Tragedi i bostad – ung person död

2024 06 01

En ung person har hittats död i sin bostad.

Den avlidna personen har anträffats i Piteå.

Enligt polisens finns det oklara omständigheter kring dödsfallet.

– En person, en ung man, har anträffats avliden i en bostad i Piteå under lördagen, rapporterar polisen.

– Anhöriga är underrättade.

Startar en brottsutredning

Informationen om dödsfallet är knapphändig.

Men polisen har meddelat att man inte kan utesluta att den unge mannen har utsatts för ett brott.

Därför startar man nu en brottsutredning.

– Då det finns oklara omständigheter i ärendet inleds en förundersökning som i nuläget rubriceras mord, meddelar polisen.

Dörrknackning i närområdet

Polisen vidtar därför omfattande utredningsåtgärder under lördagen.

– Polisens tekniker gör en undersökning i bostaden, förhör ska hållas och dörrknackning utförs i närområdet, uppger polisen.

– En rättsmedicinsk undersökning ska också göras.

Men det är alltså fortfarande oklart om brott ligger bakom det tragiska dödsfallet.

– Det finns ingen misstänkt eller frihetsberövad i ärendet, enligt polisen.

Misstänkt mord i Lund

Bland övriga polisnyheter noteras också ett misstänkt mord i centrala Lund.

Det inträffade under natten till lördag.

– Under natten har en man anträffats avliden i en lägenhet i centrala Lund, rapporterar polisen.

Polisen har även identifierat en misstänkt gärningsman.

– Senare under natten kunde en man i 50-års åldern gripas i Malmö, uppger polisen.

Mannen är anhållen på sannolika skäl.

Han greps av polis i Malmö vid 01-tiden i natt, uppger Sydsvenskan.

Mannens lägenhet i Lund ska också ha genomsökts av polis.

– Det har under natten genomförts flera utredningsåtgärder så som förhör och teknisk undersökning av lägenheten, meddelar polisen.

Den mördade mannen var i 20-årsåldern, uppger TV4.

Uppgifter till kanalen gör gällande att offret var så allvarligt slagen att han inte kunde identifieras.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Det är en jätteskandal” – Morgan Johansson går i taket

2025 06 06

Sveriges biståndsmyndighet Sida ville betala ut stöd till FN-organet Unwra, som är den främsta humanitära organisationen som verkar i Gaza.

Under våren föreslog Sida att 30 miljoner kronor skulle betalas ut till Unwra.

Förslaget var ett separat initiativ efter att regeringen pausat det ordinarie biståndet, rapporterar SVT Nyheter.

Sida planerade att skicka en skrivelse om förslaget till utrikesdepartementet. 

Men myndigheten stoppades av regeringen.

Enligt SVT:s uppgifter kontaktade regeringens statssekreterare Diana Janse biståndsmyndighetens generaldirektör. I ett sms skrev hon att Sidas föreslagna stöd ”inte bidrar till något här”. Statssekretaren ska också ha gett generaldirektören muntliga instruktioner om att inte betala ut något stöd.

Raseriet: ”Det är en jätteskandal”

Socialdemokraternas utrikespolitiska talesperson Morgan Johansson reagerar starkt på uppgifterna.

– Det här är en jätteskandal. Barn svälter ihjäl i Gaza, och Sverige har dragit in allt stöd till den enda organisation som effektivt kan få ut mat och vatten till svältande människor, framhåller han i en kommentar till SVT.

Vidare kräver Johansson och S att regeringen kallar till ett extrainsatt regeringssammanträde och ändrar beslutet om att stoppa biståndet till Unwra.

Regeringen: Omöjligt för Unwra att utföra effektivt arbete 

Regeringen stoppade biståndet till Unwra efter att Israel förbjudit organisationen. Israel har anklagat flera Unwra-anställda för att ha deltagit i Hamas massaker den 7 oktober 2023. Unwra avskedade nio personer efter Israels anklagelser.

Enligt biståndsminister Benjamin Dousa (M) omöjliggör Israels stopp ett samarbete med hjälporganisationen.

– Det blir mycket svårt och kanske till och med omöjligt för Unrwa att bedriva effektivt biståndsarbete i Gaza, har han sagt till SVT Nyheter.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Kunder strömmar till Elgiganten – folk köper samma sak

2025 06 06

Inför sommaren är det en särskild vara som står högst på önskelistan.

Efterfrågan är enorm.

Sedan förra året har försäljningen femdubblats. Enligt Elkjøp, elektronikkoncernen där Elgiganten ingår, har trycket aldrig varit större.

Alla tycks vilja köpa samma sak – en robotgräsklippare.

– Aldrig tidigare har efterfrågan på den nya generationen robotgräsklippare varit så hög som den är nu, säger Joachim Barth, företagets kommunikationsrådgivare, till DinSide.

– Vi såg förra året att vi kunde förvänta oss en försäljningsökning och har förberett lagerlokalerna och så att det ska finnas tillräckligt med robotgräsklippare år folket.

Flera butiker har rea

Att det är stort intresse för robotgräsklippare just nu är kanske inte så konstigt.

Säsongen har precis börjat och när regnet varvas med solsken växer gräset så att det knakar. För närvarande har flera butiker dessutom rea på robotarna, enligt Aftonbladets köpguide.

– Den stora fördelen med att ha en robotgräsklippare är att man sparar mycket tid, och vad kan var bättre än att få tid över till andra aktiviteter och mindre jobb i trädgården? Robotgräsklipparen ger dig ett perfekt klippresultat och en perfekt höjd på gräset, förklarar Elgiganten.

LÄS MER: Willys agerande väcker ilska – “blev ledsen och chockad”

Framför allt i grannlandet

Och kunderna tycks ha fallit för lockelsen hos kedjorna.

Enligt Elgigantenkoncernen beror det sannolikt på att ny och bättre teknik erbjuds till ett lägre pris än förr.

– Många vill lägga sin tid på att göra något annat än att klippa gräs, och det har blivit mycket enklare, säger Joachim Barth.

Även Power märker av det stora intresset. Framför allt är det norrmännen som vill utrusta trädgården i sommar.

– Efterfrågan på robotgräsklippare i Norge har ökat markant på senare tid, säger Danial Bhatti, försäljningschef på Power, till DinSide.

Den som vill göra som norrmännen gör dock bäst i att noga jämföra de olika egenskaperna i robotarna innan man bestämmer sig för vilken modell – och varifrån – som ska inhandlas.

Batterikapacitet, laddningstid, klipphöjd och om roboten klarar branta sluttningar bör beaktas när man väljer modell, säger Danial Bhatti.

LÄS MER: Postnord varnar kunder – hela Sverige påverkas

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen