Tragedi i bostad – ung person död

2024 06 01

En ung person har hittats död i sin bostad.

Den avlidna personen har anträffats i Piteå.

Enligt polisens finns det oklara omständigheter kring dödsfallet.

– En person, en ung man, har anträffats avliden i en bostad i Piteå under lördagen, rapporterar polisen.

– Anhöriga är underrättade.

Startar en brottsutredning

Informationen om dödsfallet är knapphändig.

Men polisen har meddelat att man inte kan utesluta att den unge mannen har utsatts för ett brott.

Därför startar man nu en brottsutredning.

– Då det finns oklara omständigheter i ärendet inleds en förundersökning som i nuläget rubriceras mord, meddelar polisen.

Dörrknackning i närområdet

Polisen vidtar därför omfattande utredningsåtgärder under lördagen.

– Polisens tekniker gör en undersökning i bostaden, förhör ska hållas och dörrknackning utförs i närområdet, uppger polisen.

– En rättsmedicinsk undersökning ska också göras.

Men det är alltså fortfarande oklart om brott ligger bakom det tragiska dödsfallet.

– Det finns ingen misstänkt eller frihetsberövad i ärendet, enligt polisen.

Misstänkt mord i Lund

Bland övriga polisnyheter noteras också ett misstänkt mord i centrala Lund.

Det inträffade under natten till lördag.

– Under natten har en man anträffats avliden i en lägenhet i centrala Lund, rapporterar polisen.

Polisen har även identifierat en misstänkt gärningsman.

– Senare under natten kunde en man i 50-års åldern gripas i Malmö, uppger polisen.

Mannen är anhållen på sannolika skäl.

Han greps av polis i Malmö vid 01-tiden i natt, uppger Sydsvenskan.

Mannens lägenhet i Lund ska också ha genomsökts av polis.

– Det har under natten genomförts flera utredningsåtgärder så som förhör och teknisk undersökning av lägenheten, meddelar polisen.

Den mördade mannen var i 20-årsåldern, uppger TV4.

Uppgifter till kanalen gör gällande att offret var så allvarligt slagen att han inte kunde identifieras.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


Invasion i svenska hem – uppmanas söka hjälp

2025 04 17

Myrorna har börjat dyka upp inomhus igen – men de allra flesta är helt ofarliga, enligt Anticimex.

Nu är det vår igen – och myrorna invaderar svenska hem.

Förra veckan ökade antalet samtal om myror i hemmet till Anticimex med hela 70 procent jämfört med föregående vecka, rapporterar SR.

Lämnar spår: “Tar sig in”

Jörgen Schroeder är skadedjursexpert på Anticimex Skåne. 

Han berättar hur det brukar gå till när myrorna letar sig in i hemmen.

– Man kan ha spillt en liten klick sylt eller marmelad på golvet. De tar sig in, och hittar de något gott lämnar de även doftspår efter sig, så att deras kompisar hittar dit också, säger Schroeder till radiokanalen.

“Större gäng problematiskt”

Allt som oftast är myrorna ofarliga, men problemen blir flera i takt med att ytterligare myror ansluter.

– När det blir ett större gäng så blir det så klart problematiskt för oss, men det är ingen fara, framhåller Schroeder.

Läs mer: Svenskt fenomen hyllas över hela världen – “Briljant”

Då ska du söka hjälp

Vanliga trädgårdsmyror är ingen fara – men upptäcker man större myror såsom hästmyran, som är en så kallad träskademyra, behöver man söka hjälp.

Annars riskerar man skador i hemmet.

– De äter sakta upp virket i byggnaden, säger Schroeder.

Varnar för svartmyror

Anticimex varnar också för just hästmyror – men också för svartmyror – på sin officiella webbplats.

– Det finns flera myrarter i Sverige. Några av dessa, som hästmyrorna, räknas som skadedjur eftersom de angriper virke och trä, vilket kan påverka säkerheten i våra byggnader. Andra myror, som svartmyrorna, räknas som skadedjur eftersom de många gånger invaderar våra hem under vår och sommaren i jakt på föda, skriver Anticimex.

Läs vidare: Domarens besked – Trump kan åtalas

Foto: J. Eriksson samt Anticimex (pressfoto)

Text: Redaktionen


Går till rasande attack: “de är utom kontroll – verkar hata Trump”

2025 04 17

USA:s president Donald Trump går till hårt angrepp mot hela det amerikanska domstolssystemet.

En federal domare satte i dagarna stopp för Trumpadministrationens order att återkalla juridisk status och arbetstillstånd för de cirka 530 000 migranter som kom till USA från Kuba, Haiti, Nicaragua och Venezuela under Joe Bidens tid i Vita huset.

Samtliga fall måste enligt domaren prövas var för sig.

Det får nu Trump att se rött och ta ut ilskan via sociala medier.

– Kan ni tro det? En domare dömde mot oss om 530 000 illegala migranter (...) och sade att de inte kan ses som en grupp, utan att varje fall måste prövas individuellt, framhäver han på Truth Social och fortsätter:

– Baserat på domstolssystemet skulle det ta ungefär 100 år. Vad händer med våra domstolar? De är helt UTOM KONTROLL. De verkar hata “TRUMP” så mycket det går!

Trump beordrade stopp

De berörda migranterna kom till USA under det så kallade CHNV-programmet, ett humanitär villkorligt program där medborgarna i de fyra länderna, samt deras närmaste familjemedlemmar, kunde vistas i USA i uppemot två år om en person i landet ansvarade för deras ekonomiska försörjning.

Syftet var enligt Bidenregeringen att minska illegal invandring vid södra gränsen och få bättre kontroll över de som tar sig in i landet.

Programmet pausades under tre veckor i augusti 2024 för att utreda bedrägeri, men återupptogs senare under sommaren. 

I samband med Donald Trumps installation i Vita huset i januari i år avslutades satsningen genom en presidentorder.

“Var är RÄTTVISAN???”

Men domaren Indira Talwani, utsedd av tidigare presidenten Barack Obama, har alltså blockerat ordern, rapporterar bland annat Fox News.

– Vi försöker ta tillbaka vårt land från förstörelsen som orsakats av demokraterna och den kriminella Joe Biden, rasar Trump.

– Jag vann med en policy om sunt förnuft, och vilket sunt förnuft har vi om vi måste ha 530 000 rättegångar? Denna radikaliserade domare säger att sömniga Joe Biden kan flyga mer en än halv miljon människor till USA, PÅ EN DAG, men vi måste ägna många år av långa och tråkiga prövningar för att flyga var och en av dem tillbaka hem. Var är RÄTTVISAN här??? skriver Trump.

LÄS MER: Stämmer Trumpadministrationen – “Ska inte kunna göra detta”

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen