finske travtränaren Erkki-Pekka Mäkinens gård i Finland.

I samband med att blixten slog ned hörde tränaren en duns.

– Blixten hade slagit ner så hårt att hästen studsat upp en meter eller två och sedan slagit i marken, berättade tränaren, enligt tidningen.

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 16

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen