Titta mot natthimlen ikväll – fantastiskt fenomen

2025 01 03

Kommer det att vara molnfritt vid midnatt där du bor?

Då är det läge att ta sig ut till en mörk plats när året kickas igång med ett fantastiskt vackert skådespel på himlen.

Ett av årets bästa

I natt kulminerar nämligen årets första meteorregn – Kvadrantiderna.

Det är ett av årets absolut starkaste och du kan räkna med ett helt hav av stjärnfall, under optimala förhållanden uppemot 110 stycken i timmen.

Med andra ord bjuds befolkningen på en häftig föreställning när meteorsvärmarna dundrar fram i hundratusentals kilometer i timmen.

Kända för sin blå färg

Just Kvadrantiderna är dessutom extra speciella.

Stjärnfallen är kända för sin blå färg, vilket förklaras av den höga hastigheten och partiklarnas innehåll av magnesium och järn.

Skådespelet peakar vid midnatt och går att se fram till gryningen.

– Meteorerna kan dyka upp var som helst på himlen, men ser ut att komma från en punkt lågt i nordostlig riktning – lite under och till vänster om Karlavagnens vagnstång, informerar Illustrerad vetenskap.

Lär inte bli besviken

Kvadrantiderna anses tillsammans med bland annat Perseiderna och Leoniderna vara årets bästa.

Skulle du missa chansen ikväll är det dock inte helt kört. Kvadrantiderna är aktiva fram till 12 januari, men efter nattens möjlighet blir det mindre intensivt.

Det finns med andra ord goda skäl att fylla termosen med kaffe, ta på dig tjocka kläder och sätta dig i en stol på en mörk plats med blicken i skyn. Du kommer knappast att bli besviken – om det är molnfritt.

Årets stjärnfallskalender

Här är alla meteorsvärmar under 2025:

- Kvadrantiderna: 28 december 2024 – 12 januari 2025

- Lyriderna: 14 april – 30 april

- Eta Aquariderna: 19 april – 28 maj

- Alfa Capricorniderna: 3 juli – 15 augusti

- Delta Aquariderna: 12 juli – 23 augusti

- Perseiderna: 17 juli – 24 augusti

- Orioniderna: 2 oktober – 7 november

- Tauriderna /Norra: 20 oktober – 10 december 

- Leoniderna: 6 november – 30 november

- Geminiderna 4 december – 20 december

- Ursiderna: 17 december – 26 december

Foto: J. Kopriva

Text: Redaktionen


JUST NU: New York utropar nödläge – flygplan stoppas

2025 07 15

New Yorks guvernör Phil Murphy har utlyst undantagstillstånd.

Folk i den amerikanska delstaten måste vara redo att omedelbart ge sig av hemifrån om situationen kräver det.

Anledningen är massivt oväder i nordöstra USA som orsakat kraftiga översvämningar, rapporterar NBC News.

– Om du bor i en källarlägenhet, var uppmärksam. Översvämningar kan inträffa med kort varsel. Ha en telefon, ficklampa och nödkit i närheten. Var redo att förflytta dig till högre mark, framhåller New York City Emergency Management på X.

Livshotande: "Stanna inomhus"

Liknande varningar utfärdas i New Jersey.

Enligt National Weather Service i USA pågår “livshotande översvämningar” i New York City-regionen.

Folk uppmanas nu att stanna inomhus.

– Vänligen stanna inomhus och undvik onödiga resor, säger New Jerseys guvernör Phil Murphy enligt NBC.

Stoppar flyg

Filmer som spridits på sociala medier visar hur folk i New Jersey vadar ut i översvämningsvatten ovanför knäna.

Flyg har ställts in på såväl LaGuardia International Airport som Newark Liberty International Airport samt stora JFK Airport utanför New York, enligt FlightAware.

The Independent skriver att det så många som sex flygplatser på östkusten har stoppat flyg på grund av stormarna. Kaotiska scener uppges ha utspelat sig på flera flygplatser efter att mängder med resenärer fått sina reseplaner grusade.

Det rapporteras även om totalt “kaos” på tunnelbanelinjerna i New York City.

Minst tre tåglinjer på Manhattan har ställts in på grund av översvämningar vid stationerna och flera tåg har drabbats av "allvarliga störningar", skriver NBC.

Drar sig österut

Strax efter klockan 22 lokal tid på måndagskvällen har det värsta regnet börjat dra österut. 

Under natten, det vill säga förmiddagen svensk tid, väntas regnet avta i intensitet.

Inga dödsfall har hittills rapporterats till följd av den extrema väderförändringen.

– Det kraftigaste regnet har flyttat sig österut och försvagats. Detta regn förväntas fortsätta röra sig österut och minska i intensitet under natten, framhåller National Weather Service i ett uttalande.

Foto: B. Jacoby

Text: Redaktionen


JUST NU: SMHI varnar för kraftigt oväder i fem län

2025 07 15

SMHI utfärdar en gul varning för skyfallsliknande regn och åska under tisdagen.

– Under eftermiddag och kväll kan kraftiga skurar ge stora regnmängder på kort tid vilket kan leda till översvämningar, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Varningen omfattar fem län i Västra Götaland:

- Skåne län

- Hallands län

- Västra Götalands län

- Jönköpings län

- Kronobergs län

Lokalt kommer stora regnmängder att falla på kort tid, uppemot 40 millimeter på vissa platser.

Åska kan också förekomma, enligt SMHI.

– Som kraftigast blir skurarna under eftermiddagen i västra Götaland och västra Svealand, framhåller myndighetens meteorolog Lisa Frost i ett uttalande.

Uppmanar allmänheten

Enligt SMHI går kan det kraftiga regnovädret ställa till det ordentligt under tisdagen.  

Översvämningar kan uppstå i källare och dagvattensystem och vägar och viadukter kan översvämmas,

SMHI uppmanar bilister att undvika att köra genom vattensamlingarna och flaggar för att restider kan bli längre, då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning.

Försäkringsbolaget Gjensidige uppmanar invånare att vidta förebyggande åtgärder när väderprognosen varnar för skyfall. Enligt försäkringsbolaget finns det flera saker man kan göra:

  • Skydda möbler, grillen och andra föremål som står i trädgården, på balkongen eller terrassen. Flytta in blomlådor under tak. Rulla in markiser.
  • Vet du med dig att vatten brukar komma in i garaget, källaren eller på vinden, ta bort de saker som finns där.
  • Håll hängrännor och galler rena och öppna, till exempel framför garaget och i trädgården. Kom ihåg hängrännor på balkongen och takterrassen. Bor du i en bostadsrättsförening, är du ofta själv ansvarig för avrinningen på din balkong eller altan.
  • Flytta bilen, husbilen och husvagnen till en plats där vattnet inte når. Parkera inte bilen nära ett brunnslock.
  • Stäng fönster och dörrar. Vädra igen när det har slutat regna.

Röd varning i Danmark

Åskovädret väntas också drabba Danmark.

En röd varning för skyfall har utfärdats i flera områden, rapporterar TV2.

– Mellan klockan 11.00 och 18.00 är det mycket hög risk för skyfall i ett område som sträcker sig från Thy över Himmerland, Kronjylland, Djursland och Själland, uppger kanalen.

LÄS MER: Anstormning till biograferna – nya filmen drar in miljarder direkt

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen