13 april 2026

Totalstopp på E4 – svart rök stiger mot himlen

2024 07 19

En lastbil står i lågor på E4.

Olyckan har ägt rum i höjd med Hölö i norrgåenderiktning mot Södertälje.

En lastbil, som nu står stilla, har börjat brinna.

Det rapporterar lokaltidningen LT.

Enligt räddningstjänsten ska branden ha uppstått på lastbilens släp, som är fylld av betongmaterial, framhåller tidningen.

Vägen avstängd

På bilder från olycksplatsen syns hur ett enormt svart rökmoln stiger mot himlen.

Just nu är vägen helt avstängd då insatsen pågår, enligt Trafikverket.

Det finns uppgifter om att en person ska vara inblandad i olyckan. Skadeläget är dock okänt.

Räddningstjänstens släckningsarbete pågår för fullt och släpet ska ha lyckats kopplats bort från själva lastbilen.

"Brinner väldigt mycket"

Vittnen rapporterar om dramatiska scener på E4.

– Det började ryka, så vi stannade en bit bort.

– Sen började det brinna väldigt mycket, mycket snabbt.

Det säger Viktor Sallhag, som är på plats, till Aftonbladet.

Stopp i över 30 minuter

Enligt kvällstidningen har det varit helt stopp i trafiken i ungefär en halvtimme.

Larmet inkom 11.22 och prognosen på släckningsarbetet är 30 minuter. När E4:an kan öppnas igen är dock oklart.

Till skillnad från de problem som tidigare uppstått på E4 handlar alltså detta om en akut olycka.

I början av juli rådde det istället trafikkaos på samma motorväg, men då på grund av planerade trafikarbeten som inte föll väl ut.

Mellan Nyköping och Norrköping var det kilometerlånga köer förra veckan.

– Det byggde på väldigt mycket mer trafik än vad vi hade förväntat oss, säger Andreas Borg, Trafikverkets projektledare för underhåll, till SVT.

Flera personer rapporterades missa sina flyg på grund av det olyckliga stoppet.

Arkivfoto: MSB

Text: Redaktionen


23 april 2026 (använd ej på SoMe)

Hel matkedja förutspås lägga ned – flera butiker stängda

2026 04 23

Det går trögt för Axfoods “svarta får”.

Drygt ett och ett halvt år har gått sedan Willyskoncernen Axfood fick grönt ljus från Konkurrensverket att köpa City Gross butiker.

Förvärvet har hittills inte varit någon succé.

Tre City Grossbutiker har sedan dess stängt och flera har konverterats till Willysbutiker.

När de senaste kvartalssiffrorna publiceras på torsdagen visas fortsatt svaga siffror för kedjan. Rörelseresultatet ligger på minus 54 miljoner och försäljningen minskade med 1,2 procent. Delvis på grund av just butiksstängningarna, konstaterar Axfood idag.

Förutspås gå i graven

I höstas stängde City Gross sin butik i Kungens Kurva i Stockholm. Butiken gick med stora förluster.

Betydligt fler kan dock ryka. Till och med samtliga 40 i landet, om man ska tro Ulf Johansson, handelsprofessor vid Lunds universitet.

Experten har tidigare förutspått att City Gross kommer att gå i graven.

Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? har han sagt till Dagligvarunytt. 

LÄS MER: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen

Axfood: en långsiktig satsning

Ulf Johansson syftade bland annat på att Axfoods besked om att en handfull City Grossbutiker ska övergå till Willysbutiker tydligt visar att man inte tror på varumärket.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, löd expertens dom.

Axfood själva ser mer positivt på framtiden.

Trots att City Gross gick back 54 miljoner är det ett steg framåt från de 118 miljoner kedjan gick minus motsvarande kvartal förra året. Sista kvartalet 2025 blev det också en rörelsevinst på 14 miljoner kronor.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhåller Axfood i ett uttalande idag.

LÄS MER: Prischock kan slå mot kunder – ”Kan stiga med 200 procent”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


”Kan stänga ner Norge”

2026 04 23

Miljöpartiet i Norge vill att Europa ska utveckla sina egna molnlagringstjänster, meddelandetjänster och sociala medier.

Detta för att minska beroendet av USA, som i dag har ett enormt inflytande över Europa genom sina techjättar.

Såväl europeiska företag som myndigheter är helt beroende av tjänster från Amazon, Google och Microsoft.

Miljöpartiets ledare Arild Hermstad fruktar att Trumpadministrationen kan utnyttja situationen.

– De kan stänga ner det norska samhället. Det är en ohållbar situation, säger han till Dagbladet.

Hermstad hänvisar till den amerikanska regeringens hårda retorik och ställningstaganden mot Europa. Han tar upp hotet om att annektera Grönland som ett exempel.

–  Det är en dyster ny verklighet. Vi ser i Donald Trumps utrikespolitik, inklusive när han försökte "ta" Grönland, att den amerikanska regimen är villig att använda råstyrka mot oss för att få vad de vill ha. Ett av de största maktmedlen USA har i dag är vårt digitala beroende, varnar politikern.

”Väldigt lång tid”

Att göra sig oberoende av amerikanska techtjänster kommer att ta lång tid. Men omställningen är nödvändig, menar Arild Hermstad.

– Det kommer att ta väldigt lång tid. Det här är inte något man kan göra på några timmar eller några år. Men jag tror att vi måste börja med att inse problemet: amerikanerna har övertaget över båda ändarna av de digitala systemen i vårt land.

LÄS MER: Trump har fel – enligt USA:s underrättelsetjänst 

Danmark har varnat

Danska cyberexperter har tidigare gått ut med liknande varningar.

Jacob Herbst, ordförande i danska cybersäkerhetsrådet och CTO på företaget Dubex, är en av flera som slagit larm.

Han framhåller att danska företag och offentlig sektor är ”enormt beroende” av amerikanska molntjänster från till exempel Microsoft och Apple.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, säger Herbst till TV2.

LÄS OCKSÅ: Ungern och Slovakien viker sig – EU drämmer till mot Ryssland |

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen