JUST NU: Toppolitiker attackerades med ägg på öppen gata

2022 06 03

Franska toppolitikern Marine Le Pen fick en obehaglig överraskning på fredagseftermiddagen.

Marine Le Pen utmanade den sittande presidenten Emmanuel Macron i det franska presidentvalet tidigare i vår. Efter en intensiv kampanj fick hon slutligen se sig besegrad och Macron fick sitta kvar på posten.

Oväntad attack

Men om Le Pen trodde att livet skulle bli lugnt och stilla efter valet trodde hon fel.

När den forne presidentkandidaten, i samband med ett politikerbesök, spatserade på gatan i Saint-Amand-les-Eaux i norra Frankrike blev hon föremål för en oväntad attack. 

Kastades ett ägg

En person i närheten kastade nämligen ett ägg mot politikern som omedelbart togs om hand av sina livvakter, rapporterar franska Le Parisien.

– Det var ett ägg, jag är 100 procent säker, säger ett vittne till polisen.

Ropades okvädningsord

Den franska tidningen har kommit över en video från attacken som visar hur äggulan flyger i luften på väg mot den före detta presidentkandidaten. 

En kassörska som befann sig i en närliggande textilbutik rapporterar att det samtidigt skreks svordomar mot Le Pen.

– Flera säkerhetsmän rusade runt henne, men det löste sig snabbt och hon fortsatte sin väg, säger kassörskan.

Ska vara oskadd

Enligt representanter från lokala myndigheter har den äggkastande individen arresterats av polisen, men uppgifterna har inte bekräftats, rapporterar Le Parisien. Däremot ska Le Pen vara oskadd.

Politikern Sébastien Chenu, som var med Marine Le Pen på platsen, tog attacken med ro.

– Det här evenamanget kommer att göra dig hungrig, säger han till den franska tidningen. 

Har blivit en trend

Att politiker blir attackerade med ägg har blivit ett återkommande fenomen i Frankrike. Förra året var det Emmanuel Macron som blev offer för ett flygande ägg under ett besök i Lyon, skriver CNN. 

Då duckade han ägget, men hade inte samma tur 2017 då han blev “äggad” i huvudet. Samma år blev även just Le Pen utsatt för en äggattack i samband med ett kampanjmöte i Dol-de-Bretagne, erfar BBC.

Kritiserad Putinvän

Marine Le Pen har ofta kritiserats för sina nära band till den ryska diktatorn Vladimir Putin. Flera gånger har hon argumenterat för att Frankrike och Ryssland bör närma sig varandra, även om retoriken tonades ned under presidentvalet 2022.

I valet kammade hon hem 41,5 procent av rösterna mot Emmanuel Macrons 58,5 procent.

Foto: President of Russia Office resp J. Egger

Text: Redaktionen


14 okt 26

Jättelyft i ny mätning

2026 10 14

Högersidan går starkt framåt.              

Väljarstödet för Tidöpartierna har ökat kraftigt jämfört med valresultatet.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

M, KD, L och SD samlar 52,2 procent i undersökningen.  Det är en ökning med hela 3,4 procentenheter jämfört med valresultatet.

Samtidigt backar den rödgröna sidan.

S, MP, V och C får 46,3 procent i mätningen, vilket är en minskning med 3,3 procentenheter jämfört med valet.

Därmed är avståndet mellan Tidöpartierna och de rödgröna 5,9 procentenheter.

Största skillnaderna

Socialdemokraterna och Vänsterpartiet står för det största tappen på den rödgröna sidan.

Väljarstödet för S minskar med 2,1 procentenheter jämfört med valresultatet – från 28,0 till 25,9 procent. V tappar 1,2 procentenheter och får 7,2 procent i mätningen.

Moderaterna står samtidigt för den största ökningen av samtliga partier. M får 23,9 procent i mätning, vilket är en uppgång på 4,0 procentenheter jämfört med valresultatet.

– Det är en extrem ökning på kort tid och sannolikt en direkt fortsättning på den uppgång som inleddes sent i valrörelsen, efter Kristerssons starka insatser i slutdebatterna i kombination med att Åkesson underpresterade och att Andersson gjorde en svag insats, framhåller Novus ordförande Torbjörn Sjöström i ett uttalande.

– Nu skiljer det bara 2 procentenheter mellan M och S. Det är den minsta skillnaden mellan partierna sedan augusti 2016, alltså för tio år sedan, då Stefan Löfven ledde S och Anna Kinberg Batra ledde M, tillägger han.            

Utdragen regeringsprocess

Tappet för den rödgröna sidan kommer samtidigt som regeringsförhandlingarna drar ut på tiden.

Centerpartiets och Vänsterpartiets håller fast vid sina röda linjer, vilket fått samtalen att stagnera på den rödgröna sidan.

I tisdags medgav Magdalena Andersson (S) att hon i nuläget saknar förutsättningar att bilda en regering.

S-ledaren väntas därför inte få tillräckligt stöd i torsdagens statsministeromröstning.

– Vid mitt möte med Magdalena Andersson meddelade hon att hon för närvarande inte ser det som meningsfullt att fortsätta sondera. Jag har därefter lagt fram Magdalena Andersson för riksdagen som mitt förslag till statsminister för en socialdemokratisk enpartiregering, säger talman Andreas Norlén i ett uttalande.

Läs också: Nu vänder det – Swedbank: Bästa sedan 2022 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 14 oktober jämfört med  valresultatet.

🔴Vänsterpartiet                    7,2          -1,2
🔴Socialdemokraterna     25,9          -2,1
🟢Miljöpartiet                          6,5         +0,4
🟢Centerpartiet                      6,7         -0,3
🔵Liberalerna                           3,9         -1,4
🔵Moderaterna                     23,9         +4,0
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,0         +0,5
 
🔴🟢 S+V+MP+C                46,3          -3,3
🔵🔵 M+KD+SD+L              52,2        +3,4
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


14 okt 26

Magdalena Andersson ger nytt besked om V

2026 10 14

Magdalena Andersson (S) har upprepade gånger framhållit att Vänsterpartiet har ”en lång resa kvar” innan de kan sitta i regeringen.

– Det finns ju fler extrema krafter i Sverige, vi har ju sett en del inom Vänsterpartiet som har stått på deras listor som står för saker jag aldrig skulle låta mig styras av. Nu är det bra att Vänsterpartiet har rensat ut dem, men de har ju en lång resa kvar innan de är regeringsdugliga, har Andersson sagt till SVT.

Nu ger S-ledaren ett nytt besked om Vänsterpartiet.

I en intervju med TV4 tycks Andersson öppna för att Vänsterpartiet kan ingå i en S-ledd regering. 

Hon betonar dock att V behöver "vidta åtgärder" för att kunna sitta i en sådan regering.

– Det finns åtgärder som Vänsterpartiet behöver vidta för att kunna sitta i en regering, säger Andersson till kanalen.

Vilka åtgärder som V behöver vidta specificerar inte S-ledaren.

Samtidigt understryker Andersson att hon gärna samarbetar med V.

– Vänsterpartiet är ett parti som vi gärna samarbetar med, men för att sitta i regering finns det åtgärder som de behöver vidta.

Irriterat mellan S och V

I tisdagens aktuellt hävdade Thomas Bodström, tidigare socialdemokratisk justitieminister, att Vänsterpartiets krav på ministerposter i grunden handlar om partiledaren Nooshi Dadgostars och vice partiledaren Ida Gabrielsson personliga ambitioner.  

– Det går inte att frigöra sig från tanken att det här egentligen är Nooshi och Ida Gabrielsson som vill bli ministrar, sade Bodström.

Ida Gabrielsson slår tillbaka direkt.

– När man trodde att man sett alla pampfasoner S har att erbjuda då kommer Bodström och överträffar allt! skriver hon på X.

– Just i V handlar kravet på ”ministerposter” om att jag och Nooshi vill ha dessa för egen vinning menar han. Det har Bodström tagit reda på, eftersom vi två har så tråkigt i riksdagen, säger han i Aktuellt. Hur vi lyckats få med hela partiet på det välgörenhetsprojektet förtäljer inte historien, fortsätter Gabrielsson.

Läs också: USA vill flytta trupper i Europa 

”Inte så trovärdigt”  

Vidare skriver Gabrielsson att Vänsterpartiets regeringskrav handlar om att få politiskt inflytande och möjlighet att genomföra reformer som partiet gick till val på.  

– Kan inte nån tipsa dessa forna S-toppar om att det inte är så trovärdigt när man själv representerar S, och dessutom har haft ministerpost, att påstå att andra bara är ute efter posterna? frågar sig Gabrielsson.

Andra läser: 1177 går ut med varning till användare 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen