Totalstopp i trafiken – på grund av brand

2024 02 18

En bil har börjat brinna i trafiken.

Det är i Norrtälje som polis och räddningstjänst har larmats i samband med att ett fordon har börjat brinna av okänd anledning.

Det är på väg 76 mellan Söderbykarl och Unungehöjden som ett släckningsarbete just nu pågår och det råder stora problem för trafiken i båda riktningarna.

Det är oklart hur länge det kommer att pågå.

Trafikverket bekräftar att arbetet pågår på platsen, rapporterar TV4.

“Ägaren ringde”

Branden och släckningsarbetet har mycket stor påverkan på trafiken och polisen är på plats.

Det var ägaren själv som ringde in och informerade om att bilen fattat eld.

– Vi är framme där på plats. Det är en personbil som plötsligt började brinna, säger räddningstjänstens ledningsoperatör Marie Nordahl till TV4.

Oklart varför

Man vet i nuläget inte hur omfattande branden är eller vilken slags bil det rör sig om.

Det finns heller ingen prognos kring när trafiken kan flyta på som vanligt igen.

– Vi vet inte varför bilen började brinna, säger Marie Nordahl.

Det finns inga uppgifter om några personskador.

Besvärlig dag

Utöver den pågående branden i Norrtälje har det varit en besvärlig dag i trafiken på flera håll.

I Oskarshamn har en pojke blivit påkörd tidigare under dagen.

– Larm inkommer om en trafikolycka på Östersjövägen. En pojke i 10-årsåldern ska ha blivit påkörd. Polis och ambulans skickas till platsen. Pojken förs med ambulans till sjukhus. Enligt initiala uppgifter ska han inte vara allvarligt skadad, meddelar polisen via sin webbsida.

Påkörd av tåg

Samtidigt ska en person i Krokom i Jämtland ha blivit påkörd av ett tåg.

– Enligt initiala uppgifter har en person blivit påkörd av ett tåg, framhåller polisen.

– Personen förs till sjukvård med ambulans. Polisen arbetar för att utreda olyckan, platsen dokumenteras och förhör hålls.

Trafikolyckor som involverat personbilar har även inträffat i bland annat Hultsfred, Linköping och Avesta, och en buss har kört in i en stillastående bil i Nacka.

Arkivfoto: Räddningstjänst Karlstad

Text: Redaktionen


Dessa hushållsapparater behöver bytas – slutar fungera 1 december

2025 09 01

I slutet av 2025 släcks 2G-och 3G-näten ned i Sverige.

Nedstängningen av de gamla näten, som sker den 1 december, riskerar att drabba många hushåll i landet.

Många äldre mobiltelefoner kommer sluta fungera, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

Men även annan utrustning kommer drabbas.

– Tyvärr så kan det vara saker med lång livslängd, en värmepump som sitter i ett hus man köper, eller kanske en gammal bil. En del sådana saker kommer helt enkelt sluta fungera då, säger Erik Ström, professor på Chalmers, till TV4.

Avvecklingen en naturlig del

Avvecklingen av 3G- och 2G-näten görs för att ge rum för ytterligare utveckling av 5G.

De gamla näten är också dyra i drift.

– Det är en naturlig del av utvecklingen mot snabbare, stabilare och mer energieffektiva mobilnät, framhåller Telia.

Företaget uppmanar sina kunder att se över sin elektronik för att undvika risken att den ska sluta fungera när nätet släcks ned.

– Se till att din utrustning är kompatibel med 4G eller högre för att undvika avbrott i dina mobila tjänster. Om du använder uppkopplade prylar av olika slag rekommenderar vi att du i god tid kontrollerar om de behöver bytas ut.

Inte bara telefoner

Men det är inte bara telefoner som riskerar att sluta fungera.

– Det kan till exempel röra sig om äldre routrar för mobilt bredband, hemlarm, fjärrstyrda luftvärmepumpar och robotgräsklippare, framhåller Telia.

Den långa livstiden på många hushållsapparater kan göra att många sitter med utrustning i hemmet som slutar fungera vid skiftet.

–De kan ha varit köpta för 10, 15, 20 år sedan, då det inte fanns 4G eller 5G-teknik, säger Erik Ström till TV4.

Kontrollera utrustning

Olika hushåll kommer drabbas olika mycket, beroende på vilken elektronik som finns i hemmet.

Men Telia uppmanar alla hushåll att kontrollera både telefon och andra hushållsapparater innan skiftet i december.

– Om du använder annan uppkopplad utrustning med simkort som endast kommunicerar via 3G, behöver du byta ut denna mot utrustning som kan kommunicera via 4G, uppger företaget.

Foto: Jason Briscoe

Text: Redaktionen


JUST NU: Hårt slag mot Putins krigskassa

2025 09 01

Nya ukrainska attacker mot Ryssland har blivit förödande för diktaturens ekonomi.

Ukraina fortsätter med återkommande drönarattacker på ryskt territorium.

Attackerna mot ryska oljeraffinaderier har ökat dramatiskt den senaste tiden.

Det har bland annat fått bensinpriserna i Ryssland att nå rekordhöga nivåer.

Rapporter om bränslebrist har också förekommit i flera regioner, uppger CNN.

Finansierar krigskassan

Intäkterna från den ryska oljeproduktionen utgör av viktig del i finansieringen av landets krigskassa.

– Ukraina fokuserar drönarattacker mot raffinaderier, pumpstationer och bränsletåg i ett försök att skada den ryska krigsmaskinen, men också för att störa det dagliga livet i Ryssland, uppger CNN.

– Under den senaste månaden har minst tio viktiga ryska energianläggningar träffats av ukrainska drönare.

Slagit ut 17 procent

De ukrainska drönarattackerna har resulterat i att Ryssland tvingats stänga ner anläggningar som står för minst 17 procent av landets oljekapacitet, rapporterar Reuters.

Det motsvarar drygt en miljon fat per dag.

Ryska företag vänder sig nu till Belarus för att importera olja då det råder brist i hemlandet, rapporterar CNN med hänvisning till den ukrainska underrättelsetjänsten. 

Ungern och Slovakien kritiska

Slovakien och Ungern, båda medlemmar i EU, har ställt sig kritiska till de ukrainska attackerna mot rysk oljeproduktion och infrastruktur, rapporterar Reuters.

De har motsatt sig sanktioner mot Ryssland som Ukraina menar är avgörande.

De motsätter sig också utfasningen av ryska energileveranser via Druzhbaledningen.

– Den fysiska och geografiska verkligheten är att utan denna ledning är en säker försörjning till våra länder helt enkelt inte möjlig, uppger de både länderna i ett gemensamt uttalande, rapporterar Reuters.

EU har svarat att man har investerat i energiinfrastruktur i Kroatien som skulle kunna förse de två länderna med alternativa leveranser.

Foto: Chandler Cruttenden, resp President of Russia

Text: Redaktionen