Tonårsflicka död – Polisen: ”Väldigt tragisk händelse”

2024 06 19

En tonårsflicka har dött efter en tragisk olycka.

Flickan var med om en allvarlig trafikolycka i Mörrum den 8 juni.

Idag uppges polisen att flickan har avlidit av sina skador, enligt SVT Blekinge.

En person är också misstänkt för flera brott i samband med olyckan.

– Det är en väldigt tragisk händelse, säger polisens förundersökningsledare Johan Berntsson till kanalen.

Kom över i motsatt färdriktning

Enligt polisens rapport var två fordon inblandade i olyckan i Mörrum. Larmet inkom till polisen den 8 juni klockan 19.32.

– Två fordon har kolliderat på Svängstavägen i höjd med Tången. Enligt initiala uppgifter brinner båda fordonen, rapporterade polisen.

En bil ska enligt uppgift ha kommit över i motsatt färdriktning.

Den har då frontalkrockat med en annan bil, i vilken en familj på tre personer färdades, enligt kanalen.

Totalt var alltså fyra personer inblandade i olyckan. Alla blev allvarligt skadade.

– Två personer är lastade i ambulans och kommer att föras till sjukhus. Två personer är fastklämda, uppgav polisen under kvällen.

40-åring misstänkt för brott

Och idag har polisen alltså meddelat att en tonårsflicka har avlidit efter olyckan. De anhöriga är underrättade.

Samtidigt så misstänks föraren till den andra bilen för brott.

Det är en man i 40-årsåldern, enligt SVT.

Kan inte förhöras

Han misstänks inte längre för rattfylleri, vilket de initiala uppgifterna efter olyckan gjorde gällande. Tester har visat att han inte var påverkad.

Han misstänks däremot för vållande till annans död samt grov vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada.

Den misstänkte har inte kunnat förhöras på grund av det svåra skadeläget.

Den enda personen som polisen har kunnat prata med är mamman i familjen, enligt kanalen.

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


01 okt 26

”Bara en tidsfråga” – dramatiska uppgifter om Nato

2026 10 01

– Det är bara en tidsfråga innan ryska drönare eller missiler faktiskt träffar Polen, Rumänien eller kanske Baltikum.

Varningen kommer från den finske politikern Jarno Limnell, som är ledamot i landets försvarsutskott.

Den högt uppsatta politikern är övertygad om att Ryssland planerar en militär provokation mot ett eller flera Natoländer.

– Vi måste våga säga det högt: Ryssland leker medvetet med elden, säger Limnell till Iltalehti.

– Ryssland tar större risker och testar hur långt de kan gå, fortsätter han.

Polen har slagit larm

Den finska varningen kommer efter att Polen premiärminister Donald Tusk varnat för att Ryssland planerar att genomföra missil- och drönarattacker mot Ukrainas allierade i Europa.

– Det finns en verklig risk att drönare eller andra typer av missiler kan nå ett eller flera länders territorium på den östra flanken och till och med orsaka skador, sade Tusk i ett tal till det polska parlamentet i september.

Enligt Tusk kommer Ryssland att beskriva attackerna som ”olyckor”.

Jarno Limnell delar bedömningen.

– Kremls propagandamaskin kommer naturligtvis att beskriva det annorlunda, säger han.

Hur Nato bör eller kommer att svara på ryska provokationer vill inte Limnell svara på.

– Det viktigaste är att de har tänkts igenom och att det finns en beredskap att agera om det krävs, säger han till tidningen.  

Läs mer: Evakueringsplan tas fram – oron växer i Norge 

Ryskt hot: Pekar ut ”legitima måltavlor”

På en pressträff i onsdags uppgav det ryska utrikesdepartementets talesperson Maria Zacharova att europeiska fabriker som producerar vapen åt Ukraina är legitima militära mål för Ryssland.

Uttalandet kom kort efter att Polen öppnat för att stå värd för en fabrik som ska producera luftvärnsrobotar åt Ukraina.

Danmarks försvarsminister Jeppe Bruus anser att det ryska uttalandet är ett försök att skrämma Europa.

– Ryssarnas avsikt är att få oss att sluta. Det kommer de naturligtvis inte att lyckas med, för vi måste komma ihåg att den upprustning vi genomför är en förutsättning för att vi också ska avskräcka ryssarna från att gå ännu längre, säger han till TV2.

Läs också: USA ber Ukraina om hjälp

Foto: Nato

Text: Redaktionen