20 maj 2026

Tonåring försvunnen – “Ring 112”

2024 02 04

En tonårig pojke har försvunnit under söndagskvällen.

Tidigt under kvällen går polisen ut med uppgifter angående försvinnandet.

En anmälan har kommit in angående en 17-årig pojke som lämnat sin hemadress i Västerås och inte kommit tillbaka.

Mycket är ännu okänt angående försvinnandet, men en sökinsats har inletts av polisen som uppmanar de som eventuellt anträffar pojken att ringa 112.

Det meddelar Västeråspolisen.

Vid Malmaberg

Det är från sin hemadress i de östra delarna Västerås som pojken senast sågs.

Hemadressen ligger i Malmaberg, och eventuellt i det området som han kan befinna sig i nuläget.

Polisen är mycket angelägna om att hitta pojken, och går ut med en tydlig uppmaning.

– Pojken lämnade hemadressen på Malmaberg i Västerås. Vid anträffande ring 112.

Flera signalement

Pojken har enligt polisen en neuropsykiatrisk funktionsvariation.

Polisen har gått ut med flera signalement i hopp om att få hjälp från allmänheten med att hitta honom.

Han är ungefär 180 centimeter lång och har långt hår och glasögon.

Han beskrivs som normalbyggd och har svarta Adidas-sneakers med vit sula och mörkblåa jeans.

Pojken bär troligtvis även svart hoodie med luva.

Tydlig plan

När det kommer till efterforskningen av försvunna personer har polisen en tydlig plan på hur man ska agera.

Den är till viss del inspirerad från nordamerikanska förhållningssätt till försvinnanden.

– Polisens arbetsmetod Efterforskning av försvunna personer bygger på Managing Search Operations, en arbetsmetod utvecklad i Nordamerika och Storbritannien, framhåller polisen via sin webbsida.

– Svensk polis har lagt till de fysiska och psykiska faktorer som påverkar hur en försvunnen person upplever och hanterar situationen.

Flera olika resurser

Polisen kan ta hjälp av flera olika typer av resurser vid behov, däribland frivilligorganisationen Missing People och Försvarsmakten.

– Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare, som alltid är en polis när det gäller försvunna personer, vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

– Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

Uppdatering: Polisen bekräftar under kvällen att pojken har hittats.

Arkivfoto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen