Trafikverket utfärdar ovanlig varning – problem på E22

2024 04 28

Trafikverket går på kvällen ut med en ovanlig varning.

Sent under lördagen har vissa problem uppstått på E22.

Närmare bestämt är det mellan Häggebotorp och Lund som det nu råder utmaningar på vägen.

Det med anledning av att flera kor befinner sig ute på vägen.

Det rapporterar Expressen.

I båda riktningar

Trafikverket går därför ut med en varning för korna.

Bilister bör ta det försiktigt och hålla utkik efter djur.

Korna rör sig på eller i närheten av vägbanan i båda riktningarna.

Oklar prognos

Det finns ingen prognos för när problemet kan vara löst.

Det är oklart hur korna har tagit sig ut på vägen, men det kan innebära en stor risk för bilister.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon olycka har inträffat.

Viktigt vara uppmärksam

Polisen framhåller vidare att det är mycket viktigt att vara försiktig ute på vägarna i största allmänhet på grund av risken för viltolyckor.

Varje år krockar bilar med älgar, rådjur och andra djur, vilket leder till stora skador.

– Om du råkat ut för en viltolycka med älg, rådjur, hjort, vildsvin, björn, varg, järv, lo, utter, örn eller mufflonfår ska du omedelbart ringa 112 och göra en polisanmälan, framhåller polisen via sin webbsida.

– Du ska även placera ut en varningstriangel samt märka ut platsen där olyckan har skett. Markeringen ska vara på den sida av vägen där djuret försvann. 

– Du måste göra en polisanmälan, ställa ut triangel och markera olycksplatsen även om djuret inte är synbart skadat eller ligger avlidet kvar på platsen.

Jägare kontaktas

När en viltolycka sker finns det tydliga rutiner gällande vad som sker direkt efteråt.

– Förfölj eller spåra inte ett skadat djur själv. Polisen kontaktar en jägare med särskild kompetens för att spåra det påkörda djuret, meddelar polisen.

– Det finns en speciell markeringsremsa som kan användas för att markera platsen där djuret ligger eller där det lämnat platsen. 

– Den delas bland annat ut på bilprovningsstationer och i polishus. Remsan finns även i en del nya bilar. Om du inte har någon markeringsremsa måste du märka ut platsen med något annat som är väl synligt, till exempel en plastpåse eller en halsduk.

Foto: L. Heymann

Text: Redaktionen


JUST NU: Flygolycka i Sankt Petersburg – 162 personer ombord

2025 10 20

Ett passagerarflygplan har kraschat på Sankt Petersburgs flygplats.

Flygplanet var på väg till Azerbajdzjans huvudstad Baku, men tvingades gå ner för att nödlanda i Sankt Petersburg.

Beslutet att nödlanda togs efter att ett fel hade upptäckts på flygplanet.

Nödlandningen slutade med att flygplanet kraschade på landningsbanan.

– Olyckan inträffade tidigt på måndagen när ett Airbus A320-plan nödlandade på Pulkovo flygplats. En nödlandning fick göras på grund av ett fel i landningsstället, uppger finska Iltalehti.

162 personer ombord

Flygplatsen utanför Sankt Petersburg är en av Rysslands största flygplatser.

– Planet har spårat ur från landningsbanan på huvudflygplatsen i Sankt Petersburg i Ryssland, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Ombord på flygplanet fanns 162 personer.

Enligt rapporter ska ingen ha skadats allvarligt.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Fartyg ska bordas – tung smäll för Ryssland

Inte avslöjat företaget

Ryska statliga medier har ännu inte avslöjat namnet på det företag som genomförde flygningen.

Övriga flygningar till och från flygplatsen fick avbrytas under morgontimmarna.

Under de senaste åren har trafiken på flygplatsen stått stilla flera gånger, ofta på grund av ukrainska drönare i luftrummet.

Olycka i somras

I slutet av juli kraschade ett annat flygplan i Ryssland.

Det var i Amurregionen i ryska Fjärran Östern, rapporterade Reuters.

Planet rapporterades försvunnet på väg från Blagoveshchensk till Tynda.

De ryska myndigheterna hittat senare det brinnande flygplanet 16 kilometer från Tynda.

– Planet försvann från radarn när det försökte landa på Tynda flygplats. Enligt den ryska nyhetsbyrån Tass misstänks orsaken till olyckan preliminärt vara ett misstag av planets besättning och dålig sikt, uppger Iltalehti.

Enligt guvernören i Amurregionen, Vasilij Orlov, fanns det totalt 49 personer ombord på planet.

– Enligt preliminära uppgifter fanns det 43 passagerare och 6 besättningsmedlemmar ombord. Alla nödvändiga medel har använts för att söka efter planet, skrev han på sociala medier.

Flygplanet var en sovjettillverkad Antonov An-24.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

Text: Redaktionen


Pensionen ändras för 2,3 miljoner pensionärer

2025 10 20

Pensionerna kommer att öka nästa år.

Det bekräftar Pensionsmyndigheten på måndagsmorgonen, som kommer att vidarebefordra informationen till regeringen.

Den största ökningen gäller inkomstpensionen som kommer att öka med 1,9 procent i januari 2026. Garantipensionen ökar samtidigt 0,7 procent.

En större andel har båda två, och det exakta beloppet för varje pensionär blir klart först i början av nästa år.

– För många består pensionen av flera olika delar och därför kan vi inte säga något om de exakta pensionsbeloppen förrän en bit in på 2026, säger Kristian Seth, analyschef på Pensionsmyndigheten, i ett uttalande.

– Det är alltså ingen idé att ringa oss om detta ännu. Men vi kan berätta att inkomstpensionen, som följer inkomstutvecklingen i samhället, ökar med 1,9 procent efter årsskiftet.

Logga in på Mina sidor

När det gäller garantipensionen baseras höjningen på det prisbasbelopp som höjs från 58 000 kronor 2025 till 59 200 kronor nästa år. 

Det är dock relativt få som enbart har garantipension, enligt Pensionsmyndigheten., 

– De flesta pensionärer som har garantipension har dock också inkomstpension och får därför en höjning av sin allmänna pension med mellan 0,7 procent och 1,9 procent. Information om exakt storlek på höjningen finns i januari 2026 på Mina sidor på pensionsmyndigheten.se och i pensionsbeskeden som skickas till alla pensionärer, informerar myndigheten.

LÄS MER: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Berör över två miljoner

Totalt kommer 2,3 miljoner pensionärer att få höjd pension. För de olika grupperna ser det enligt Pensionsmyndigheten ut enligt följande:

  • Ungefär 1,1 miljoner pensionärer med har inkomstpension och/eller tilläggspension utan grundskydd som garantipension eller bostadstillägg. Dessa inkomstgrundade pensionsdelar höjs med 1,9 procent.
  • Ungefär 890 000 pensionärer får inkomstpension och en del garantipension och får därmed en ökning på mellan 0,7 och 1,9 procent.
  • Ungefär 300 000 pensionärer har låg eller ingen inkomstpension och får därmed sin garantipension uppräknad med knappt 0,7 procent.

LÄS MER: Prissmäll väntas för svenska hushåll – på grund av Norge

Foto: B. Macdonald

Text: Redaktionen