POLISEN: Tonåring mördad

2024 04 15

En pojke har dött i en skottlossning i Norrköping.

På söndagskvällen kommer uppgifter om att skott har avlossats i Norrköping.

Det är i området Navestad i de södra delarna av staden som en person har skjutits.

Polisen bekräftar att en pojke i tonåren har dött i samband med skjutningen.

Det meddelar polisen.

Flera patruller

En stor insats har pågått i samband med skjutningen.

– Polis, räddningstjänst och ambulans beordrades till Navestad, Norrköping, efter samtal om höga smällar utomhus, framhåller polisen.

– Flera polispatruller har anlänt till platsen. En person har anträffats skottskadad. Brottsplatsen har spärrats av för en kriminalteknisk undersökning.

Pojke död

Polisen framhåller vidare att man aktiverat stora resurser.

– Polis arbetar intensivt för att hitta gärningspersonen eller gärningspersonerna som gjort detta. Informationsinhämtning, samtal med vittnen och kontroller av kameror pågår. 

– Den skadade personen har förts med ambulans till sjukhus. 

Polisen bekräftar nu att den skjutna, en pojke i tonåren, är död.

En kille i övre tonåren har avlidit på sjukhus till följd av skadorna. Närmast anhöriga har underrättats. Rättsläget har därmed ändrats till mord och grovt vapenbrott. 

Knappt en vecka

Det har knappt gått en vecka sedan 39-årige Mikael sköts ihjäl i Skärholmen i södra Stockholm.

Statsminister Ulf Kristersson (M) är en som har reagerat starkt.

– Jag tänker på Mikaels vänner och familj, och framförallt hans son som behöver genomlida det inget barn ska behöva, framhöll han via sociala medier efter skjutningen.

– Men också alla boende i Skärholmen som känner rädsla och oro. Sorgen är stor men det är också min beslutsamhet att stoppa de här mördarna.

“Kommer inte ge upp”

Vidare framhåller statsministern att kampen mot gängen och vapenvåldet kommer att fortsätta.

– Jag står på de hederliga människornas sida, mot gängen. Och jag och min regering är besjälad av uppgiften. Vi kommer aldrig ge upp. Vi kommer vinna över gängen.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen