Trafikverket varnar för nytt E22

2024 01 17

Ett kraftigt snöoväder har dragit in över Sverige under onsdagen.

SMHI har utfärdat en orange varning, den näst högsta, från Bohuslän ner till stora delar av Halland.

Västkusten är hårt drabbat.

Polisen uppmanar allmänheten att inte ge sig ut på vägarna.

– Väglaget är inte lämpat för bilkörning. Det är snövallar och mycket snö och dålig sikt, säger polisens presstalesperson Hans-Jörgen Ostler till GP.

Förberedande åtgärder

Under onsdagen har flera åtgärder vidtagits för att möta snöovädret.

Kollektivtrafik har ställts in på många håll, skolelever tvingas stanna hemma och Trafikverket har satt in bandvagnar.

– Vi har beslutat att skicka bandvagnar som kommer att stå räddningstjänsten till förfogande. Vi kommer skicka tre till Göteborg och tre till Uddevalla, sa Felicia Danielsson, kommunikatör på Trafikverket, till P4 Väst under gårdagskvällen.

Varnar för skräckscenario

Trafikverket har agerat förebyggande.

Men myndigheten utesluter inte att ett nytt skräckscenario kan uppstå på vägarna.

Den 3 januari fastnade cirka 1 000 fordon på E22 mellan Hörby och Kristianstad. Människor satt fast i sina bilar i många timmar innan de kunde evakueras.

Nu varnar Bengt Ohlsson, presschef på Trafikverket, för att ett nytt E22 kan uppstå.

– Det finns alltid risk för att vi ska få ett nytt E22. En olycka som pluggar igen vägbanan och snö som ställer till det. Vinden skapar stora snövallar som inte går att ta sig förbi. Snömässigt är det ingen skillnad då och nu, säger han till Expressen och tillägger:

– Vi har inte kameror som täcker alla 10 000 kilometer av väg och sker en olycka måste vår ledningscentral få reda på det, men det kan ta tid.  

Uppmaningen: Ta med termos och filt

Även polisen varnar för att ett liknande scenario kan inträffa.

– Om man trots allt måste ge sig ut i trafiken idag så är det klokt att ta med sig en termos med varm dryck samt jacka alternativt filt ifall man blir stående med bilen. Då klarar man sig en stund, säger Hans-Jörgen Ostler till GP.

Foto: E. Myznik

Text: Redaktionen


Chockuppgifter om utvisningarna till ökända fängelset: ”75 procent finns inte med”

2025 04 07

USA:s president Donald Trump har lovat att genomföra omfattande massutvisningar av illegala invandrare.

Politiken välkomnas av en stor del av USA:s väljare, som vill se en hårdare migrationspolitik.

Uppmärksammad video 

För några veckor sedan marknadsförde Trump sin hårdföra politik genom att publicera ett filmklipp på sina sociala medier. Videon påstods visa 238 venezuelanska gängmedlemmar som deporterades från USA till ett ökänt högsäkerhetsfängelse i El Salvador.

Deras fall har dock inte prövats rättsligt. När personerna befann sig i luften beordrade den federala domaren, James E Boasberg, att utvisningarna skulle stoppats.

Men det hjälpte föga. Flygplanen landade i El Salvador och fångarna transporterades till det ökända fängelset CECOT, som har kapacitet för 40 000 fångar.

Majoriteten inte dömda

Donald Trump reagerade kraftigt på försöket att stoppa utvisningarna.

– Om en president inte har rätt att kasta ut mördare och andra brottslingar ur vårt land för att en radikal vänstergalen domare vill ta på sig rollen som president, då har vårt land mycket stora problem och kommer att misslyckas! dundrade han på sin sociala medie-plattform Truth Social.

Nu kommer dock nya uppgifter som indikerar att majoriteten av personerna som utvisats till El Salvador inte är ”mördare och brottslingar”.

Hela 75 procent av migranterna är inte dömda för några brott överhuvudtaget, rapporterar CBS News.

Kanalens granskningsprogram ”60 Minutes” har inte kunnat hitta brottsregister för 75 procent av venezuelanerna som fängslats i El Salvador.

– Interna regeringsdokument och offentliga register indikerar att en överväldigande majoritet inte har några uppenbara brottsdomar eller ens brottsanklagelser mot sig, rapporterar kanalen.

En av de som utvisats är Hernandez Romero. Enligt hans advokat sökte Romero asyl i USA på grund av hotbilden mot honom i Venezuela som grundade sig i hans sexuella läggning och politiska åsikter. I USA jobbade han som makeupartist.

– Det är skrämmande att se. Han lever under de mest hemska förhållanden jag kan föreställa mig, säger advokaten Lindsay Toczylowski.

22 procent i registret

Granskningen visar att minst 22 procent av fångarna har begått brott i USA eller andra länder.

–  De flesta av brotten är icke-våldsbrott, såsom stöld, butiksstöld och intrång. Ett dussintals anklagas för allvarligare brott, inklusive mord, våldtäkt, misshandel och kidnappning, rapporterar CBS News.

Vita huset svarar

En talesperson för USA:s departement för inrikes säkerhet (Department of Homeland Security) har kommenterat uppgifterna.

Hon menar att Vita huset har bevis som kopplar personerna till det kriminella gänget Tren de Aragua.

Enligt talespersonen rör det sig om tatueringar och inlägg på sociala medier som kopplar männen till det ökända kriminella gänget. Vidare uppger hon att det finns ytterligare bevis som räknas som ”statshemligheter” och därmed inte kan presenteras.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


”Häpnadsväckande besked” – Grönland vänder sig till Kina

2025 04 07

Det storpolitiska spelet om Grönland fortsätter.

USA, med president Trump i spetsen, har visat stort intresse för världens största ö, som i dag är en självstyrande del av Danmark.

Enligt Trump hotas Grönland av både Kina och Ryssland.

– Man har fartyg som seglar utanför Grönland från Ryssland, från Kina och från många andra platser. Vi kommer inte att tillåta att något inträffar som skadar världen eller USA, har han sagt till NBC News.

I samma intervju fastslog Trump att USA behöver ta full kontroll över ön.

– Det finns en god möjlighet att göra det utan militärt våld. Men jag utesluter ingenting.

Vänder sig till Kina

Nu kommer ett bakslag för Trumps expansiva planer.

Vivian Motzfeldt, utrikespolitisk ansvarig i den nya grönländska regeringen, sträcker ut handen till Kina.

I en intervju med Berlingske säger Motzfeldt att Grönland inte ska ”kolla västerut”, utan i stället öka samarbetet med Kina.

– Kina är väldigt viktigt för oss, och vi är angelägna om att stärka vårt samarbete, säger hon.

Danska TV2 beskriver uttalandet som ”häpnadsväckande”.

– Inte minst med tanke på Donald Trumps och USA:s stora intresse för landet i norr, rapporterar kanalen.

Reste till Kina

Det är oklart inom vilka områden som Grönland och Kina kan stärka sitt samarbete.

Vivian Motzfeldt reste till Kina 2023. Där träffade hon landets dåvarande biträdande handelsminister och biträdande utrikesminister.

– Mötet beskrevs som en succé. Det handlade bland annat om samarbete kring fiske och turism, rapporterar TV2.

Därför ökar Kinas intresse

Arktis, inklusive Grönland, är rikt på outnyttjade resurser som gas, olja och mineraler och har en stark strategisk betydelse. I takt med att isarna smälter på grund av klimatförändringar växer också nya sjöfartsrutter fram, vilket minskar restiden från Europa, Asien och USA.

Det har lett till att Kina också börjat intressera sig för Arktis, vilket den amerikanska militären målat upp som ett hot mot hela den regionala stabiliteten.

Foto: rhk111

Text: Redaktionen