Tjuvarnas nya metod – så upptäcker de om du är hemma

2024 07 19

I den inbrottsvåg som nu pågår använder tjuvarna en ny metod för att veta om de boende är hemma eller inte.

Sverige har drabbats av en lång rad inbrott den senaste tiden.

Stockholm är särskilt hårt drabbat.

Där tror man att det är en internationell liga som är verksam.

Samtidigt har brottsoffren och polis upptäckt att tjuvarna använder en särskild metod för att veta om tilltänkta brottsoffer är hemma eller inte.

”Alla var så oroliga”

När tjuvar bröt sig in i två lägenheter på Kungsholmen i Stockholm förra helgen, upptäckte de boende i huset någonting märkligt, rapporterar Aftonbladet.

Efter inbrotten undrade de boende hur tjuvarna kunde veta om de var hemma eller inte. Flera var oroliga för att tjuvarna spionerade på dem på något sätt.

– Alla var så oroliga över hur de hade valt sina offer, om de hade kollat Instagram eller hur de gjorde, hur visste de att de var bortresta? säger en boende i huset till tidningen.

”Ganska smart egentligen”

Men sedan upptäckte man vilken metod som tjuvarna hade använt för att veta om de boende var hemma eller inte.

Det upptäcktes genom att en av de boende gjorde en obehaglig upptäckt.

Lägenhetsdörrarna i huset hade alla en liten limsträng från dörren till karmen, uppger tidningen.

Om limsträngen är bruten så vet tjuvarna att den boende är hemma.

I annat fall kan man anta att den boende inte är hemma och att man därför kan bryta sig in i lägenheten.

– Det var ett ganska smart sätt att göra det på egentligen, säger den boende till tidningen.

Uppmanas vara uppmärksamma

Själva inbrotten i sig, i den uppmärksamma inbrottsvågen som främst har drabbat Stockholm, begås med hjälp av salpetersyra, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Men för att veta om de boende är hemma, märker tjuvarna alltså dörren med en limsträngd.

Polisen har bekräftat att tjuvarna använder den här metoden.

De markerar dörrarna och återvänder sedan någon dag senare för att se om märkena är kvar.

– På något sätt vill de veta att folk inte är hemma, säger Monica Krüger vid gränspolisen i Stockholm till DN.

– Det verkar vara det här tillvägagångssättet som används i Sverige, tillägger hon.

Polisen uppmanar därför boende att vara uppmärksamma på konstiga märker på dörrarna, enligt tidningen.

Foto: Tim Bish

Text: Redaktionen


08mars26

KRAFTIG ÖKNING: Avgift höjs för hushållen

2026 03 09

En redan hög avgift kan höjas kraftigt.

Rekordmånga har framfört klagomål om elnätsbolagen till Energimarknadsinspektionen (Ei) den senaste tiden.

Detta till följd av att elnätsavgifterna har höjts.

Men nu varnar experter för att nya, kraftiga höjningar kan vänta.

”Kraftiga höjningar”

Många svenskar fick höjda elnätsavgifter vid årsskiften.

Men avgifterna kan höjas ytterligare, säger experter till DN.

Elnätsbolagen får ta ut totalt 326 miljarder kronor mellan 2024 och 2027, men hittills har de tagit ut mindre än vad som är tillåtet.

Det betyder att det finns utrymme för ytterligare höjningar av avgiften framöver. 2024 tog man exempelvis bara ut 70 miljarder trots att det fanns utrymme för 100.

– Det är en fingervisning om att det finns utrymme för relativt kraftiga ökningar av elnätspriserna fram till 2027, säger Tommy Johansson, avdelningschef på Ei, till tidningen.

De större bolagen brukar utnyttja nästan hela utrymmet, vilket talar för ytterligare höjningar.

LÄS OCKSÅ: "Fruktansvärt att se" - rysk vansinnesattack fångad på film

Bolagen försvarar sig

Även Sveriges Allmännytta gör bedömningen att elnätsavgifterna kommer att höjas ytterligare.

– Det finns inget som tvingar elnätsbolagen att höja så mycket som de har möjlighet till, men jag delar tyvärr Energimarknadsinspektionens bild av att fler stora prishöjningar är att vänta, säger Björn Berggren, energiexpert på Sveriges Allmännytta, till tidningen.

Energimarknadsinspektionen har fått rekordmånga frågor och klagomål om elnätsbolagen.

Men bolagen själva har försvarat sig och menar att de höjda avgifterna är nödvändiga.

Bolagen menar att de måste höja avgifterna för att finansiera infrastruktursatsningar, har Expressen rapporterat.

– Avgiftshöjningen går oavkortat till förbättring och utveckling av elnätet i våra elnätsområden och kommer alla kunder och hela samhället till godo, har Vattenfalls pressekreterare Markus Fischer kommenterat till tidningen.

Vattenfalls elnätsavgifter höjdes med i genomsnitt 14 procent den 1 januari, vilket har väckt ilska hos kunder.

– Vi förstår att många tycker att det är tufft med höga elräkningar i början av året. Även om elpriserna brukar vara högre under vintern, så har januari och början av februari i år blivit dyrare än på flera år, medger Fischer, som dock menar att höjningarna är nödvändiga.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt

Foto: Alex Antas-Bergkvist

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Gränsen nådd för Erdogan – skickar stridsflygplan

2026 03 08

Svallvågorna från Irankriget har nått Cypern.

Den europeiska önationen har varit måltavla för en rad iranska drönar- och robotattacker sedan USA:s och Israels inledande attacker mot Iran för en vecka sedan.

Hotet från Iran har fått flera europeiska länder att agera.

Bland annat har Grekland, Frankrike och Storbritannien flyttat militär utrustning i riktning mot Cypern.

Nu uppges ytterligare ett land agera.

Turkiet, som kontrollerar den norra delen av Cypern, överväger att skicka flera F-16-stridsflygplan till ön.

– Utplacering av stridsflygplan är en av flera åtgärder som övervägs som svar på de ökade spänningarna, rapporterar den statliga tv-kanalen TRT Haber.

Sedan tidigare har Grekland stationerat fyra F-16-flygplan på Cypern.

Högsta beredskap

Iran uppges bland annat ha avfyrat drönare mot den brittiska flygbasen RAF Akrotiri på Cypern.

Attacken inträffade under krigets första dagar. Efter incidenten har Storbritannien satt sin militära personal i högsta beredskap.

– Skyddet av våra styrkor i regionen är på högsta nivå, sade en talesperson för det brittiska försvarsdepartementet i samband med händelsen.

LÄS MER: ”Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film 

Regeringsbyggnad brinner

Samtidigt fortsätter attackerna att rasa i Mellanöstern.

I ett inlägg på X uppger den israeliska militären att de genomfört en våg av attacker mot den internationella flygplatsen Mehrabad i den iranska huvudstaden Teheran. Flera iranska stridsflygplan uppges ha förstörts.

Iran har också genomfört storskaliga angrepp. Flera länder har attackerats – bland annat Kuwait, Saudiarabien och Bahrain.

I Kuwait står en regeringsbyggnad i brand, rapporterar CNN. Byggnaden på cirka 22 våningar uppges ha träffats i en drönarattack.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland – ”kommer bemötas kraftfullt”

Foto: Nato resp President of Turkey Office

Text: Redaktionen